نحوه محافظت از کسب وکار در برابر پول شویی

به گزارش سبزوار امروز، پول شویی فرآیندی است که برای به دست آوردن منافع ناشایست ناشی از اقدامات مجرمانه از طریق سیستم های مالی پیشرفته انجام می گیرد تا منشأ غیرقانونی آنها را پنهان کرده و به نظر برسد که آنها از طریق درآمدهای قانونی تأمین شده و در نتیجه قابل مصرف هستند. پول شویی می تواند تقریباً با هر جرمی مرتبط باشد و درآمد قابل توجهی از قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، زورگیری، کلاه برداری، تجارت داخلی، فرار مالیاتی و سایر جرائم به دست می آورد.

نحوه محافظت از کسب وکار در برابر پول شویی

البته باید توجه داشت که گاهی اوقات از روش های پول شویی برای پنهان کردن غیرقانونی وجوه کاملاً قانونی استفاده می شود. به عنوان مثال مواردی مانند موضوع طلاق آقای مدیرعامل ثروتمند برای فرار از پرداخت مهریه همسرش به ذهن خطور می کند! و یا تمایل سازمان های دولتی به دور زدن محدودیت های هزینه با تغییر مکان یا استفاده مجدد از منابع وجود دارد.

فرآیند پول شویی شامل این سه مرحله اساسی است که در اصطلاح بانکی معروف هستند:

جایگذاری - قرار دادن پول نقد غیرقانونی به طور فیزیکی در بانک ها یا خرید کالا با آن ... مانند کالای هنری، فلزات گران بها، املاک و مستغلات، سنگ های قیمتی یا جواهرات و غیره.

لایه گذاری - عمل تفکیک عواید حاصل از منشأ جنایی آنها از طریق حرکات پیچیده ای مانند انتقال، تبدیل پول نقد به ابزار مالی، فروش کالاهای باارزش مانند کالاهای هنری، فلزات گران بها، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و شرکت های صدف ساز دریایی نیز یک ابزار معمول لایه گذاری هستند. پوسته ها مالکان ذینفع را از طریق قوانین محدودکننده رازداری بانکی در خارج از کشور پنهان می کند.

ادغام - قانونی جلوه دادن ثروت حاصل از عواید غیرمجاز. استفاده از وجوه سپرده گذاری در مؤسسات مالی خارجی به عنوان وام برای وام های داخلی یک روش موردعلاقه است. ترفند دیگر صورتحساب بیش ازحد یا تولید فاکتورهای دروغین کالاهایی است که ادعا می شود در خارج از مرزها فروخته می شوند.

روش های زیادی برای پول شویی وجود دارد به شکلی که تجارت مورداستفاده در آن حتی کوچک ترین شکی باقی نمی گذارد. مثلاً:

سپرده بزرگی برای سفارشی در نظر گرفته می شود و بعداً لغو می شود، جریمه ای که ممکن است پرداخت شود و مانده موجودی را با دلارهای تمیز و عادی بازپرداخت می کند. این نوع کلاه برداری توسط پول شویی هایی استفاده می شود که مبلغی منظم را برای خرید کارمندان خود در نظر می گیرند تا در این معامله تبانی کنند.

سایت های حراج آنلاین توسط پول شویی ها برای مشروعیت بخشیدن به پول نقد استفاده می شود. یکی دیگر از کلاه برداران یک مورد را لیست می کند، پول شویی برای آن هزینه اضافی پرداخت می کند که پیشنهادهای رقابتی را شامل نمی شود و فروشنده محصول اضافه پرداخت را از طریق PayPal دریافت می کند و معامله جعلی پول از طریق یک منبع قانونی شسته می شود و دو کلاه بردار سود را به روشی از پیش تعیین شده تقسیم می کنند.

از مشاغل کوچک اغلب برای پول شویی استفاده می شود، به ویژه آن دسته از مشاغل که به طورمعمول مقدار زیادی پول نقد دریافت می کنند و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

- شرکت های فروشنده

-کارواش

-رستوران ها

-مبادلات ارزی

-گالری های هنری

-لباسشویی

این نوع مشاغل مدارک زیادی برای جعل ندارند که اجرای آن را بسیار ساده تر می کند.

در گذشته برای انجام بیشتر طرح های پول شویی مجبور بودید به تبانی دیگران اعتماد کنید؛ اما این روزها ما با پول نقد اینترنتی، بانکداری و لذت ناشناس EFT ها و نقل وانتقال های بانکی روبرو هستیم. ابزار پیشرفته رمزگذاری، تکانه های پول شویی را با سرعت نور تسهیل می کند! و حجم گسترده معاملات حقوقی را سبب می شود و بنابراین نظارت را به چالشی بزرگ برای صنعت مالی و نهادهای نظارتی تبدیل می کند.

تشخیص اینکه قوانین بانکی کدام کشور صلاحیت رسیدگی به معاملات مرزی را دارد اغلب سخت است. اینترنت، بانک های فراساحل و شرکت های پوسته ای محیطی مناسب برای لایه گذاری فراهم می کنند. تلاش برای یافتن یک ردیابی حسابرسی در میان باتلاق موجودات مجازی، تقریباً غیرممکن است.

بسکمک از کشورها قوانین پنهان کاری دارند که از دستیابی به هرگونه اطلاعات جلوگیری می کند. بانک های پوسته ای برای دسترسی به پول شویی ها در سیستم بانکی برخی از کشورها درعین حال عایق کاری آنها را از رعایت مقررات، تشکیل داده اند.

خریدهای کلاه برداری بزرگ در ایالات متحده با وجوه غیرقانونی که از طریق روشی به نام smurfing شسته می شود، انجام می شود. Smurfing گاهی اوقات به عنوان ساختار شناخته می شود. هم توطئه کنندگان سپرده های کوچک (زیر 10 هزار دلار) را به چندین حساب با عنوان متفاوت در چندین بانک ایالات متحده واریز می کنند. این معاملات به گونه ای طراحی شده اند که توجه را به خود جلب نکنند، بنابراین پرونده های گزارش فعالیت مشکوک (SAR) را برای هشدار مقامات از قصد احتمالی مجرمانه تحریک نمی کنند. اقلام خریداری شده با این وجوه (به عنوان مثال، تجهیزات سنگین و غیره) را می توان با قیمت تورم برای خریداران خارج از کشور حمل کرد. پول و سود شسته شده سپس بین شرکا تقسیم می شود.

از زمان امضای قانون میهن پرستی ایالات متحده آمریکا در 26 اکتبر 2001، به دولت اختیارات فوق العاده ای داده شده است تا فعالیت های غیرقانونی مورداستفاده برای تأمین بودجه تروریسم را متوقف کند. حتی قبل از 11 سپتامبر، قانون دقیقی در تلاش برای تنظیم پول شویی بود، اما در مقایسه با قانون میهن پرستی ایالات متحده، بسکمک کمرنگ بود.

-قوانین گزارشگری مالی سعی در جلوگیری از پول شویی دارد.

در سال 1970، به عنوان بخشی از قانون رازداری بانکی، بانک ها و سایر مشاغل موظف شدند معاملات مربوط به مبالغی بیش از 10، 000 دلار (پول نقد یا دارنده قابل معامله) را که به این حساب پرداخت می کند یا از حسابداری ایالات متحده خارج می کند، گزارش کنند. گزارش مذکور در فرم معروف به 8300، درواقع رمز دکمه داغی برای سازمان امور مالیاتی است. در سال 1994، قانون رازداری بانک اصلاح شد تا از فروش دستورهای نقدی یا چک های صندوق دار برای بیش از 3000 دلار جلوگیری کند، مگر اینکه هویت خریدار تأیید شود. در این روش میلیون ها گزارش فعالیت مشکوک (SAR) و سایر سازوکارهای گزارشگری هرساله ثبت و ضبط می شوند.

-مؤسسات مالی خط اصلی دفاع در برابر پول شویی هستند

نهادهای مالی ما خط اصلی دفاع در برابر این جنایت مخرب هستند. خط مشی مشتری خود را بشناسید برای بانک ها بسیار مهم است تا اطمینان حاصل شود که معاملات مشکوک از طریق فرم های ارائه شده توسط دولت به نیروی انتظامی گزارش می شود.

وزارت خزانه داری ایالات متحده همچنین سازمان های مالی ایالات متحده را ملزم می کند تا اطلاعات خاصی در مورد معاملات اجرا شده در کشورهایی که به عنوان پناهگاه های اصلی پول شویی معرفی می شوند، ثبت کنند.

شما نیز بخشی از تلاش های ملی حفاظت برای جلوگیری از پول شویی هستید. شاید شما فکر می کردید که پول شویی فقط انتقال های بانکی از طریق سیستم بانکی جهانی است. نه، تجارت شما نیز می تواند به راحتی به بخشی ناخواسته از این فرآیند تبدیل شود.

بنابراین شما، کسبه کوچک، برای شناسایی و جلوگیری از پول شویی چه کاری می توانید انجام دهید؟ بیایید بگوییم شما مثلاً یک جواهرفروش هستید، یا یک گالری هنری، یک فروشنده عتیقه فروشی یا یک شرکت کوچک CPA.

هنگام معامله با مشتریان خود، ممکن است بخواهید از خود سوا لاتی از این قبیل بپرسید:

آیا من واقعاً این مشتری را می شناسم؟ آیا منبع معتبری وی را ارجاع داده است یا منشأ مبهم یا ناشناخته ای دارد؟ اگر یک مشتری جدید به ظاهر مرفه ناگهان از درب اتوبوس در آستان شما بیفتد، باید زنگ های خطر را بشنوید! به خصوص اگر او هر روز در میان توقف کند تا جواهرات به ارزش 9750 دلار با پول نقد یا چک مسافرتی بخرد.

آیا من واقعاً معامله پیشنهادی این مشتری را می فهمم و آیا راحت می توانم آن را انجام دهم؟ آیا این معامله با توجه به آنچه من در مورد مشتری و تجارت وی می دانم منطقی است؟

آیا این روش معمول و عرفی انجام چنین معامله ای است یا گره های عجیب وغریب در آن وجود دارد؟ چرا یک غریبه کاملاً پیشنهاد می دهد که پول زیادی را برای مثال در تجارت کوچک من سرمایه گذاری کند؟

آیا سوابقی وجود دارد که برای محافظت از خود بایستی نگهداری کنم؟ چیزی به نام مستندات زیاد وجود ندارد.

چه ابزارهای فناوری ممکن است به من کمک کند تا از مشارکت در طرح های پول شویی جلوگیری کنم؟

چه کاری می توانم انجام دهم تا خودم را در جریان آخرین ترفندها قرار دهم؟

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2069

به "نحوه محافظت از کسب وکار در برابر پول شویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه محافظت از کسب وکار در برابر پول شویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید