ساختار بنگاه های مالی نیازمند اصلاح است

به گزارش سبزوار امروز، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در اجلاس سراسری روسای دانشکده ها و آموزشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای کشور که در دانشگاه فنی و حرفه ای دخترانه شریعتی برگزار گردید، با تبریک چهل و یکمین سالگرد دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در زمان خود یکی از بزرگترین اتفاقات جهان بود و ملت بزرگ ایران با دست خالی اما با اتحاد، هماهنگی و انسجام توانست با رهبری امام خمینی (ره) یک انقلاب بزرگ مردمی را در قرن بیستم به پیروزی برساند.

ساختار بنگاه های مالی نیازمند اصلاح است

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی کاتالوگ تبلیغاتی از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

معاون اول رئیس جمهور اضافه نمود: انقلاب اسلامی با جهت گیری اسلامی و به منظور تحقق خواسته های یکصد سال گذشته ملت ایران به پیروزی رسید تا مطالبات و خواسته های مردم یعنی آزادی، استقلال، پیشرفت و حاکمیت قانون را محقق سازد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به ابعاد مختلف وضع تحریم علیه کشورهای مختلف گفت: گاهی به نظر می رسد که سخت ترین تحریم ها، تحریم هایی هستند که مصوبه شورای امنیت دارد چرا که تمام کشورها ملزم به همراهی با این تحریم ها هستند.

وی اضافه نمود: بعضی تحریم ها ممکن است از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا و یا شورای امنیت باشد و اینکه چه کسی یا سازمانی پیگیری اجرای تحریم را دنبال می نماید از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی یک کشور تحریم می گردد اما تحریم به صورت جدی پیگیری نمی گردد.

مهم ترین نکات کلیدی معاون اول رئیس جمهور به توضیح زیر است:

 • تحریم های آمریکا علیه ملت ایران تحریم هایی بی سابقه است؛ آمریکا دروغ می گوید که محدودیتی برای واردات دارو و مواد غذایی به کشورمان اعمال ننموده است.
 • میلیاردها دلار پول خودمان را که در کشورهای مختلف داریم وقتی می خواهیم از محل این پول ها یک دلار برای خرید دارو و مواد غذایی جا به جا کنیم، آمریکا اجازه نمی دهد.
 • اینکه برای واردات دو میلیون دلار دارو به وسیله کانال مالی سوئیس اجازه داده می گردد این یعنی اقتصاد بزرگ و کشور ما را به درستی نشناخته اند.
 • میزان واردات دارو به ایران فقط در امسال بیش از 3 میلیارد دلار بوده که برای آن پول پرداخت نموده و واردات انجام داده ایم.
 • در همین شرایط تحریم، حجم تجارت ایران با جهان در ده ماهه ابتدایی امسال بیش از 70 میلیارد دلار بوده است و این یعنی اقتصاد بزرگی مانند ایران را نمی توان حبس کرد.
 • ایران از مالی بزرگ برخوردار است و نیروی انسانی توانمند، مرز مشترک با 15 کشور همسایه و حوزه نفوذ قوی دارد و می تواند در همین محدوده و به وسیله همکاری با کشورهای اطراف همه مسائل خود را به صورت جدی حل نموده و نیازها را تأمین کند.
 • اقتصاد ایران که جزو بیست اقتصاد برتر جهان است. با پیشرفت ها و دستاوردهای حاصل شده مجموعه بزرگی از کالاهای صنعتی در کشور فراوری و به اقصی نقاط جهان صادر می گردد و اداره کشور به وسیله ارز حاصل از این صادرات صورت می گیرد.
 • کشورهایی که توسعه خود را بر مبنای منابع طبیعی قرار داده اند به جز موارد استثنا مانند نروژ، نتوانسته اند از فرایند مناسبی در توسعه برخوردار باشند و بیشتر مصرف کننده بوده اند.
 • شرایط فروش نفت خوب بود، طبق برنامه باید 36 درصد از درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز می شد و بخشی از این درآمد نیز در بودجه دولت قرار می گرفت و به مرور سهم این صندوق افزایش پیدا می کرد تا سهم درآمدهای نفتی در بودجه کمتر گردد.
 • در مقطعی برای تأمین نیازهای صنعت نفت به تجهیزات مختلف و نیز برای احداث کارخانه های صنعتی ابتدایی باید منتظر شرکت های خارجی می بودیم اما امروز توانمندی صنعتی کشور متحول شده و بسیاری از این نیازها با اتکا به توانمندی داخلی تأمین می گردد.
 • امروز شرکت ها و پیمانکاران ایرانی در طراحی، مهندسی، ساخت و اجرای پروژه های بزرگ صنعتی، پتروشیمی و نیروگاهی زبانزد هستند و در بسیاری از مناقصه ها با وجود آنکه شرکت های خارجی نیز حضور دارند، پیمانکاران و شرکت های ایرانی برنده می شوند.
 • اگر مزاحمت ها، موانع و فشارها علیه ملت ایران وجود نداشت، قطعاً امروز موقعیت رجحان از بسیاری از کشورهای مدعی در زمینه توسعه داشتیم.
 • اگر منابع انسانی کارآمد در یک کشور وجود نداشته باشد حتی بهترین امکانات و موقعیت های جغرافیایی نیز نمی تواند آن طور که باید مورد بهره برداری قرار گیرد.
 • ساختار بنگاه های مالی نیازمند اصلاح است چرا که بسیاری از این بنگاه ها توجهی به آموزش نیروی انسانی خود ندارند و بعضاً نیروی انسانی فعال در این بنگاه ها از دانش و آموزش های جدید بهره مند نیستند و این موضوعی است که در گذشته در طرح بازسازی صنعتی کشور نیز مورد تاکید قرار گرفته بود.
 • بنگاه هایی می توانند ادامه حیات دهند که ساختار مناسب داشته، از نیروی انسانی کارآمد برخوردار باشند و بتوانند محصولات و خدمات با کیفیت و با قیمت مناسب که در بازارهای بین المللی قابل رقابت باشد، ارائه دهند.
 • اینکه می گوییم باید چند میلیون گردشگر را به کشور جذب کنیم، ابتدا باید آنالیز کنیم که چه میزان نیروی انسانی مناسب برای ارائه خدمت به گردشگران در کشور وجود دارد و آیا دانشگاه های کشور این موضوع را در اولویت برنامه های خود قرار داده اند؟
منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1129

به "ساختار بنگاه های مالی نیازمند اصلاح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار بنگاه های مالی نیازمند اصلاح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید