نماینده مجلس: رسیدگی به لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اولویت ما نیست

به گزارش سبزوار امروز، علی بابایی کارنامی نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت هنوز اعلام وصول نشده و در اولویت کمیسیون اجتماعی نیست.

نماینده مجلس: رسیدگی به لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اولویت ما نیست

نزدیک به یک دهه از تدوین لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت می گذرد لایحه ای که در صورت تصویب، دستگاه قضا قادر خواهد بود برای عاملان خشونت خانگی، مجازات کیفری معین کند و حالا انتها پس از یک دهه انتظار لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت با 57 ماده و پنج فصل تعاریف و کلیات در راستا قانونگذاری نهاده شد.

گله نمایندگان مجلس از تاخیر در ارسال لایحه و حالا سکوت چندماهه پس از ارسال آن

از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم، نمایندگان بارها گله کردند چرا دولت این لایحه را به مجلس ارسال نمی کند به همین دلیل خودشان دست به کار شدند و طرحی به نام صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت را تدوین کردند که این طرح هم به جایی نرسید و در دستور کار خودشان نیز قرار نگرفت اما پس از چندماه یعنی دی ماه سال 1399 بود که پس از آنالیز ها و کارشناسی های فراوان و پس از برگزاری 40 جلسه کمیسیون لوایح و فرعی، لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت به تصویب دولت رسید و برای طی کردن فرایند قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شد اما ماه ها از ارسال این لایحه می گذرد و هنوز مجلس شورای اسلامی حتی اعلام وصول نکرده است و معین نیست آن همه گله برای عدم ارسال لایحه چی بود و این تاخیر در عدم وصول چیست؟

آقای قالیباف؛ تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت را تسریع کنید

از آنجایی که چندین ماه از ارسال این لایحه می گذرد و هنوز خبری از اعلام وصول آن نیست معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لب به اعتراض گگردد و در مصاحبه ای به خبرنگار برنا گفت: یکی از اقدامات بسیار مهمی که سال گذشته انجام شد تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت بود که با رایزنی های بسیار گسترده از همان سال 1396 انجام شد. این لایحه از طرف دولت به قوه قضائیه ارجاع شد اما آنالیز آن طول کشید تا اینکه آقای رئیسی آمدند و پس از چندماه لایحه از سوی قوه قضائیه به دولت ارسال شد و در دولت هم پس از برگزاری 40 جلسه کمیسیون لوایح و فرعی به تصویب رسید اما چندین ماه است که در نوبت اعلام وصول مجلس شورای اسلامی به سر می برد و بنده از آقای قالیباف و نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار دارم نسبت به تصویب این لایحه اقدام نمایند چرا که یک لایحه فرا قوه ای است و قوه مجریه و قوه قضائیه نسبت به تدوین آن اقدام کردند از طرفی این لایحه مطالبه جدی زنان است و به اعتقاد من تصویب آن می تواند به تسهیل ازدواج یاری کند چون درصورت قانون شدن این لایحه دختران احساس می نمایند در پناه قانون و حمایت آن هستند.

اما پیگیری خبرنگار برنا از مجلس شورای اسلامی نشان می دهد قرار است همچنان این لایحه در راه روهای بهارستان گم گردد.

رسیدگی به لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اولویت ما نیست

علی بابایی کارنامی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تبادل نظر با خبرنگار برنا درخصوص آخرین شرایط لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت گفت: تاجایی که بنده اطلاع دارم این لایحه هنوز به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیامده است.

او درباره زمان اعلام وصول این لایحه اضافه کرد: اطلاعی ندارم و هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی باید در مورد اعلام وصول این لایحه تصمیم گیری کند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا رسیدگی به این لایحه در دستور کار کمیسیون اجتماعی قرار گرفته است یا خیر؟ اعلام کرد: خیر، اولویت ما این نیست، ما اولویت های خود را اعلام کردیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1998

به "نماینده مجلس: رسیدگی به لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اولویت ما نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده مجلس: رسیدگی به لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت اولویت ما نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید