فهرست شرکت های تایید صلاحیت شده برای احداث پتروپالایشگاه

به گزارش سبزوار امروز، وزیر نفت گفت: ما شرکت هایی که برای ساخت پالایشگاه اقدام کرده بودند را از لحاظ مالی مورد بررسی قرار دادیم و طرح هایی با مجموع ظرفیت 1.5 میلیون بشکه تأیید صلاحیت شدند.

فهرست شرکت های تایید صلاحیت شده برای احداث پتروپالایشگاه

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بیژن زنگنه وزیر نفت امشب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: در حوزه بالادستی صنعت نفت مهم ترین میادین مشترک ما از نظر حجم و میزان نفت میادین غرب کارون هستند که شامل میدان های آزادگان، یادآوران و یاران است. برداشت ایران در سال 92 از این میادین نفتی روزانه 70 هزار بشکه بود و الان به 400 هزار بشکه در روز رسیده است.

وی افزود: در میدان آذر که واقع در ایلام است تولید نفت ما به روزانه 60 هزار بشکه رسیده و قراردادهای تولید میادین پایدار غرب و آبان نیز بسته شده است. آنچه مهم است این است که ما میزان تولیدمان در میادین غرب کارون از 70 هزار بشکه به بالای 400 هزار بشکه در روز رسیده است که کار بزرگی بود. مثلاً 150 حلقه چاه فقط در میادین آزادگان جنوبی حفر شده است که نشان دهنده عملکرد خوب وزارت نفت در این حوزه می باشد.

زنگنه ادامه داد: در حال حاضر کشور عراق از این میادین مشترک نفتی 250 هزار بشکه تولید نفت می کند ولی ما برنامه داریم که تولید 400 هزار بشکه ای خود را در سال های آینده به بالای یک میلیون بشکه نفت در روز برسانیم.

وی افزود: نکته مهم این است که ما باید بتوانیم در این میادین نفتی ضریب بازیافت تولید نفت را بالا ببریم که به عنوان مثال دانشگاه تهران مسئولیت پژوهش برای افزایش ضریب بازیافت در میدان آزادگان را برعهده دارد و خبرهای خوبی در راه است تا بتوانیم ضریب بازیافت این میدان را بیش از 2 برابر کنیم.

وزیر نفت گفت: در میادین دریایی نیز میدان گازی پارس جنوبی بزرگترین میدان مشترک گازی دنیا است. تولید ایران در سال 92 از این میدان گازی روزانه 280 میلیون متر مکعب بوده است ولی الان به 700 میلیون متر مکعب رسیده و 2.5 برابر شده است.

زنگنه بیان کرد: در پروژه فاز 11 پارس جنوبی ما ابتدا در سال 96 قراردادی را با شرکت توتال و یک شرکت چینی و شرکت ایرانی پتروپارس امضا کردیم با اعمال تحریم ها شرکت توتال از این پروژه کنار رفت و سهم خود را به شرکت چینی داد. اما شرکت چینی نیز بعد از یک سال بدون انجام کاری از پروژه کنار رفت و بدین صورت تمامی کار این پروژه به شرکت پتروپارس سپرده شد.

وی افزود: ما قرارداد را با شرکت پتروپارس امضا کردیم و اولین چاه در این میدان نیز در پاییز امسال حفر خواهد شد و امیدواریم که بتوانیم ظرف یک سال آینده بتوانیم برای نخستین بار گاز را از این میدان به خشکی برسانیم.

وزیر نفت ادامه داد: برای توسعه میدان فرزاد برنامه ریزی کردیم و قرارداد آن در روزهای آینده با شرکت ایرانی منعقد خواهد شد. قرارداد توسعه میدان فروزان نیز به صورت EPC منعقد شده است و کارهای در حال ساماندهی است.

زنگنه گفت: یک نکته مهم در حوزه میادین نفتی این است که تلاش کنیم تا سطح تولید میدان کاهش پیدا نکند. در این راستا چند روز گذشته ما قراردادی به مبلغ 1.5 میلیارد یورو برای نگهداشت و افزایش تولید میادین نفتی منعقد کردیم. در گذشته نیز قراردادی به ارزش 700 میلیون یورو منعقد شده بود که این قراردادها با شرکت های ایرانی بسته شده است.

وی گفت: اگر فکر کنیم که تحریم دائمی است هیچ کاری نباید بکنیم اما اگر باور داشته باشیم که تحریم ماندنی نیست در نتیجه ما از الان باید برای روز بعد از لغو تحریم برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم مثل تحریم های گذشته در عرض 3 ماه روزانه به تولید 4 میلیون بشکه نفت برسیم.

وزیر نفت افزود: در حال حاضر صنعت نفت ایران در بخش مدیریت، مهندسی و خدمات اصلاً با 20 سال گذشته قابل قیاس نیست. ما قبلاً در دریا نمی توانستیم یک متر لوله گذاری کنیم اما الان می توانیم روزانه یک کیلومتر لوله گذاری کنیم. همچنین در قراردادهایی که برای نگهداشت و افزایش تولید میادین نفتی منعقد شده 80 درصد تجهیزات از کارخانه های ایرانی خریداری می شود که نشان دهنده پیشرفت صنعت نفت ایران است.

*آخرین شرایط پروژه های جمع آوری گازهای همراه نفت

زنگنه ادامه داد: در روزهای آینده ما اعلام خواهیم کرد که بزرگترین تأسیسات جمع آوری و فرآورش گازهای همراه در استان خوزستان افتتاح می شود. نام این تأسیسات پالایشگاه بیدبلند 2 است که در حدود 3 میلیارد دلار بر روی آن سرمایه گذاری اجرا شده است و می تواند 2 میلیارد فوت مکعب گازهای همراه را شیرین سازی کرده و در اختیار پتروشیمی ها قرار دهد.

وی گفت: بخش عمده گازهای همراه نفت میدان شرق کارون در ظرف کمتر از 2 سال فرآورش خواهد شد. در غرب کارون نیز گازهای همراه به NGL 3200 منتقل می شود و فرآورش بر روی آن صورت می گیرد. همچنین یک NGL3100 نیز در سال 1401 تأسیس می شود تا خوراک پتروشیمی دهلران را تأمین کند.

وزیر نفت گفت: در مجموع سرمایه گذاری اجرا شده برای جمع آوری گازهای همراه حدود 7 میلیارد تومان خواهد بود و تا سال 1401 تمامی گازهای همراه میادین ما جمع آوری و فرآورش می شود و تمام آنها قراردادهای فعال و پیمانکاران با صلاحیت دارد.

زنگنه گفت: هنوز بازار دنیای نفت به طور کامل بهبود نیافته است اما شرایط بازار فرآورده بهتر شده است. در اوایل شروع کرونا بنزین به بشکه ای 6 دلار در فوب خلیج فارس رسیده بود یعنی لیتری 400 تومان و قیمت هر بشکه نفت نیز 15 دلار شده بود اما با اقدام درست اوپک الان قیمت نفت برنت به 45 دلار به ازای هر بشکه رسیده است و می توان گفت بازار پس از فرازونشیب هایی که داشته به تثبیت رسیده است.

وی ادامه داد: هرچند که قیمت نفت برنت از بشکه ای 15دلار به بشکه 45 دلار رسیده و افزایش قیمت داشته است اما طبق گزارش های اوپک همچنان پیش بینی می شود که رشد مالی دنیا تا انتها سال 2020 منفی خواهد بود و ظاهراً تا آن موقع کرونا بر بازار نفت حکومت می کند.

وزیر نفت گفت: در ماجرای اخیر آمریکایی ها محموله فرآورده های نفتی ایران را توقیف نکردند بلکه این محموله برای ونزوئلا بود ولی سعی کردند با این اقدام به گونه ای تبلیغات رسانه ای کنند که ما توانستیم علیه ایران اقدام موفقیت آمیزی انجام دهیم وگرنه، نه این محموله های توقیف شده برای ایران بود و نه کشتی ها ایرانی بودند.

زنگنه افزود: عصر سنگ یا عصر حجر زمانی تمام نشد که سنگ در دنیا تمام شده باشد بلکه این پیشرفت تکنولوژی بود که نیاز مردم را به سنگ از بین برد بنابراین عصر نفت نیز صرفاً با تمام ذخایر نفتی به انتها نمی رسد و زمانی که تکنولوژی های جایگزین صرفه مالی نفت را از بین ببرد عصر نفت نیز انتها می پذیرد. به همین دلیل من معتقدم باید نفت ایران را با سرعت بیشتری تولید کنیم و آن را در داخل یا خارج کشور به فروش برسانیم. اما نباید پولش را در بودجه دولت خرج کنیم.

وی ادامه داد: شیوه درست این است که پول نفت به کمال و تمام به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود تا بدین صورت بتوان از طریق تخصیص منابع نفت به احداث و توسعه پتروپالایشگاه ها و پتروشیمی ها و صنایع تکمیلی پرداخت.

وزیر نفت گفت: انرژی های جایگزین در طی تحولاتی به سرعت جایگزین نفت و گاز خواهند شد. اخیراً من با مسئولین اماراتی صحبت می کردم و آنها به من گفتند که قراردادی منعقد کردند تا به ازای هر یک کیلووات ساعت برق حدود 2.5سنت برق خورشیدی دریافت کنند. در حالیکه اگر قرار بود با سوخت این برق تولید شود 2.5 سنت حتی هزینه سوخت آن نیز نمی شد.

*سکوت زنگنه درباره اوراق سلف موازی نفتی

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره دیدگاه وزارت نفت درباره اوراق سلف موازی نفتی (طرح گشایش مالی) گفت: من ترجیح می دهم بعد از اینکه این طرح نهایی شد، خود آقای رئیس جمهور یا هر فردی که ایشان تشخیص بدهد، در این زمینه توضیح دهند.

زنگنه افزود: در حال حاضر میزان تولید بنزین در کشور 107 میلیون لیتر است که در ابتدای دولت یازدهم این میزان 52 میلیون لیتر بود. یعنی در ابتدای دولت ما هم بنزین وارد می کردیم و هم گازوئیل ولی الان هم بنزین صادر می کنیم و هم گازوئیل.

*4 برابر شدن میزان صادرات فرآورده های نفتی در دولت روحانی

وی گفت: میزان صادرات فرآورده های نفتی در حال حاضر نسبت به ابتدای دولت 4 برابر شده است و ما از 5.8 تن صادرات فرآورده به صادرات 23 میلیون تنی رسیده ایم که این کار با افزایش ظرفیت پالایشگاه ها و توسعه گاز و جایگزینی آن با فرآورده های نفتی در مصرف داخل اجرا شده است.

وزیر نفت افزود: جایگزینی گاز با فرآورده اثرات مثبت زیست محیطی به همراه دارد که در سال های آینده شاهد آن خواهیم بود. تلاش کردیم که عمده صنایع کشور به جازی مازوت از گاز استفاده کند و برای سوخت خودرو نیز CNG را توسعه دادیم. در حال حاضر نسبت مصرف گاز به مایع در نیروگاه ها 90درصد است که این میزان قبلاً در گذشته خیلی پایین تر بود.

زنگنه گفت: در این دولت ما به 17 هزار روستا گازرسانی کرده ایم و تعداد روستاهایی که به آنها گاز می رسد را از 14 هزار روستا به 31 هزار روستا افزایش دادیم و در حال حاضر 95 درصد جمعیت ایران از گاز طبیعی استفاده می کنند.

وی افزود: برای توسعه گاز ما 23 هزار میلیارد تومان خرج کردیم که همه این پول به جیب تولیدکننده ایرانی رفت. در واقع همکاری خوب بین مجلس و دولت در تصویب بند ق تبصره یک بودجه 93 و ماده 12 رفع موانع تولید باعث توسعه گاز در داخل کشور شد که یک بازی برد برد بین مردم و دولت است.

وزیر نفت گفت: یکی از اولویت های اصلی وزارت نفت تأکید بر بهینه سازی مصرف گاز بوده است که این اقدام با اشتغال فراوانی همراه خواهد بود. ما باید بتوانیم نهضت بهینه سازی مصرف انرژی را راه اندازی کنیم و مثلاً راندمان فعلی بخاری ها را از 30 درصد به 80 درصد برسانیم.

زنگنه ادامه داد: در راستای بهینه سازی مصرف ما 2 سند جامع را تدوین کرده ایم یکی از آنها سند سوخت حمل ونقل کشور و دیگری سند مصرف گاز است که این اسناد جامع برای تصویب به شورای عالی انرژی ارسال شده اند و ما تلاش کردیم برای دولت بعدی نیز در این حوزه ریل گذاری کنیم.

وی افزود: کنندگان مجلس همواره به دنبال تصویب طرح قیر تهاتری بودند. فقط سال گذشته به دلیل اینکه شورای نگهبان به این بند از قانون بودجه ایراد قانون اساسی گرفته بود و فرصت اصلاح مجدد آن نیز نبود، از قانون بودجه حذف شد و مجلس یازدهم دوباره در پی اجرای آن است. نکته بنده درباره این طرح این است که سازوکار طرح باید به گونه ای تدوین شود که فساد در آن رخ ندهد.

*واکنش زنگنه به نامه کنندگان مجلس به سران قوا

وزیر نفت گفت: اخیراً کنندگان مجلس در انتقاد به عملکرد بنده به سران قوا نامه ای زده اند که من هم در نامه ای به سران قوا بیان کردم که آماده ام در جلسه ای با حضور کنندگان صحبت ها و دفاعیات خود را مطرح کنم تا درباره موضوعات ذکر شده در مورد عملکرد بنده بررسی دقیق تری صورت گیرد.

زنگنه افزود: نوسانات بازار بورس تحت تأثیر اتفاقاتی که برای صندوق قابل معامله دوم افتاد، ایجاد نشد زیرا این بازار به طور طبیعی بالا و پایین می آید. در این بین وزارت نفت نیز نقشی در عرضه سهام شرکت ها در قالب صندوق ETF یا بلوکی ندارد و من دستور دادم هفته آینده کار تأسیس صندوق برای عرضه سهام پالایشگاه ها انجام شود تا هرچه زودتر این صندوق نیز در بورس عرضه شود.

*دستور رئیس جمهور برای تشکیل جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی

وی ادامه داد: پس از تصویب آیین نامه احداث پتروپالایشگاه ها ما زودتر از زمان معین شده اقدامات لازم را برای اجرای این آیین نامه انجام دادیم و در حال حاضر منتظر هستیم هیأت امنای صندوق توسعه ملی جلسه ای تشکیل دهند و زمان بندی تعهدات صندوق را در آن جلسه برای اعطای تنفس خوراک به پالایشگاه ها اعلام کنند. رئیس جمهور دستور تشکیل این جلسه را داده است.

وزیر نفت گفت: یکی از امتیازات ویژه ای که در طرح احداث پالایشگاه ها در نظر گرفته تنفس خوراک است. بدین صورت اگر کسی پتروپالایشگاه ساخت بعد از بهره برداری طرح می تواند به اندازه تمام هزینه هایش از سهم صندوق توسعه ملی خوراک دریافت کند و پول این خوراک را به صورت اقساط در سال های آینده پرداخت کند. بدین صورت مدت زمان بازگشت سرمایه و سود در این پروژه افزایش خواهد یافت و در سال اول بهره برداری تمام هزینه ها در قالب تنفس خوراک پوشش داده می شود.

*فهرست شرکت های تایید صلاحیت شده برای احداث پتروپالایشگاه

زنگنه ادامه داد: ما شرکت هایی که برای ساخت پالایشگاه اقدام کرده بودند را از لحاظ مالی مورد بررسی قرار دادیم و طرح هایی با مجموع ظرفیت 1.5 میلیون بشکه تأیید صلاحیت شدند که 1.22میلیون بشکه آن نفت خام است و 240 هزار بشکه آن نیز میعانات گازی است. همچنین طبق این قانون به طرح های بهسازی و نوسازی پالایشگاه های موجود نیز مجوز تنفس خوراک داده می شود.

وی افزود: همانطور که گفتم وزارت نفت می تواند همین فردا مجوز تأمین مالی این طرح ها از بازار بورس را صادر کند ولی صدور این مجوز منوط به جلسه هیأت امنای صندوق توسعه ملی است. از مجموع 1.5 میلیون بشکه ای که برای احداث پالایشگاه ها تأیید صلاحیت شده 120 هزار بشکه آن مربوط به طرح لاوان، 300 هزار بشکه مربوط به شرکت سرمایه گذاری غدیر، 300 هزار بشکه مربوط به طرح شستا ، 300 هزار بشکه مربوط به پالایش پارسیان تدبیر و 300 هزار بشکه دیگر نیز مربوط به یک طرح بخش خصوصی است.

وزیر نفت بیان کرد: یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه صنعت گاز و صنعت پتروشیمی است. قبل از انقلاب چیزی به نام صنعت گاز در کشور وجود نداشت اما الان گاز ایران از لحاظ پوشش و سرعت توسعه بی همتا است و در زمستان سال گذشته میزان تولید گاز کشور به یک میلیارد متر مکعب در روز رسیده بود.

زنگنه افزود: همچنین اقدامات ما در حوزه صنعت پتروشیمی نیز بی نظیر بوده است. از قبل از انقلاب تا سال 76 کل میزان درآمد کشور از صادرات محصولات پتروشیمی یک میلیارد دلار بود اما این رقم از سال 76 تا سال 92 به 11 میلیارد دلار رسید و ان شاءالله تا سال 1400 به 25 میلیارد دلار می رسد و تا سال 1404 نیز به 37 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی در انتها گفت: اگر پتروشیمی ها را تأسیس نمی کردیم امروز در تأمین ارز کشور دچار مسائل بودیم. توسعه پتروشیمی یعنی جلوگیری از خام فروشی و ایجاد زنجیره ارزش. در حال حاضر 5.8 میلیارد دلار خوراک و محصول توسط پتروشیمی ها به داخل کشور عرضه می شود که می تواند بستر مناسبی برای توسعه صنایع تکمیلی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1552

به "فهرست شرکت های تایید صلاحیت شده برای احداث پتروپالایشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست شرکت های تایید صلاحیت شده برای احداث پتروپالایشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید