همکاری محقق ایرانی با مؤسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان

به گزارش سبزوار امروز به نقل از مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، جلسه دفاع دانشجوی مقطع دکتری تخصصی صنایع غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با حضور دکتر رینهارد میلر استاد راهنمای دوم این طرح پژوهشی از مؤسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان، اعضای هیات داوران، دانشجویان و سایر علاقه مندان برگزار گردید.

همکاری محقق ایرانی با مؤسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

محسن دبستانی دانشجوی رشته مهندسی صنایع غذایی در مقطع دکتری رساله خود را با عنوان آنالیز اثر عصاره چوبک و صمغ فارسی بر افزایش حجم و پایداری کف پروتئینی بر پایه پودر سفیده تخم مرغ ارائه و از تحقیقات خود دفاع کرد.

امروزه استفاده از کف در فراوری محصولات غذایی و داروها، کاربردی وسیع پیدا نموده که سفیده تخم مرغ (آلبومن) مهم ترین عامل کف زا در محصولات غذایی به شمار می رود. بر اساس پژوهش صورت گرفته یکی از بزرگ ترین چالش های صنعت غذا کاهش کف و ویژگی های عملکردی سفیده تخم مرغ پس از خشک کردن و پاستوریزاسیون این ماده است.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته و آزمون های اولیه از میان مواد فعال سطحی، عصاره چوبک به عنوان ماده غنی از ساپونین و فاز محلول صمغ فارسی به عنوان بسپاری با عملکرد مطلوب در pHهای قلیایی جهت بهبود ویژگی های کف کنندگی پودر آلبومن استفاده شد.

نتایج نشان داد که افزودن عصاره چوبک به سفیده تخم مرغ باعث بهبود ویژگی های جذبی و ویژگی های رئولوژیکی سطحی این ماده می گردد. در مقابل افزودن فاز محلول صمغ فارسی به سفیده تخم مرغ سبب کاهش قابل توجه فعالیت سطحی آن شد که این دو ماده به واسطه فرآیندهای کاملا متفاوت سبب بهبود ویژگی های کف کنندگی و پایداری سفیده تخم مرغ می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 717

به "همکاری محقق ایرانی با مؤسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری محقق ایرانی با مؤسسه تحقیقاتی ماکس پلانک آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید