چاپ برداشت های شجاعی از مناجات خمس عشر برای بار نوزدهم

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران: انتشارات کتاب نیستان چاپ نوزدهم دست دعا، چشم امید برداشت های سید مهدی شجاعی از مناجات خمس عشر را منتشر کرد.

چاپ برداشت های شجاعی از مناجات خمس عشر برای بار نوزدهم

به گزارش گروه فرهنگی سبزوار امروز، نوزدهمین چاپ از کتاب دست دعا، چشم امید شامل برداشت های سید مهدی شجاعی از مناجات خمس عشر حضرت سجاد(ع) توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر شد.

این اثر که تا به امروز نزدیک به یکصد هزار نسخه از آن منتشر و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است؛ به تعبیر شجاعی ترجمه و توضیح وی بر دعای امام سجاد(ع) نیست؛ و صرفاً برداشت و دریافتی ساده و سطحی و ابتدایی از کلماتی عمیق و آسمانی و فاخری است که بر زبان امام معصوم(ع) جاری شده است.

بازچاپ چنین اثری برای نوزدهمین مرتبه گویای چند واقعیت درباره این کتاب است. نخست محتوای آن که برگرفته از مناجات و راز و نیازی است که از دل معصوم(ع) برآمده و با وجود اینکه مخاطبش پروردگار عالم به شمار می رود، می توان از آن به رهیافت هایی نو و آسمانی برای راهنمایی تمامی افرادی که آن را می خوانند تعبیر کرد. در نتیجه این کتاب و محتوای آن، که برداشت شجاعی از بیان فارسی مناجاتی از امام سجاد(ع) است را؛ می توان اثری برای مخاطبانی در تمامی نقاط جهان به حساب آورد.

از سوی دیگر جنس کلام عبارات ادعیه روایت شده از سوی ائمه(ع) پایا و نامیراست و همین موضوع باعث شده است به فراخور احوال مخاطبان آن در هر عصر و زمانی برداشتی ویژه از آن به دست آید که متناسب با فهم بشری در آن موقع است و بی شک برداشت شجاعی از متن مناجات خمسه عشر نیز از این موضوع مستثنی نیست.

سومین نکته در باب این اثر را می توان به نوع ورود شجاعی به عنوان راوی واسطه در این متن جستجو کرد. راوی و بازنویس ادعیه موجود در این کتاب سعی داشته حضور خود در این متن را به نوعی سامان دهد که هیچ نوع حضوری از خود و شیوه های نگارشی خود در متن بر جای نماند. او سعی نموده خود را حائلی برای دریافت مفاهیم دعا قرار ندهد، اما در عین حال زبان و بیان استخدام شده توسط وی زبان و بیانی است که به احساسات و منویات قلبی مخاطبان اثر در یک کلام انسان حیران در جامعه تکنیک زده امروزی بسیار نزدیک است و بر دل او می نشیند.

انتخاب دقیق عبارات و جملات و بیان آهنگین و در عین حال متضرعانه این متن که به آنها شور عاشقانه و عارفانه خاصی بحشیده است، نیز از مهمترین عناصری است که به مانایی متن این اثر یاری رسانده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

خدایا! گناهانم لباس خواری بر تنم نموده است و دوری از تو درماندگی را آرایشم شده است و افزونی لجن گناهانم ماهی دلم را میرانده است.

ای نهایت آرزویم! این زیباترین مطلوبم! این تنها پاسخگویم! و ای محبوب دلم! ماهی دلم را با جریان زلال توبه پذیرت زنده گردان.

به عزتت سوگند که جز تو گناهان خویش را بخشنده ای نمی یابم و شکستگی خویش را جز تو پیوندی نمی بینم.

من اینک با بال های تواضع به بارگاه تو بازگشته ام و پیشانی خضوع و خواری خویش بر درگاه قدرتت نهاده ام. اگر از رحمت خویش برانیم، به کدامین در پناهنده شوم و اگر از قله رافتت فرو افکنی ام به کدامین دامنه بگریزم؟

نوزدهمین چاپ از کتاب دست دعا چشم امید در شمارگان 5000 نسخه و با قیمت 5000 تومان منتشر شده است.

منبع: تسنیم
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1350

به "چاپ برداشت های شجاعی از مناجات خمس عشر برای بار نوزدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ برداشت های شجاعی از مناجات خمس عشر برای بار نوزدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید