کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد

به گزارش سبزوار امروز، در کمتر از یک هفته مانده به انتخابات پارلمانی شیلی، در میان اختلاف نظرها بر سر لایحه پیشنهادی دولت این کشور، مجلس سنا طرح تعویق زمان انتخابات تا ماه آینده را برای مقابله با اوج گیری کرونا، به تصویب رساند؛ این اقدام نیازمند تصویب مجلس نمایندگان این کشور نیز است.

کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد

از نشریه میلنیو مکزیک، مجلس سنای شیلی طرح تعویق زمان انتخابات پارلمانی از سوی سباستین پینیرا رئیس جمهوری این کشور را به طور کلی تصویب کرد. البته این حکم کاملا قطعی نبوده و می بایست به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد.

نظام پارلمانی شیلی نیز مانند بعضی کشورهای غربی از دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا تشکیل شده است.

رئیس جمهوری شیلی دلیل خود را برای ارائه چنین طرحی مقابله با اوج گیری کرونا در هفته های اخیر عنوان نموده است.

به این ترتیب براساس لایحه پیشنهادی دولت شیلی، کمتر از یک هفته مانده به انتخابات مجلس این کشور، زمان انتخابات حساس پارلمانی از 10 و 11 آوریل (21 و 22 فروردین) پیش بینی شده به یک ماه دیگر (25 و 26 اردیبهشت) موکول می گردد.

خاتمه پس از فراز و فرود بسیار و در پی همه پرسی تاریخی قانون اساسی در 25 اکتبر(چهارم آبان 1399) بیش از 78 درصد مردم شیلی پس از سالها انتظار و در پی تظاهرات گسترده با هدف مقابله با نابرابری مالی، در پای صندوق های رای خواهان بازنویسی و اصلاح قانون اساسی شدند.

پس از این پیروزی تاریخی که با مشارکت حداکثری مردم و تحت شرایط سختگیرانه امنیتی و محدودیت های بهداشتی بر اثر بحران همه گیری و تنش های اجتماعی درا ین کشور برگزار گردید، مردم شیلی در انتظار فرارسیدن زمان انتخابات پارلمانی برای انتخاب نمایندگان منتخب خود به سر می بردند.

به دنبال تداوم اعتراض ها در شیلی در سال 2019، سباستین پینیرا رئیس جمهوری این کشور با برگزاری همه پرسی برای تغییر قانون اساسی این کشور موافقت کرد. این تغییر اساسی یکی از خواسته های اصلی معترضان بود که برای آن در طول یک سال گذشته تجمع های گسترده ای علیه دولت برگزار کردند. به باور معترضان، قانون اساسی این کشور یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی است.

بدین ترتیب برای نخستین بار در تاریخ این کشور آمریکای لاتین، رای دهندگان به پیش نویس قانون اساسی جدیدی رای می دهند که جایگزین قانون اساسی می گردد که در سال 1980 و در دوران دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه تدوین شد.

قانون اساسی فعلی شیلی 40 سال پیش در دوره دیکتاتوری ژنرال آگوستو پینوشه نوشته شده و معترضان معتقدند که قانون اساسی مذکور به عنوان یکی از علل اصلی نابرابری در شیلی مشروعیت ندارد.

شیلی که 24 درصد جمعیت هدف خود را با 2 دوز واکسن ضدکرونا واکسینه نموده و همچنان پیشتاز کشورهای منطقه در اجرای واکسیناسیون است، اما در روزهای اخیر بدترین آمار ابتلا را از زمان شروع همه گیری ثبت نموده است.

بنابر اعلام مقامات شیلی، شمار مبتلایان به بیش از یک میلیون و 32 هزار نفر افزایش یافته و بالغ بر 23 هزار و 677 نفر در این کشور بر اثر کووید19 جان باخته اند.

بیش از 78,2 درصد شیلیایی ها در 25 اکتبر سال گذشته (چهارم آبان 1399)، در پی اعتراضاتی گسترده برای مقابله با نابرابری های مالی، با رأی به طرح بازنویسی قانون اساسی این کشور، گام بلندی در راستا قانون اساسی جدید شیلی برداشتند.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1949

به "کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا انتخابات شیلی را به زمانی دیگر موکول کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید