آمریکا حقی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران ندارد

به گزارش سبزوار امروز، سخنگوی وزارت خارجه چین با یادآوری خروج آمریکا از برجام تأکید کرد این کشور از هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

آمریکا حقی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران ندارد

به گزارش سبزوار امروز از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه بار دیگر مخالفتش را با تفسیر آمریکا از توافق هسته ای برجام ابراز کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین در این کنفرانس خبری شرح داد واشنگتن از هیچ حقی برای رجوع به مکانیسم موسوم به ساز و کار حل و فصل اختلافات در برجام برای بازگرداندن تحریم های شورای امنیت علیه ایران ندارد.

ژائو لیجیان گفت: ما با تحریم های یکجانبه و دست درازی های قضائی مخالفیم. از ایالات متحده می خواهیم به برجام و قطعنامه شورای امنیت بازشود.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: طرف های باقی مانده در برجام باید بین حقوق و تعهدات موجود در این توافق توازن ایجاد کنند. آمریکا از این توافق خارج شده و هیچ حقی برای درخواست از شورای امنیت جهت بازگرداندن تحریم ها ندارد.

آمریکا در تلاش است در راستای پیشبرد سیاست فشار حداکثری علیه ایران تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند. واشنگتن گفته در صورتی که این تلاش به خاتمه نرسد با توسل به یکی از بندهای توافق هسته ای برجام به دنبال بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران خواهد بود.

کارشناسان می گویند آمریکا از آن جهت که اردیبهشت ماه سال 1397 از برجام خارج شده جزو طرف های مشارکت کننده در برجام نیست و نمی تواند از بندهای این توافق برای تمدید تحریم ها علیه ایران استفاده کند.

از طرف دیگر، مقام های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ادعا می کنند آمریکا با خروج از برجام این توافق را نقض نکرده و هنوز یکی از طرف های مشارکت کننده در آن محسوب می شود.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده کنند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

کشورهای اروپایی که بعد از خروج آمریکا از برجام علی رغم وعده هایی که برای جبران اثرات منفی این خروج می دادند تا کنون به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکرده اند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روزهای گذشته قطعنامه پیشنهادی انگلیس، آلمان و فرانسه علیه ایران را به تصویب رساند. این قطعنامه از ایران به دلیل عدم همکاری ادعایی با آژانس انتقاد می کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1479

به "آمریکا حقی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا حقی برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید