تور اروپا: تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا

به گزارش سبزوار امروز، تراز تجاری ایران و اروپا تا سرانجام ماه نهم 2021، منفی 2 میلیارد یورو است البته نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهبود 4 درصدی را نشان می دهد، اما با فاصله ای زیاد به نفع اروپا و به ضرر ایران است.

تور اروپا: تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

براساس آمارهای ارائه شده تا سرانجام ماه نهم سال 2021 مقدار تجارت مشترک ایران و اتحادیه اروپا به 3.4 میلیارد یورو رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 2 درصدی را نشان می دهد.

بر این اساس ایران از اروپا 2.7 میلیارد یورو واردات داشته و 554 میلیون یورو نیز به این اتحادیه صادر نموده است. به این ترتیب 81 درصد از کل تجارت ایران با اروپا به واردات اختصاص دارد.

صادرات ایران به اروپا در امسال 14 درصدی افزایش یافته است. در این مدت صادرات به ایتالیا 9.3، رومانی 4.8 و بلغارستان 4.8 افزایش یافته است.

در گروه های کالایی نیز رشد صادرات مواد شیمیایی 12 درصد و کالاهای صنعتی طبقه بندی شده 11 درصد افزایش یافته اند.

در حوزه واردات اما آمار نسبت به مدت سال قبل کاهشی 0.6 درصدی را نشان می دهد. واردات از هلند کاهش 14.8 درصدی و واردات مواد خام غیر خوراکی کاهش 1.6 داشته است.

تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا

به این ترتیب تراز تجاری ایران و اروپا، منفی 2 میلیارد یورو بوده که هرچند نسبت به مدت مشابه سال قبل بهبود چهار درصدی را نشان می دهد اما همچنان با فاصله ای قابل توجه به نفع اروپا و به ضرر ایران است.

در آنالیز فرایند ماهانه این تجارت مشترک نیز در ماه سپتامبر صادرات کالایی ایران در قیاس با ماه قبل کاهشی 23 درصدی را نشان می دهد، هرچند در حوزه واردات آمار تغییر چندانی نداشته است.

در میان کالاهای صادراتی ایران به اروپا، مواد غذایی و حیوانات زنده، نوشیدنی و دخانیات، مواد خام غیر خوراکی، سوخت های معدنی و روغن های گیاهی اصلی ترین کالاها بوده اند. در واردات نیز مواد غذایی، نوشیدنی و دخانیات، سوخت های معدنی، روغن های گیاهی و مواد شیمیایی بیشترین سهم را داشته اند.

اصلی ترین مقاصد صادراتی کالاهای ایران آلمان، ایتالیا و اسپانیا بوده اند. در میان اصلی ترین صادرکنندگان کالا به ایران نیز آلمان، ایتالیا و هلند قرار دارند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 بهمن 1400 بروزرسانی: 26 بهمن 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2333

به "تور اروپا: تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا" امتیاز دهید

1 کاربر به "تور اروپا: تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا: تراز تجاری منفی 2 میلیارد یورویی ایران و اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید