قطر مانع جدید بازگشت غول های نفتی به ایران

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران: همزمان با شروع مذاکرات ایران با غول های نفت و گاز دنیا، قطر پس از جلوافتادگی نفتی و گازی از ایران در پارس جنوبی سهام غول های بزرگ نفت و گاز دنیا همچون شل انگلیس و توتال فرانسه را خریداری کرد و خرید سهام انی ایتالیا را در دستور کار قرا

قطر مانع جدید بازگشت غول های نفتی به ایران

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، پس از توافق ژنو یکی از سیاست های کلان وزارت نفت مذاکره با غول های نفت و گاز دنیا همچون شرکت های توتال فرانسه، شل و برتیش پترولیوم انگلیس، انی ایتالیا و شرکت های نفتی آمریکایی بوده است.

با این وجود، قطر به عنوان مهمترین شریک گازی ایران در توسعه پارس جنوبی پس از سبقت در برداشت نفت و گاز این مدیان مشترک با ایران حالا به یکی از بزرگترین سهامداران شرکت های بزرگ نفت و گاز دنیا همچون توتال و شل انگلیس تبدیل شده است.

در شرایط فعلی با وجود افزایش برداشت 700 هزار بشکه ای قطر از نفت پارس جنوبی سهم ایران کماکان صفر مانده و با وجود افزایش ظرفیت فراوری گاز ایران از پارس جنوبی به حدود 290 میلیون مترمکعب، اما طرف قطری معادل دو برابر ایران از گاز و میعانات گازی این میدان مشترک برداشت می نماید.

با این وجود قطر این کشور عربی کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس صرفا با توسعه میدان مشترک گازی با ایران یعنی پارس جنوبی، سودای بزرگی همچون خرید غول های نفت و گاز دنیا را در دستور کار قرار داده است.

در شرایط فعلی قطر بزرگترین فراورینماینده و صادرنماینده LNG، GTL و اخیرا به بزرگترین صادرنماینده LPG و گاز کمیاب هلیوم دنیا تبدیل شده است که تمامی این دستاوردها صرفا با توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی حاصل شده است.

اما این انتها رویاهای بزرگ قطر نیست و این کشور کوچک شیخ نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس که به واسطه دلارهای گازی خود حتی میزبانی جام دنیای فوتبال را هم به شبه جزیره هدیه داده است حالا در کنار توسعه ظرفیت فراوری محصولات پتروشیمی، عزم خود را برای خرید سهام شرکت های بزرگ نفت و گاز دنیا را جزم نموده است.

قطر تاکنون 450 میلیارددلار در این میدان مشترک نفت و گاز سرمایه گذاری و 10 سال زودتر از ایران برداشت را شروع نموده است. حال اگر متوسط درآمد زیادی این کشور از ایران را سالانه نه 21 میلیار ددلار بلکه 10 میلیارد دلار در نظر بگیریم، تاکنون قطر از سهم ایران 100 میلیارد دلار برداشت نموده است.

صندوق سرمایه گذاری قطر در واقع چیزی شبیه به صندوق ذخیره ارزی ایران است، شرکت سرمایه گذاری قطر در سال 2005 میلادی برای مدیریت سرمایه گذاری درآمدهای نفت و گاز قطر تاسیس شد تا با انجام سرمایه گذاری خارجی، ریسک جابه جایی قیمت های انرژی را برای کشور به حداقل برساند و در درازمدت وابستگی به درآمدهای نفتی و گازی را کمتر و کمتر کند.

سرریز دلارهای نفتی و گازی به کشور، دولت قطر را به سرمایه گذاری در قسمت های مختلف اقتصاد دنیا راهنمایی کرد؛ از آمریکای جنوبی تا آسیا و اروپا؛ از برزیل تا اندونزی و ایتالیا. شرکت سرمایه گذاری قطر شرکتی است دولتی. مدیر آن شیخ حامد بن جاسم بن جابر آل ثانی است و برای سرمایه گذاری به همه جای دنیا سر می کشد و محدودیتی برای حوزه فعالیتش نمی شناسد.

قطر دلارهای نفتی اش را نه مثل عربستان خرج اسلحه می نماید بلکه سرمایه گذاری می نماید و برای شهروندانش فرصت سرمایه گذاری ایجاد می نماید. از دانش و مشاوره شرکت های بزرگ خدمات اقتصادی دنیا بهره می برد، مدیرانشان را به خدمت می گیرد و از تجربه شان در تربیت نسل های بعدی مدیران خود استفاده می نماید. نگاهی اجاقتصادی به سرمایه گذاری های قطر که همگی از کانال شرکت سرمایه گذاری قطر انجام می گردد شاهد این مدعاست.

خرید سهام شرکت های نفتی از قلب آفریقا تا آمریکای جنوبی

بلومبرگ هفته جاری با انتشار گزارشی اعلام نمود: قطر در حال خرید میدان های نفت و گاز از برزیل تا کنگو است زیرا توسعه پروژه های انرژی در بزرگ ترین فراورینماینده گاز مایع دنیا به کندی پیش می رود.

شرکت قطر پترولیوم اینترنشنال در ماه جاری میلادی 23 درصد میدان فراساحلی پارک دو کانچس برزیل را از شرکت انگلیسی-هلندی شل به ارزش یک میلیارد دلار خریداری کرد که تازه ترین خرید از سه سرمایه گذاری خارجی این شرکت عربی در سال گذشته به شمار می رود.

این شرکت در ماه دسامبر (دی) سال گذشته میلادی نیز 15 درصد از واحد توتال ای اند پی در کنگو را نیز به مبلغ یک میلیارد 6 میلیون دلار خریداری کرد.

قطر پترولیوم همچنین در ماه آوریل (فروردین) سال گذشته میلادی با شرکت بزرگ انگلیسی سنتریکا برای خرید چند میدان گازی در کانادا به ارزش 981 میلیون دلار شریک شد.

خرید سهام غول های نفت و گاز دنیا

قطر به عنوان مهمترین شریک گازی ایران در پارس جنوبی با استفاده از دلارهای گازی تاکنون سهام شرکت های بزرگ نفت و گاز دنیا همچون شل انگلیس و توتال فرانسه را خریداری نموده و مذاکراتی به منظور خرید سهام واحد مدیریت و اکتشاف شرکت نفتی RWE آلمان و انی ایتالیا را شروع نموده است.

خبرگزاری فرانس پرس اخیرا با انتشار گزارشی، اعلام نمود: دولت قطر که به دنبال سرمایه گذاری در شرکتهای انرژی بزرگ دنیا است به تازگی حدود 2 درصد از سهام شرکت نفتی توتال فرانسه را خریداری نموده است.

این سهام که معادل دو میلیارد یورو و برابر با دو میلیارد و 600 میلیون دلار است، قطر را به یکی از سهام داران راهنمایی نماینده این شرکت عظیم تبدیل خواهد نمود. به این ترتیب قطر سومین سهام دار بزرگ شرکت توتال پس از چین خواهد بود.

داوجونز هم با انتشار گزارشی اخیرا، به نقل از منابع مطلع در توتال فرانسه اعلام نموده است: سرمایه گذاران قطری سهام خود در توتال را به 4,8 درصد افزایش داده اند. قطر با در اختیار داشتن 4,8 درصد سهام شرکت توتال، یکی از بزرگ ترین سهامداران این شرکت به شمار می روند.

از سوی دیگر صندوق سرمایه گذاری دولت قطر اخیرا گفت وگوهای اولیه ای با شرکت نفتی RWE آلمان درباره خرید واحد اکتشاف و فراوری نفت و گاز این شرکت (DEA) انجام داده است.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از دو منبع مطلع گزارش می دهد: شرکت RWE در ماه مارس سال 2013 اعلام نمود که در حال برنامه ریزی برای فروش واحد DEA به منظور کاهش هزینه ها و همچنین بدهی های خود است و منابع مطلع و همچنین تحلیل گران ارزش واحد اکتشاف و فراوری نفت و گاز شرکت RWE را حدود پنج تا هشت میلیارد یورو تخمین زدند.

قطر به عنوان مهمترین شریک ایران در طرح توسعه پارس جنوبی پس از جلوافتادگی کامل در توسعه این میدان مشترک گاز از ایران، سهام شرکت توتال کنگو را به منظور مشارکت در طرح های نفت و گاز قاره سیاه را خریداری کرد.

شریک ایران سهام غول نفتی آفریقا را خرید

در همین حال پایگاه ایترنتی شرکت فرانسوی توتال ماه گذشته میلادی دی ماه 1392، اعلام نمود: شرکت دولتی قطر پترولیوم با خرید سهام شرکت توتال کنگو حضور خود در پروژه های نفتی قاره آفریقا را توسعه داد به طوری که شرکت قطر پترولیوم اینترنشنال 15 درصد از سهام توتال کنگو را خریداری کرد.

بنابر اعلامیه شرکت توتال، این خرید به دنبال چارچوب توافقی دو شرکت که در ماه مه میلادی به امضا رسیده بود، انجام گرفت. شرکت قطری به وسیله افزایش سرمایه سهام اقدام به این کار نموده است.

در بیانیه توتال آمده است: افزایش سرمایه 1,6 میلیارد دلاری توتال کنگو، قدرت اقتصادی این شرکت را افزایش می دهد. این معامله در زمانی رخ می دهد که شرکت توتال کنگو در حال توسعه پروژه فراساحلی و عمیق موهو نورد است.

شرکت توتال کنگو، یکی از شرکت های تابعه شرکت توتال فرانسه به شمار می رود که از سال 1968 میلادی فعالیت خود را در جمهوری کنگو در قلب قاره سیاه شروع نموده است. این شرکت بزرگترین فراورینماینده نفت کنگو است و 1 میدان نفتی از مجموع 22 میدان نفتی این کشور را اداره می نماید. شرکت توتال کنگو نزدیک به 6 درصد فراوری نفت کنگو را بر عهده دارد.

در ادامه یکه تازی های شیخ نشیان قطری، شرکت نفتی انگلیسی-هلندی رویال داچ شل اخیرا از واگذاری 23 درصد امتیاز بهره برداری حوزه نفتی پارک داس کنشاس Parque das Conchas در سواحل برزیل به شرکت نفتی قطر اطلاع داد.

رویترز نوشت: شرکت رویال داچ شل اعلام نمود این امتیاز را به ارزش یک میلیارد دلار به شرکت بین المللی نفت قطر فروخته است. رویال داچ شل هنوز 50درصد سهام این حوزه نفتی را دارد و همچنان به عنوان شرکت کارگزار در این حوزه نفتی فعالیت می نماید. در این حوزه نفتی هم اکنون هر روز 50 هزار بشکه نفت فراوری می گردد.

خیز قطر برای خرید سهام صنایع نفت و گاز ایتالیا

همزمان با این سیاست جدید این شریک گازی ایران در پارس جنوبی، محمد بن صالح الساده وزیر انرژی و صنایع قطر هفته جاری در دیدار با انریکو لتا نخست وزیر ایتالیا از آمادگی این کشور عربی برای خرید سهام شرکت های نفت و گاز ایتالیا به ویژه شرکت انی اطلاع داده است.

در همین حال یک گروه عالی رتبه از مقام های قطری برای آنالیز فرصت های سرمایه گذاری در بخش های کلیدی همچون صنعت نفت ایتالیا به زودی از این کشور اروپایی بازدید می نمایند.

به گفته وزیر انرژی قطر به زودی گروهی از مقام های سازمان سرمایه گذاری قطر (QIA) از ایتالیا بازدید و با مقام های کلیدی در بخش های مختلف صنعت این کشور دیدار می نمایند.

وزیر انرژی قطر همچنین از پایبندی این کشور به قرارداد 25 ساله صادرات ال.ان.جی به ایتالیا اطلاع داده است.

منبع: خبرگزاری مهر

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 774

به "قطر مانع جدید بازگشت غول های نفتی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر مانع جدید بازگشت غول های نفتی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید