مالیات 1.3 میلیون خانه خالی، قطعی است

به گزارش سبزوار امروز، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مالیات یک میلیون و 300 هزار خانه خالی که در حال حاضر شناسایی شده، قطعی است اما واحدهایی که طبق اصلاحیه قانون آذرماه 1399 شناسایی خواهد شد هنوز مورد آنالیز قرار نگرفته و ثبت نام تا خاتمه ماه جاری ادامه دارد.

مالیات 1.3 میلیون خانه خالی، قطعی است

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: واحدهای خالی از سکنه به دو بخش تقسیم می شوند؛ گروه اول یک میلیون و 300 هزار واحد است که شهریورماه سال گذشته مطابق قانون سال 1394 و ابلاغیه 1395 شناسایی شده و به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند. طبق این قانون اگر واحدها یک سال خالی بمانند مشمول مالیات می شوند.

وی اضافه کرد: مالیات این 1.3 میلیون واحد، قطعی است و باید اخذ گردد. فقط بحث بر سر نحوه معرفی است که سازمان امور مالیاتی معتقد است باید بر اساس سیستم MPLS و طبق سند دولتی، این معرفی صورت گیرد. بدین صورت که این سیستم بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی با موضوع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی بعلاوه گفت: بخش دوم، املاکی است که بعد از اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب پنجم آذرماه 1399 مورد آنالیز قرار خواهد گرفت. طبق این اصلاحیه واحدهای مسکونی نباید بیش از 120 روز خالی بمانند؛ در غیر این صورت مشمول مالیات خواهد شد. در این بخش هنوز معرفی انجام نشده و مربوط به فراخوانی است که در حال حاضر جریان دارد.

محمودزاده توضیح داد: سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir برای معین شرایط واحدهای ملکی و استیجاری مطابق قانون آذرماه 1399 در حال فعالیت است و مسئله ای ندارد. تمامی مالکان و مستاجران مکلفند تا سرانجام مهرماه شرایط سکونتی خود را در این سامانه معین نمایند. فعلا مهلت تا سرانجام ماه جاری است که اگر لازم باشد این زمان را تمدید می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مبنای آغاز محاسبه مالیات 1.3 میلیون واحد شناسایی شده از سال 1395 خواهد بود؟ اظهار کرد: مبنا سال 1395 است اما مدت زمان خالی بودن واحدها یکسان نیست و بر همین اساس مالیاتها متفاوت خواهد بود. بدین صورت که مالکان برخی واحدها بر اساس مدت زمانی که خالی از سکنه بوده اند باید مالیات بپردازند. طبیعتا این مدت می تواند یک تا چهار سال باشد.

مردادماه 1399 سامانه املاک و اسکان به منظور شناسایی شرایط واحدهای مسکونی کشور به مرحله اجرا رسید. شهریورماه سال گذشته وزارت راه و شهرسازی بیان کرد که 1.3 میلیون خانه خالی را شناسایی و برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی نموده است. قرار بود سازمان امور مالیاتی از مردادماه نسبت به اخذ مالیات از این واحدها اقدام کند که هنوز عملیاتی نشده است. از 19 فروردین ماه 1400 هم طبق اصلاحیه ماده 54 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب آذرماه 1399 به خانوارها اعم از مالک و مستاجر دو ماه مهلت داده شد تا نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود اقدام نمایند که این زمان تا سرانجام مهرماه 1400 تمدید شد. قانون، تنبیهاتی برای کسانی که این کار را انجام ندهند در نظر گرفته است.

بر اساس بند 7 از تبصره 8 اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، دستگاههای اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، یارانه و یاری معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی و بسیاری دیگر از خدمات را صرفا با اخذ کد ملی و بر اساس کد پستی یا توضیح نشانی یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی افراد در سامانه املاک و اسکان کشور ارایه نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2210

به "مالیات 1.3 میلیون خانه خالی، قطعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات 1.3 میلیون خانه خالی، قطعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید