معاملات بورس را خطری تهدید می کند؟

به گزارش سبزوار امروز، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصمیماتی که جدیدا برای بهبود فرایند بازار اتخاذ شده نشان می دهد که سیاست کلی دولت در کشور حمایت از بورس است و به دنبال خروج نقدینگی از این بازار و سلب اعتماد سهامداران برای ادامه سرمایه گذاری در این بازار نیست و در شرایط فعلی خطری معاملات بازار را تهدید نمی کند.

معاملات بورس را خطری تهدید می کند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، محسن عبداللهی به فرایند این روزهای بورس اشاره کرد و گفت: رشد تقریبا 400 درصدی شاخص بورس که بازار توانست از بهمن سال 98 تا اوایل مرداد ماه به دست آورد باعث شد تا بازار نیاز به اصلاح و دست به دست شدن سهام پیدا کند.

  • افت 40 هزار و 532 واحدی بورس تهران در ساعات ابتدایی
  • پیش بینی بورس 11 شهریور 99 | دورنما روشن و اطمینان بخش است؟

وی اصلاح شاخص بورس از دو میلیون واحد تا یک میلیون و 600 هزار واحد را ناشی از فرآیند طبیعی رشد دانست و گفت: طبق فرآیندهای مالی هیچ رشدی به صورت مستمر ادامه دار نیست و نیازمند برگشت به فرایند گذشته معاملات و اصلاح است تا سهام بتواند با بهای تمام شده جدید برای سرمایه گذاران ایجاد جذابیت کند و دوباره به جهت رشد بازشود.

عبدالهی اعلام نمود: با توجه به حمایت های ساختاری و سهامداری اخیر از بازار قطعا فرایند صعودی شاخص بورس ادامه دار خواهد شد و ورود نقدینگی به این بازار نسبت به هفته های گذشته بهتر می شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: سیگنال جمع تصمیمات اتخاذ شده به بازار نشان می دهد که ساختار دولت برای حفظ و صیانت سرمایه مردم حمایتی و مستمر است و دولت همیچگونه تمایلی به ایجاد اصلاح بازار یا خروج سرمایه های مردم از این بازار ندارد.

وی با بیان اینکه اراده دولت در بورس مبتنی بر منفی شدن فرایند بازار نیست، افزود: دولت متشکل از وزارتخانه و دستگاه های مختلف است که یکسان کردن و هماهنگی برای فعالیت آنها کار آسانی نیست؛ بنابراین طبیعی است که گاهی ایجاد برخی از ناهماهنگی ها در تصمیم گیری ها باعث تاثیر منفی در این بازار شود و این موضوع نباید در میان مردم باعث نااطمینانی آنها به دولت و بازار شود.

عبدالهی گفت: تصمیماتی که جدیدا برای بهبود فرایند بازار اتخاذ شده است نشان می دهد که سیاست کلی دولت حمایت از بازار است و به دنبال خروج نقدینگی از این بازار و سلب اعتماد سهامداران برای ادامه سرمایه گذاری در این بازار نیست.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: فرایند کلی بازار با توجه به حمایت های اجرا شده صعودی و مثبت خواهد بود و ممکن است دوباره در کوتاه مدت شاهد شاخص دو میلیون واحد در بازار باشیم.

وی افزود: در شرایط فعلی خطری معاملات بازار را تهدید نمی کند اما سرمایه گذاران باید این موضوع را در نظر داشته باشند که شاخص بورس نمی تواند به صورت مداوم و دائمی مثبت باشد بلکه اصلاحی کوتاه مدت را تجربه خواهد کرد که این موضوع به عنوان ذات بازار تلقی می شود.

عبدالهی با بیان اینکه پیش بینی می شود برآیند کلی معاملات بورس از این به بعد به این شکل باشد که بازار پنج روز مثبت و دو روز منفی خواهد بود، گفت: صندوق های ETF می توانند بر فرایند بازار تاثیر مثبت داشته باشند، این تصمیم عاملی بر جلب اعتماد سرمایه گذاران در بازار سرمایه بود و با آغاز پذیره نویسی دومین مرحله از عرصه صندوق های ETF باز هم سهامداران به این بازار اعتماد کردند و متوجه حمایت دولت از این بازار شدند.

  • آشنایی با 10 اصطلاح پرکاربرد بورس در روزهای رونق بازار سرمایه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1568

به "معاملات بورس را خطری تهدید می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاملات بورس را خطری تهدید می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید