تقسیم بندی آب در روستاهای گناباد هنوز فنجانی است

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، همزمان با هفته پژوهش، پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در نشست علمی به آنالیز بخشی از فعالیت های این پژوهشکده در سال 1394پرداخت در این نشست، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی با ارایه گزارشی از فعالیت های اجرا شده توسط این پژوهشکده توضیح داد : 17جلد کتاب، 11پژوهش میدانی، 16نشست علمی، 3کارگاه و برگزاری 5 همایش حاصل فعالیت پژوهشگران این پژوهشکده است

تقسیم بندی آب در روستاهای گناباد هنوز فنجانی است

وی با اشاره به برگزاری 5 همایش توسط این پژوهشکده توضیح داد : پژوهشکده مردم شناسی در برگزاری همایش های مرگ و نوروز نیز همکاری می نماید.

حسن زاده در ادامه از چاپ گاهنامه خبری شامل 220صفحه از فعالیت های پژوهشکده مردم شناسی اطلاع داد و گفت :در کوشش هستیم تعداد کتاب های چاپی توسط این پژوهشکده را سال جاری به 28کتاب افزایش دهیم.

سید احمد محیط طباطبایی مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست گفت :آنچه از تمامی این همایش ها می ماند نتیجه و خلق یک اثر است که حاصل یک کار گروهی با ارزش است.

وی با اشاره به عملکرد شایسته پژوهشکده مردم شناسی در سال پژوهشی گذشته توضیح داد که پژوهشکده مردم شناسی در کنار فعالیت های خود در برگزاری همایش های عمومی که پژوهشگاه به طور مستقیم برگزار نماینده آنها نیست نظیر همایش های نماز و نوروز همکاری های بسزایی داشته است.

او با اشاره به اینکه تاریخ در روزگار ما توسط افراد جامعه نوشته می گردد اضافه نمود: هویت رسمی بسته به تغییر نظام تغییر می نماید ولی هویت ملی هیچ گاه تغییر نمی نماید و افرادی که در این حوزه فعالیت می نمایند به این موضوع تکیه دارند.

محیط طباطبایی گفت: سال آینده گزارشی از تمامی آثار به چاپ رسیده در حوزه مردم شناسی ایران توسط دانشکده ها، ناشرین، افراد و... به عنوان عملکرد این حوزه توسط پژوهشکده مردم شناسی که متولی مردم شناسی کشور محسوب می گردد ارایه گردد.

خدیجه امامی کارشناس پژوهشکده مردم شناسی دیگر سخنران این نشست به ارایه گزارشی از ساماندهی پوشاک که با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی -فرهنگی انجام گرفته است پرداخت.

او با اشاره به اینکه طرح ساماندهی پوشاک اقوام به عنوان یک طرح ملی از سال 1374مورد توجه پژوهشکده مردم شناسی قرار گرفته است توضیح داد :پس از کارهای مرمتی و کد گذاری این آثار در قالب یک مجموعه به نمایش در خواهند آمد. درحال حاضر پژوهشکده مردم شناسی درنظر دارد به عنوان یک برنامه و هدف مهم موزه ملی پوشاک سنتی و بومی اقوام ایرانی را راه اندازی کند.

فاطمه علیمیرزایی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی -فرهنگی نیز در ادامه، اولویت بندی آثار، آفت زدایی، مستند نگاری تصویری، پاکسازی، ترمیم و بازسازی، تکمیل شناسنامه و...را مراحل کاری اجرا شده روی پوشاک اقوام گفت.

او تأمین فضای مناسب، در نظر دریافت زمان استراحت و هوادهی، استفاده از کد گذاری، ایجاد دفتر ثبتی، تأمین شرایط محیطی و ... را به عنوان پیشنهاداتی برای صدمه ندیدن این آثار در هنگام نگهداری گفت.

ژیلا مشیری کارشناس پژوهشکده مردم شناسی دیگر سخنران این نشست بود که به ارایه گوشه ای از پژوهش خود با عنوان میراث طبیعی و فرهنگی آب در جزیره قشم پرداخت.

او برکه، چاه، چالو، گاو چاه، سد، بند و آب شیرین کن را به عنوان سازه های آبی مورد استفاده در قشم مطرح نمود.

محمد مکاری پژوهشگر پژوهشکده مردم شناسی دیگر سخنران این نشست به بیان مواردی در مورد میراث طبیعی و فرهنگی آب در شهرستان گناباد پرداخت و توضیح داد که قنات نقش اصلی تأمین آب برای گذران زندگی را در گناباد دارد.

او با بیان گوشه ای از راه های دسترسی به منابع آبی در گناباد گفت :در بیشتر روستاهای گناباد هنور به روش فنجان تقسیم آب صورت می گیرد.

مکاری با اشاره به استفاده اهالی جنوب خراسان و گناباد ازیخدان ها در فصل تابستان توضیح داد که به این منظورقسمتی از آب قنات مرکزی بصورت یخ در آمده و در یخدان ها نگهداری می شد تا در هنگام گرم شدن هوا مورد استفاده مردم قرار گیرد.

آب و فرهنگ مصرف آن در شهرستان گمیشان عنوان سخنرانی اعظم موسوی مدیر گروه اجتماعی پژوهشکده مردم شناسی بود که به بیان گوشه ای از آن پرداخت. او اضافه نمود:در حال حاضرآب لوله کشی منبع تهیه آب گمیشان است در حالی که در گذشته اهالی برای به دست آوردن آب با مسائل زیادی روبرو بوده اند.

او آرنا، چاه آب، لاری یا آب انبار، آب باران و... و. را از منابع آبی مورد استفاده مردم گمیشان در گذشته مطرح نمود که از طریق آنها به آب مورد احتیاج خود دسترسی پیدا می کردند.

در ادامه این مراسم از مهرداد وحدتی دانشمند، مریم نعمت طاووسی و فاطمه طارمی مولفان کتاب های انتشار یافته سال 94 و فعالان حوزه مردم شناسی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1194

به "تقسیم بندی آب در روستاهای گناباد هنوز فنجانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقسیم بندی آب در روستاهای گناباد هنوز فنجانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید