کاهش رشد اقتصادی فنلاند

به گزارش سبزوار امروز، رشد اقتصادی فنلاند به پایین ترین سطح پنج ماه اخیر رسیده است.

کاهش رشد اقتصادی فنلاند

به گزارش سبزوار امروز به نقل از تریدینگ اکونومیکس، حجم تولیدات ناخالص داخلی فنلاند در دوازده ماه منتهی به فوریه به 1.7 درصد کاهش پیدا کرده است که ضعیف ترین رشد از دوازده ماه منتهی به نوامبر سال قبل است. این کاهش رشد در شرایطی رخ می دهد که اقتصاد فنلاند ماه نخست سال 2019 را با ثبت رشد خوب 2.13 درصدی آغاز کرده بود.

در بین بخش های مختلف، رشد بخش صنعت 3.03 درصد (0.4 درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه سال قبل)، خدمات 0.99 درصد (0.47 درصد کاهش) و کشاورزی 0.22 درصد (1.3 درصد کاهش) بوده است. متوسط نرخ رشد اقتصادی فنلاند در بازه زمانی 1996 تا 2019 معادل 2.13 درصد بوده است که بالاترین نرخ رشد ثبت شده مربوط به نوامبر 2000 با رشد 9.15 درصدی و کمترین نرخ رشد ثبت شده نیز منفی 11.1 درصد در سپتامبر 2009 بوده است.

میکو اسپولاندر، مدیر دپارتمان اقتصادی وزارت خزانه داری فنلاند گفت: اقتصاد فنلاند در حال حرکت رو به جلو است هر چند که اندکی از سرعت آن در مقایسه با روند صعودی ماه های قبل کاسته شده است.

علی رغم این کاهش رشد، میزان اطمینان فعالان تجاری به اقتصاد فنلاند بهبود یافته است و با 0.9 واحد افزایش به منفی 1 واحد رسیده است. وزارت دارایی فنلاند اخیراً در گزارشی، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی امسال این کشور را از 1.5 درصد قبلی به 1.7 درصد افزایش داده است. همچنین نرخ رشد اقتصادی سال 2020 نیز 1.4 درصد عنوان شده است.

وزارت خزانه داری فنلاند از کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی، افزایش منازعات تجاری و جنگ تعرفه ای به عنوان موانع مهم خارجی اقتصاد وابسته به صادرات فنلاند یاد کرده است. این وزارتخانه مهم ترین چالش توسعه اقتصادی اروپا را مساله برگزیت دانسته است و پیامدهای برگزیت بر رشد اقتصادی اروپا در کوتاه مدت را قابل توجه خوانده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 513

به "کاهش رشد اقتصادی فنلاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش رشد اقتصادی فنلاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید