وزارت صمت گروگان دولت روحانی، چرا پاستور وزیر صنعت، معدن و تجارت را معرفی نمی کند؟

به گزارش سبزوار امروز، متأسفانه بیش از 70 روز است که وزارت صمت، کلیدی ترین وزارتخانه کشور درشرایط تحریم بدون وزیر اداره می گردد و همین مسئله مسائل بسیاری را برای کشور به همراه خواهد داشت.

وزارت صمت گروگان دولت روحانی، چرا پاستور وزیر صنعت، معدن و تجارت را معرفی نمی کند؟

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، از 22 اردیبهشت امسال که نامه رضا رحمانی، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت مبنی بر استعفایش در فضای مجازی و رسانه ها منتشر شد تا به امروز بیش از 70 روز می گذرد و متأسفانه در این مدت بسیار زیاد، مهمترین وزارتخانه کشور با سرپرست اداره شده است.

بی نظمی و نبود یک وزیر در رأس ساختار وزارت صمت، قطعاً چالش های بسیاری را برای بخش صنعت، معدن و تجارت کشومان به وجود خواهد آورد، به ویژه اینکه در شرایط تحریمی و تشدید شیوع ویروس کرونا می تواند این وزارتخانه را با بی نظمی و بی برنامگی همراه سازد.

قدرت بی حد و مرز واعظی در حد و نصب ها؛ منشأ تنش در کابینه

متأسفانه محمود واعظی، نفر اول دفتر ریاست جمهوری نقش مهمی در عزل و نصب ها دارد و حتی قدرت او در این خصوص از معاون اول رئیس جمهور هم بیشتر است و هر وزیر و مسئول دولتی اگر با او همراه و هم نظر و نیز مطیع اوامرش نباشد، باید قید مسئولیت و وزارت را بزند، همان بلایی که بر سر سیدمحمد بطحایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و رضا رحمانی، وزیر مستعفی صمت آمد. نفوذ محمود واعظی به حدی است که حتی زمانی خود اسحاق جهانگیری هم گفته بود قدرت تغییر منشی دفترش را هم ندارد؛ بنابراین وزرا مجبور هستند پیش از هر اقدامی، وفاداری شان را به محمود واعظی و اطاعت از او اثبات نمایند و اگر وزیر در میانه راه بخواهد کمی مستقل تر عمل کند، قطعاً با رئیس دفتر رئیس جمهور به مشکل خواهد خورد و در نهایت راهی جز استعفا یا عزل برای او باقی نمی ماند.

بر اساس آنچه در نامه استعفای رضا رحمانی از وزارت صمت آمده است، ظاهراً محمود واعظی او را به خاطر رأی نیاوردن طرح تشکیل وزارت بازرگانی تحت فشار قرار داده و در جلسه توسعه صادرات دفتر معاون اول رئیس جمهور با او تماس گرفته و از رضا رحمانی خواسته که استعفا دهد، پس چنین اتفاقاتی نشان می دهد که محمود واعظی نقش کلیدی در مورد عزل و نصب ها دارد و رئیس جمهور بدون نظر مثبت او تصمیمی را اتخاذ نمی نماید.

کارشناسان و تحلیلگران مسائل سیاسی معتقدند که محمود واعظی یکی از عناصر عدم انسجام در کابینه دولت و کم کاری بعضی وزرا شده است؛ بنابراین اگر تا به امروز وزیری برای تصدی امور وزارت صمت به مجلس شورای اسلامی معرفی نشده، به خاطر تصمیم محمود واعظی است نه صلاحدید شخص رئیس جمهور!

بلاتکلیفی در وزارت صمت در شرایط تحریم!

نبود وحدت رویه در کابینه و از همه مهمتر اینکه اداره یک وزارتخانه مهم با سرپرست، معایب و زیان های بسیاری در پی خواهد داشت. همانطورکه گفته شد، وزارت صمت یکی وزارتخانه های مهم در حوزه صادرات، واردات و تقویت فراوری و صنعت ملی است و در زمان تحریم ها و شیوع ویروس کرونا باید این وزارتخانه تصمیمات ضربتی و کارآمد اتخاذ کند، اما سرپرست قدرت اتخاذ چنین تصمیماتی را ندارد؛ زیرا حوزه اختیارات یک سرپرست به مراتب کمتر از وزیر است.

روستاآزاد: روحانی وزارت صمت را به گروگان گرفته است

رضا روستاآزاد، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در تبادل نظر با خبرنگار حوزه احزاب گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، درباره تعلل رئیس جمهور در معرفی وزیر صمت به مجلس شورای اسلامی می گوید: رئیس جمهور با گماردن سرپرست به نوعی وزارت صمت را به گروگان گرفته تا مجلس یازدهم را مجبور کند که وزارت صمت به دو وزارتخانه تبدیل گردد و به نظر می رسد این رفتار در شأن مردم و عملی شایسته نیست.

سروری: عدم معرفی وزیر صمت به مجلس نشان از بی برنامگی دولت دارد

همچنین پرویز سروری، دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در همین رابطه به خبرنگار خبرنگاران گفت: برای بی برنامگی و ناکارآمد بودن دولت همین کافی است که یکی از مهمترین وزارتخانه هایی که ارتباط مستقیم با فراوری دارد؛ یعنی هم بحث صادرات و هم بحث واردات را مدیریت می نماید، ماه هاست بدون وزیر اداره می گردد.

وی اضافه کرد: عملاً در درون دولت ما شاهد یک نوع سرگردانی هستیم که با عدم معرفی وزیر صمت در این مدت طولانی، این سرگردانی به این وزارتخانه هم کشیده شده و منجر به تشدید مسائل متعدد در بخش صنعت، صادرات و واردات شده و همچنین بعضی مسائل در امورات مردم به وجود آمده است.

کوشش بی فایده دولت در اواخر عمرش

براساس این گزارش؛ تعلل بیش از حد برای معرفی وزیر صمت به مجلس شورای اسلامی در این شرایط به نفع کشور و معیشت مردم و اقتصاد کشور نیست. همچنین براساس تحلیل کارشناسان مسائل مالی، در مدت باقی مانده از عمر دولت که این دولت در اواخر عمر خود به سر می برد، تشکیل یک وزارتخانه دیگر با عنوان وزارت بازرگانی و تفکیک آن از وزارت صمت کاری زمان بر و نیازمند اقدامات کارشناسی است و کوشش های دولت برای تشکیل چنین وزارتخانه ای بی فایده و دور از عقل و منطق است؛ زیرا تشکیل یک وزارتخانه جدید نیازمند طراحی ساختار، جذب نیرو و اختصاص ساختمان مرکزی و شعب تحت نظر آن است، پس قطعاً در اواخر عمر دولت، نشدنی است.

بنابراین دولت حسن روحانی هرچقدر در معرفی وزیر صمت به مجلس تعلل کند، به همان میزان در شرایط جنگ مالی و تحریم های ظالمانه دشمنان بی برنامه تر و ناکارآمدتر ظاهر خواهد شد و موج نارضایتی ها را از دولت افزایش خواهد داد.

4079/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1597

به "وزارت صمت گروگان دولت روحانی، چرا پاستور وزیر صنعت، معدن و تجارت را معرفی نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت صمت گروگان دولت روحانی، چرا پاستور وزیر صنعت، معدن و تجارت را معرفی نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید