کاهش ارزش لیر به نفع ماست؟

به گزارش سبزوار امروز، تهران (پانا) - عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست، گفت با توجه به کاهش قیمت کالاهای ترک و رعایت استانداردهای بین المللی این کشور می تواند بازارهای هدف ایران را قبضه کند.

کاهش ارزش لیر به نفع ماست؟

سیدمصطفی موسوی با بیان اینکه کاهش ارزش لیر به نفع اقتصاد ترکیه تمام شده است، اظهار کرد: کاهش ارزش لیر گردشگری در ترکیه را رونق می دهد؛ در همین مدت با توجه به ارزان شدن سفر به این کشور، پروازها به مقصد ترکیه اوج گرفته است. همین مساله صنعت هوایی ترکیه را رونق می بخشد و درآمدهای ترکیه از راه گردشگری به شدت افزایش می یابد.

ترکیه می تواند بازارهای هدف ایران را قبضه کند

نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اضافه نمود: از سویی دیگر صادرات کالای ترکیه به علت کاهش قیمت تمام شده، بسیار مناسب شده است و با توجه به اینکه ترک ها استانداردهای بسته بندی بین المللی را رعایت می نمایند توانسته اند بازار ایران را در سطح منطقه قبضه نمایند. اگر قیمت تمام شده محصولات ترکیه به همین روال کاهش یابد، به ضرر ماست.

وی با بیان اینکه کاهش ارزش لیر به نفع ما نیست، ادامه داد: کاهش ارزش لیر بعلاوه موجب ارزان شدن سرمایه گذاری در ترکیه و خروج پول بیشتر از ایران برای خرید ملک در این کشور می گردد.

دولت از فرصت کاهش ارزش ریال هیچ بهره ای نبرد

موسوی با اشاره به کاهش ارزش ریال طی سالهای گذشته، گفت: ما نیز طی سنوات گذشته درگیر کاهش ارزش پول ملی شده ایم اما به هیچ وجه نتوانستیم از این فرصت برای بهبود صادرات و ارزآوری استفاده کنیم.

نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران در خصوص تأثیر اعطای مشوق صادراتی در بهبود صادرات، توضیح داد: اعطای مشوق صادراتی 7، 8 سال پیش می توانست به بهبود صادرات یاری کند اما الان تأثیر خاصی نمی گذارد. متأسفانه طی سنوات گذشته شرکت های خصولتی بیشترین بهره را از مشوق های صادراتی بردند.

وی با بیان اینکه صادرات احتیاج به حمایت ندارد، همین که موانع متعدد سر راه تجار و صادرات نگذارند، خودش حمایت محسوب می گردد، اظهار کرد: اعمال سیاست هایی همانند برطرف تعهد ارزی بدون کار کارشناسی، فعالیت تجار را سخت کرد. در واقع دولت در زمانی که باید از فرصت کاهش ارزش ریال استفاده می کرد و صادرات را رونق می داد و منابع ارزی مورد احتیاج خود را از این طریق تأمین می کرد، با اعمال سیاست های نادرست و سخت گیری های شدید، نه تنها صادرات را افزایش نداد بلکه موجب کاهش صادرات نیز شد.

ایران کشور صادراتی نیست

موسوی با بیان اینکه کشور ما صادراتی نیست، گفت: وقتی کالایی کم می گردد دولت فوراً صادراتش را ممنوع می نماید. در واقع ما فقط مازاد فراوری داخل را صادر می کنیم. این مساله نشان می دهد که اقتصاد ما به هیچ وجه فرهنگ صادراتی ندارد. به کشوری همانند ویتنام می گویند کشور صادرات محور که 75 درصد کالایی که فراوری می نماید را باید صادر کند و ممنوعیتی هم ندارد. فقط در شرایط حاد ممنوعیت های خاصی در خصوص صادرات اعمال می گردد مانند زمان شیوع کرونا که صادرات ماسک در این کشور ممنوع شده بود.

نایب رئیس کمیسیون صادرات غیرنفتی اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: کشور صادراتی در زمان کمبود واردات را جایگزین می نماید؛ بخش خصوصی ما به التفاوت عرضه و تقاضایی را که کم شده، به وسیله واردات جبران می نماید و شرایط را به توازن می رساند.

وی با تاکید بر اینکه نباید ممنوعیت صادرات ایجاد کنیم، گفت: وقتی هنوز این فرهنگ در اقتصاد ما جا نیفتاده و دولت هر وقت اراده کند صادرات یا واردات کالایی را ممنوع اعلام می نماید، چگونه می خواهیم یک کشور صادراتی باشیم؟

موسوی اظهار کرد: اقتصاد ایران به هیچ وجه پیش بینی پذیر نیست. بخش خصوصی و تجار در این شرایط نمی توانند شرایط صادرات را بهبود بخشند. دولت در اولین گام باید فرهنگ صادراتی را قوت بخشد. در این صورت صادرات و ارزآوری خود به خود تقویت می گردد و احتیاج به حمایت خاصی هم ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2382

به "کاهش ارزش لیر به نفع ماست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ارزش لیر به نفع ماست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید