ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا به دنبال هتل سازی در ایران

به گزارش سبزوار امروز، سرمایه گذاران کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا به ساخت هتل در ایران به شدت علاقه مندند.

ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا به دنبال هتل سازی در ایران

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران ایران گفت:

از میان جمع سرمایه گذاران خارجی که در حال ارزیابی بازار ایران هستند، ترکیه و جمهوری آذربایجان و در اروپا، ایتالیا از همه جدی تر هستند.

وی همچنین از تمایل بعضی برندهای مطرح هتلداری به بازار ایران اطلاع داد و اضافه نمود که آن ها هنوز اقدامی جدی انجام نداده اند، اما در حال ارزیابی شرایط ایران هستند. البته بعضی دانشگاه های مطرح مثل لوزان سوئیس برای ایجاد شعبه ای از دانشکده هتلداری این کشور در ایران ابراز علاقه نموده است.

حمزه زاده سپس به برگزاری دومین جلسه بحث و آنالیز نحوه همکاری با هلدینگ ها و شرکت های هتل ساز خارجی با حضور مسعود سلطانی فر به منظور ارزیابی ظرفیت های داخلی برای مشارکت با سرمایه گذاران خارجی اشاره نمود، از آماده سازی بسته های سرمایه گذاری در کارگروه ساماندهی و جذب سرمایه گذاران خارجی اطلاع داد و اعلام کرد که قرار است هتل ها و زنجیره های هتلی که طرح توسعه و زمین مناسب برای هتل سازی دارند و طرح مطالعات اولیه را نیز انجام داده اند، آن ها را در قالب بسته سرمایه گذاری ارائه دهند و یقینا این اقدام به پیشروی صنعت هتلداری ایران یاری موثری می نماید.

به گفته ی او، تاکنون از سوی هتل های زنجیره ای حدود 40 زمین و ساختمان هتل که قابلیت اجرای طرح توسعه را دارند برای مشارکت با سرمایه گذاران خارجی و داخلی پیشنهاد شده که در قالب بسته های سرمایه گذاری ارائه خواهد شد. حمزه زاده در ادامه گفت که صنعت هتلداری در حال حاضر با موانعی چون گرانی زمین، بهره های سنگین بانکی که در مواردی به 30 درصد رسیده، محدودیت وام های دولتی، مالیات و عوارض سنگین روبرو است که کارگروه ساماندهی و جذب سرمایه گذار برای ساخت هتل، پیگیر حل این مسائل است.

او همچنین درباره ی چگونگی تسهیل سرمایه گذاری خارجی در ایران با وجود بوروکراسی اداری گفت:

حل مسائل اداری در نظام سرمایه گذاری گردشگری از جمله مباحث مهم این کارگروه است که حتما پیگیری خواهد شد تا سرمایه گذاران با اطمینان بیشتر و نهایت دسترسی بتوانند وارد این صنعت شوند.

حمزه زاده تاکید نمود که هدف ما از تشکیل این کارگروه و تهیه بسته های سرمایه گذاری فقط جذب خارجی ها نیست، بلکه ایرانی های مقیم خارج از کشور، مهم ترین جامعه هدف ما محسوب می شوند، چون با ترغیب آن ها می توان سرمایه ی قابل توجهی را به کشور وارد کرد.

در راستای سیاست جذب سرمایه خارجی برای تسریع روند توسعه زیرساخت های گردشگری به ویژه در حوزه اقامتی، ایران تاکنون یک قرارداد رسمی با کشور ترکیه امضا نموده و سرمایه گذاران این کشور بر این اساس متعهد شده اند ظرف 7 تا 10 سال، 10 هتل در ایران بسازند. همچنین سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به تازگی با جمهوری آذربایجان مذاکراتی داشته که آن ها نیز برای ساخت سه تا پنج هتل اعلام آمادگی نموده اند و آن طور که سلطانی فر گفته، به زودی کار خود را در ایران شروع می نمایند. شرکت اماراتی روتانا نیز از حدود دو سال پیش ساخت هتل در مشهد را شروع نموده است و طبق اظهارات مدیر این مجموعه، پروژه احداث این هتل ها در ایران تا سال جاری باید به خاتمه برسد. ایران قرارداد دیگری با گروه هتل های اشتاینگن برگر آلمان برای ساخت 10 هتل دارد.

منبع: کجارو / دنیای اقتصاد
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 917

به "ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا به دنبال هتل سازی در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیه، جمهوری آذربایجان و ایتالیا به دنبال هتل سازی در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید