بیش از 130 کشور جهان هنوز یک دوز واکسن هم دریافت نکرده اند خبرنگاران

به گزارش سبزوار امروز، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: در ابتدای شروع به کار فراوری واکسن در کشور، وزارت بهداشت وعده داد که هر کدام از شرکت های داخلی که پیروز به فراوری واکسن کرونا شوند، حداقل 15 میلیون دوز از هرکدام پیش خرید می نماید.

بیش از 130 کشور جهان هنوز یک دوز واکسن هم دریافت نکرده اند خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، نشست افتتاحیه رویداد طب تاک در هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام چهارشنبه گذشته ششم اسفندماه برگزار گردید. این رویداد با هدف تبیین و ترویج نقش و اهمیت علوم انسانی در مسائل نظام سلامت طراحی شده است. اولین نشست این رویداد با حضور کیانوش جهان پور سخنگوی سازمان غذا و دارو و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع­رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با موضوع سیاست گذاری و اقتصاد واکسن برگزار گردید.

جهانپور در مقدمه بحث از ورود دانشگاه ها و مجموعه های علوم انسانی به موضوعات و مسائل نظام سلامت ابراز خرسندی کرد و ضمن تأکید بر دوطرفه بودن رابطه میان این دو حوزه، از آن به عنوان یک فرصت برای نظام سلامت نام برد.

وی بحث خود را با نگاهی به بعد مالی بحران کرونا دنبال کرد و اشاره نمود که برآوردها حاکی از آن است که هر سال درگیری با ویروس برای جهان، خسارتی معادل 3.4 تریلیون دلار درپی دارد. راهکارهایی مانند واکسن اگر با رویکرد اقدام و مسئولیت مشترک عملیاتی گردد، می توان با یک پنجم خسارات ماهانه که کرونا باعث می گردد، جلوی این بحران را گرفت و این شاید یکی از اصلی ترین علل تأکید بر رجحان واکسن نسبت به سایر راهکارها باشد. البته جهانپور متذکر شد که در بحران کرونا پیش از فراوری واکسن، کشورهایی پیروز تر بودند که به لحاظ اجتماعی قوی تر بودند مثل کشورهای جنوب شرف آسیا و نه کشورهایی که از نظر مالی و فناوری و ... رجحان داشتند.

در ادامه جهان پور وارد موضوع واکسن شد و اعلام نمود که واکسن ورق را برمی گرداند چراکه با فراوری و تزریق آن می­توان ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون را محقق کرد. لذا وقتی از واکسن سخن می گوییم صحبت از جلوگیری از خسارت های سنگین با هزینه کم، سهولت بالا و فراگیری است. البته رقابت هایی که در فراوری و توزیع واکسن ایجاد خواهد شد باعث می گردد که ما شاهد آپارتاید واکسن باشیم؛ و در حال حاضر می بینیم که عمده فراوریات در 10 کشور پیشرفته جهان استفاده می گردد و بیش از 130 کشور جهان هم اکنون حتی یک دوز واکسن دریافت ننموده اند.

وی اقدام سازمان بهداشت جهانی در خصوص ایجاد سازوکار کووکس را بر پایه آینده ­نگاری و درست توصیف کرد و اضافه کرد: کووکس نوعی صندوق مشترک و تعاونی است که با هدف فراوری و توزیع عادلانه واکسن طراحی شد. این سازکار روی کاغذ پیروز بود و باعث شد امروز آمریکا هم بعد از ترامپ به آن بپیوندد. قیمت واکسن برای کشورهای مختلف، متفاوت در نظر گرفته شد تا عدالت رعایت گردد. کشور ما نیز از مهرماه به کووکس پیوست و بخشی از تعهدات خود را تا به امروز پرداخته است. ما در واکسن­های کووکس قدرت انتخاب داریم و می توانیم در آن، حداکثر انعطاف را داشته باشیم و همه این ها به لحاظ قانونی در توافق تنظیم شده است. ایران برای رسیدن به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون باید حدود 56 میلیون نفر را واکسینه کند. الآن یک هفتم احتیاج کلی خود را از کووکس خریدیم و این را هم باید در نظر داشته باشیم که قیمت واکسن در آینده تعدیل خواهد شد چون الآن محدودیت هایی داریم که در آینده برداشته می گردد.

جهانپور دور شدن از مزیت نسبی فراوری واکسن در سه چهار دهه اخیر را اشتباهی راهبردی دانست و اشاره نمود: اما از مزایای کرونا این بود که موجب احیای دوباره صنعت واکسن در کشور شد و اگر این فرایند ادامه یابد در چند ماه آینده، ما جزو فراورینمایندگان اصلی و هاب منطقه ای توزیع واکسن خواهیم بود. ما در داخل با 30 میلیون دلار می توانیم خط فراوری واکسن ایجاد کنیم که عدد قابل توجهی نیست. این عدد را در ایران در نظر بگیرید درحالی که آمریکا بسیار بیشتر از این سرمایه گذاری کرد و در مواردی هم شکست خوردند. یکی از نکاتی که در میان بحران کرونا مغفول واقع شد این بود که آمریکا تأکید شدیدی بر استفاده از فناوری MRNA از خود نشان داد و شاید به این دلیل بود که می خواست آن را در مرزهای خود انحصاری کند.

وی اضافه کرد: درکشور ما نوعی نگاه وجود دارد که با توجه به مزیت نسبی در مباحث مالی و همچنین دامپینگ عظیم ترین غول های داروسازی و فراوری ارزان تر دارو نسبت به ایران، لزومی به فراوری داخلی در بعضی از حوزه ها نیست. این نگاه در حوزه واکسن هم وجود دارد. درحالی که وقتی با شرایط تحریم و بحران کرونا روبرو می شویم عملاً این نگاه صحیح نیست چون حتی کشورها بعضاً فقط احتیاج خود را می توانند تأمین نمایند و با اضافه شدن متغیرهای سیاسی و امنیتی که همواره در خصوص ما وجود دارد ضروری است این نگاه تغییر یابد.

جهانپور با اشاره به پیگیری هر چهار راستا متعارف اکتساب واکسن در کشورمان گفت: ما اکنون خوشحالیم که در وزارت بهداشت هیچ کدام از راستاهای چهارگانه را رها نکردیم و هم فرصت های موجود در مذاکره و خرید مستقیم، هم فرصت های کووکس، هم فرصت های فراوری مشترک با انتقال دانش فنی و نهایتا فرصت های فراوری داخلی حمایت شد. در خرید مستقیم اولین آن ها روسیه بود و در ادامه از هند، چین و کره جنوبی احتمالاً خرید خواهیم داشت. در کووکس 16 میلیون و 800 هزار دوز خرید داریم. هم زمان فرصت فراوری مشترک اسپوتنیک و کوبا را خواهیم داشت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در ادمه با اشاره به هژمونی رسانه ای و نادیده دریافت پیشرفت­ها و ابداعات کشورهای مغضوب ابرقدرت­های مالی و سیاسی گفت: باید توجه کرد که از لحاظ علوم انسانی و مدیریت رسانه ها به شدت هژمونی جهان در بحث واکسن، کوبا را نادیده می گیرد. همین الآن کوبا، چهار واکسن کرونا در کارآزمایی بالینی دارد، ولی در رسانه­ های جهان اصلاً این مباحث را مطرح نمی نمایند! جالب ماجرا اینکه از روزی که کار مشترک ما با کوبا علنی شد، ظرف 10 روز، دو تحریم جدید برای کوبا وضع شد، در­حالی­که مدت ها بود که کوبا مورد تحریم­ های جدید واقع نشده بود.

جهان­پور در زمینه فراوری داخلی واکسن کرونا به عنوان راستا اصلی مهار کرونا اضافه کرد: در ابتدا 17 موسسه آغاز به تحقیقات واکسن سازی کردند و وزارت بهداشت نیز وعده داد که هر کدام که پیروز به فراوری واکسن کرونا شوند، حداقل 15 میلیون دوز از هرکدام پیش خرید می نماید. این مؤسسات بر مبنای فناوری های مختلف واکسن سازی در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: این گونه نیست که فراوری داخلی، در بلندمدت نسبت به واردات هزینه بیشتری داشته باشد. مثلاً با استفاده از فناوری­ای که شرکت شفافارمد در واکسن سازی از آزمایشگاه تا خط فراوری نیمه صنعتی و صنعتی استفاده می نماید، حداقل پنج شش واکسن دیگر را هم می توان فراوری کرد و این زیرساخت ها نیز برای آینده خواهد ماند.

جهان پور در زمینه استفاده از متخصصان علوم انسانی و اجتماعی در ستاد ملی کرونا اعلام کرد که ما هنوز در پیوند کارهای میان رشته ای، چه در حوزه نظری و چه در عمل ضعف داریم. هرچند آقای دکتر نمکی دیدگاه خوبی در این زمینه دارد و بارها تأکید نموده که جزیره ای عمل نکنیم، اما قطعاً احتیاجمند شبکه سازی بین رشته­ های مختلف هستیم. الآن حتی در یک رشته خاص مانند ایمنولوژی نیز یک شبکه بین متخصصان در دانشگاه های مختلف وجود ندارد. ما مبنای این را نداریم و در ستاد کرونا هم ضعف هایی در این زمینه بوده است.

جهانپور در خاتمه در زمینه شرایط فعلی تعامل طب نوین و طب سنتی، آن را تعامل خوبی ندانست و گفت: الآن طرفین در حال نفی و انکار یکدیگر بوده و بعضی نیز سوءاستفاده خود را از این فضا می نمایند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که بسیاری از کشورها با اتخاذ رویکرد طب ادغام­یافته حاصل از طب نوین و طب­ های مکمل، چندین گام از ما جلوتر هستند. جالب توجه هست که منابع طب­های موسوم به طب یونانی یا طب عربی در جهان، بدون استثنا از اطبای ایرانی همچون ابوعلی سینا، رازی و... سرچشمه می گیرند. واقعیت این هست که استراتژی عبور ما برای استفاده از طب ادغام­یافته و احیای طب ایرانی به تعبیر درست­تر، مبتنی بر خطوط راهنمای سازمان بهداشت جهانی است و حتی در حال حاضر، ما از این برنامه هم عقب تر هستیم.

جهانپور در تبیین مساله گفت: ما با نگاه افراطی چه در برابر طب نوین، چه در برابر طب ایرانی مخالفیم، و بعضی خرافات و جریانات انحرافی هیچ ارتباطی به طب سنتی و ایرانی ندارد. وزارت بهداشت به دنبال جریان طب ایرانی با رویکرد آکادمیک است همان­طور که در جهان نیز دیگر نمی توان صرفاً روایت یک رشته و یا یک مکتب طبی را شنید.

خاطرنشان می گردد که رویداد طب تاک در هسته سلامت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه السلام در هفته های بعد هم ادامه می یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1935

به "بیش از 130 کشور جهان هنوز یک دوز واکسن هم دریافت نکرده اند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 130 کشور جهان هنوز یک دوز واکسن هم دریافت نکرده اند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید