ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست برای حذف رنگزاها در تصفیه آب

به گزارش سبزوار امروز به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، ترمه تیموریان فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پروژه کارشناسی ارشد خود با عنوان رنگزدایی متیلن بلو با استفاده از جاذب مزوپوری بهینه شده با کربن دات گفت: طی این پروژه در تهیه و سنتز این نانو جاذب از کربن کوانتوم دات ها به جای ترکیبات فلزی استفاده شده است.

ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست برای حذف رنگزاها در تصفیه آب

وی اضافه کرد: کربن کوانتوم دات ها دسته جدیدی از ساختارهای کربنی هستند که خصوصیت های منحصر به فردی با توجه به رفتار های کوانتومی از خود نشان می دهند، از جمله این خصوصیت ها میتوان به خاصیت فلورسانسی بالا، سطح ویژه بالا، سازگار با محیط زیست، غیر سمی بودن و سنتز آسان آنها اشاره کرد؛همچنین کربن کوانتوم دات ها قابل جایگزین با سایر کوانتوم دات ها بر پایه فلزات سنگین میباشند.

به گفته وی از منابعی جهت سنتز کربن دات ها استفاده کرده است که طی یک مرحله گروه های عاملی دارای گوگرد و نیتروژن را در سطح کربن دات داپ می کند.

این محقق خاطر نشان کرد: حضور همزمان این گروهای عاملی روی یکدیگر اثر سینرژیک گذاشته و باعث بهبود خاصیت فلورسانسی و انتخاب پذیری بهتر کربن داتها شد، همچنین با خاصیت الکترونگاتیویته ای که دارند توانسته اند رنگزای کاتیونی متیلن بلو را از محیط آبی و به صورت انتخابی با درصد بازدهی بالا، نسبت به کربن دات حاوی نیتروژن تنهاحذف کنند.

وی از مسائل استفاده کربن داتها به صورت خالص در جذب رنگزاها را، حلالیت بالای آنها در آب اشاره کرد که جداسازی آنها را از آب بعد از واکنش جذب سخت میکند، بنابراین جهت غلبه بر این مشکل از ساختار های مزوپوری به عنوان بستر جهت نشاندن کربن دات و نامحلول شدن آنها استفاده کرد که از ویژگی های بستر انتخابی نیز میتوان به زیست سازگاری بالا، پایداری حرارتی مناسب، آسانی در اصلاح سطح و تکرار پذیری مطلوب آن اشاره کرد.

تیموریان اضافه کرد: از بررسی های آینده این طرح بررسی در پساب های واقعی صنعتی جهت اصلاح جاذب و بررسی سایر آلاینده های آب مانند فلزات سنگین به شمار می رود.

به گزارش سبزوار امروز، دکتر محمدحسن موسی زاده عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر استاد راهنمای این طرح هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1486

به "ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست برای حذف رنگزاها در تصفیه آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت جاذبی سازگار با محیط زیست برای حذف رنگزاها در تصفیه آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید