زاکانی: پیش نویس برنامه تحول مجلس تهیه شده ، مجلس یازدهم باید فاقد نکات منفی 10دوره قبل باشد

به گزارش سبزوار امروز، منتخب قم در مجلس یازدهم از معین 25 راهبرد اصلی و 32 اقدام برای تحول مجلس آینده اطلاع داد و گفت: مجلس یازدهم باید فاقد نکات منفی تمام 10 مجلس قبلی باشد.

زاکانی: پیش نویس برنامه تحول مجلس تهیه شده ، مجلس یازدهم باید فاقد نکات منفی 10دوره قبل باشد

به گزارش گروه سیاسی سبزوار امروز، علیرضا زاکانی منتخب مردم قم در مجلس یازدهم در جمع سبزوار امروز گفت: پیش نویس برنامه تحول مجلس شورای اسلامی با همکاری جمعی از منتخبین مردم تهیه شده است که پس از ارسال و کسب نظر از همه نمایندگان منتخب سراسر کشور منتشر خواهد شد.

مجلس در رأس امور است، مگر آنکه مجلسیان نخواهند

زاکانی در بیان ضرورت نگارش برنامه تحول تاکید نمود: مجلس به عنوان صندلی قانونی اش در راس امور است مگر مجلسیان درک درستی از این صندلی نداشته باشند و خود را در راس امور ندانند یا نخواهند. متاسفانه مجالس گذشته جز در مقاطع کوتاهی اینچنین بوده اند و مجلس دهم در میان آنها ضعیف ترین و دورترین از صندلی حقیقی خود بوده است. این ضعف بیش از آنکه به نمایندگان مجلس مرتبط باشد به فقدان رویکردهای انقلابی، نداشتن برنامه های معین و نقایص و معایب ساختار مدیریتی، روش و مدل اداره مجلس مربوط است که امروز تحول در آن برای تغییر وضع مردم، حکومت و جریان انقلابی ضرورتی انکارناپذیر قلمداد می گردد.

ساختار داخلی مجلس باید اصلاح گردد

زاکانی توضیح داد: این برنامه با آنالیز نظام مسایل ملی و آسیب شناسی مجالس گذشته و با نگاهی تحول گرا نسبت به آینده در گام دوم انقلاب اسلامی و براساس صندلی مجلس شورای اسلامی تنظیم شده و رویکرد اصلی آن حل مسائل مردم و تسریع در پیشرفت کشور است.

منتخب مردم قم در مجلس یازدهم با بیان اینکه از روز گذشته ارسال پیش نویس به منتخبین شروع شده است، تاکید نمود: با آسیب شناسی مجالس گذشته و مراجعه به موشکافی اجرا شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در می یابیم که اصلاح بعضی ریل گذاری های گذشته در ساختار داخلی مجلس، یاری به اصلاحات ساختاری در نظام اجرایی و قضایی کشور، اصلاح ساختار بودجه نویسی و تنظیم برنامه های بلند مدت پیشرفت کشور، نظارت بر اجرای اصول بر زمین مانده قانون اساسی بویژه در زمینه توسعه همه جانبه عدالت با توجه به موارد مندرج در سیاست های 35 گانه ابلاغی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی از کلیدی ترین ماموریتهای بر دوش مجلس آینده خواهد بود.

تحول مجلس یازدهم در چهار افق

زاکانی با بیان اینکه برنامه پیشنهادی تحول مجلس دارای سه افق یک ساله، سه ساله و چهارساله است افزود: در برنامه یک ساله امیدآفرینی و تامین زیرساخت توسعه عدالت، در برنامه سه ساله اعتمادسازی و توسعه عدالت و در افق چهار ساله تحول در نظام قانون گذاری و نهادینه کردن مدیریت صحیح حاکمیت در حوزه های مختلف و تقویت انسجام ملی برنامه ریزی شده است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در تشریح محورهای اساسی برنامه تحول پیشنهادی گفت: پنج محور (1) احیاء صندلی مجلس و نمایندگان، (2) نجات اقتصاد ایران، (3) تعمیق فرهنگ و ارتقاء سطح زندگی، برطرف محرومیت ها و معضلات اجتماعی، (4) تقویت زیرساخت های پیشرفت کشور و (5) تقویت صندلی منطقه ای و بین المللی ایران به عنوان ام القرای دنیا اسلام، رئوس اصلی برنامه تحول پیشنهادی به نمایندگان منتخب مردم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

مجلس یازدهم خشت اول نظام تقنینی جمهوری اسلامی در گام دوم

زاکانی در خاتمه افزود: برای پیگیری اجرای محورهای اساسی برنامه تحول مجلس یازدهم، 25 راهبرد اصلی و 32 اقدام ذیل راهبردها معین شده است که همگی با توجه به این نکته پیشنهاد شده است که مجلس یازدهم اولین مجلس در گام دوم انقلاب اسلامی و به عبارت دیگر خشت اول نظام تقنینی جمهوری اسلامی در گام دوم است. لذا باید سعی گردد دارای تمام ویژگی های مثبت چهل سال گذشته و فاقد نکات منفی تمام 10 مجلس گام نخست ایران اسلامی باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 خرداد 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1332

به "زاکانی: پیش نویس برنامه تحول مجلس تهیه شده ، مجلس یازدهم باید فاقد نکات منفی 10دوره قبل باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زاکانی: پیش نویس برنامه تحول مجلس تهیه شده ، مجلس یازدهم باید فاقد نکات منفی 10دوره قبل باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید