درد در ناحیه چپ کمر و تهوع

به گزارش سبزوار امروز، بعضی عوارض پزشکی وجود داشته که می توانند موجب ایجاد درد در ناحیه چپ کمر و تهوع همراه با علائم دیگری شوند. در این مقاله فهرستی از بعضی علل این علائم را در اختیارتان قرار می دهیم.

درد در ناحیه چپ کمر و تهوع

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

برخی عوارض پزشکی وجود داشته که می توانند موجب ایجاد درد در ناحیه چپ کمر و تهوع همراه با علائم دیگری شوند. در این مقاله فهرستی از برخی علل این علائم را در اختیارتان قرار می دهیم.

وجود درد در سمت چپ کمر یکی از ناراحتی های شایعی است که می تواند ناشی از بیماریهای متعددی که از انواع خفیف گرفته تا شدید و حتی تهدید نماینده جان را شامل گردد. دلیل اصلی آن ممکن است بسته به ماهیت، شدت و محل درد تفاوت داشته باشد. حتی به هنگام تشخیص این عارضه علائم بیشتری در نظر گرفته می گردد. ماهیت درد در ناحیه چپ کمر از شخصی به شخص دیگر ممکن است تفاوت داشته باشد، و اغلب به اسم دردی مبهم، مداوم، شدید، ضربانی، سوزش دار و غیره تعریف می گردد. این درد می تواند مداوم و یا متناوب باشد. در حالی که کمر درد فراگیر و عمومی بسیار شایع می باشد، برخی افراد دچار درد در نواحی خاصی می شوند. در برخی موارد، درد پشت یا کمر ممکن است به قسمتهای دیگری مانند پاها کشیده گردد. گاهی درد ممکن است از قسمتهای دیگر به کمر کشیده گردد.

عوامل خاصی وجود دارند که ممکن است درد را شدیدتر ساخته که فعالیت های شدید جسمانی، نشستن طولانی مدت، و حتی استراحت را شامل می شوند. در برخی از موارد، کمر درد یا پشت درد ممکن است با استراحت و یا انجام فعالیتهای جسمانی تسکین یابد. برخی افراد دچار کمر درد شدید در طول شب شده در حالی که دیگر افراد از درد در صبح زود شکایت دارند. به طور خلاصه، عوامل مختلفی وجود داشته که به هنگام معین دلیل اصلی کمر درد بایستی در نظر گرفته شوند.

کمر درد و تهوع

کمر درد می تواند ناشی از عوارض پزشکی خاصی از کمر مانند فتق دیسک کمر باشد. درد ممکن است از دیگر نواحی به کمر کشیده گردد. بیماریهایی که دیگر نواحی را تحت تأثیر قرار می دهند ممکن است موجب ایجاد فشار بر روی ستون فقرات و ساختارهای مرتبط شده در نتیجه موجب بروز کمر درد شوند. بنابراین، علل متعدی برای کمر درد وجود دارد. گفته می گردد که درد در ناحیه چپ کمر در مقایسه با درد در ناحیه راست شایع تر است. علاوه بر تهوع، درد سمت چپ کمر می تواند نشان دهنده عوارض پزشکی متفاوتی باشد.

در صورت بروز آسیب دیدگی هایی در کمر که موجب صدمه تماشا اعصاب متصل یا مرتبط با معده می گردد، فرد دچار هم کمر درد و هم تهوع خواهد شد. همین اتفاق در مورد صدمه تماشا اعصاب مرتبط با مرکز مغز جهت کنترل تعادل رخ می دهد. برخی عوارض پزشکی موجب التهاب اندام های موجود در شکم و لگن شده، در نتیجه بر پشت و بعلاوه معده فشار وارد می نمایند. این عوارض بعلاوه با هر دو این علائم همراه هستند. استرس و یا فشار شرایط دیگری است که با کمر درد و تهوع ارتباط دارد. اجازه دهید نگاهی به علل احتمالی کمر درد همراه با تهوع بیاندازیم.

علل درد ناحیه چپ کمر و تهوع

عوارضی که کمر را تحت تأثیر قرار می دهند

تومور نخاعی عارضه ای است که می تواند موجب بروز درد در پشت همراه با تهوع، از دست دادن اشتها، درد و بی حسی در دست ها و پاها و غیره گردد. استئوآرتریت فقراتی هم همراه با درد در ناحیه پایین کمر و تهوع است. این عارضه پزشکی بعلاوه ممکن است موجب التهاب و قرمزی ناحیه متأثر گردد. در برخی موارد، استئوآرتریت نخاعی ممکن است موجب کمر درد و تهوع گردد. علاوه بر این عوارض پزشکی، برخی داروهایی که جهت درمان مسائل کمر مورد استفاده قرار می گیرند هم ممکن است موجب بروز تهوع شوند. مصرف اوپیوئید و داروهای ضد افسردگی جهت درمان عوارضی همانند فتق دیسک کمر ممکن است موجب بروز عوارض جانبی مانند تهوع گردد.

مسائل معده و روده

یبوست

ورم معده و روده

دیورتیکولیت

ولولوس یا پیچ خوردگی روده

سندرم روده تحریک پذیر

سرطان روده بزرگ

پانکراتیت مزمن

مسائل اورولوژی

سنگ کلیه

عفونت دستگاه ادراری

التهاب مثانه

کیست کلیه

اورتریت

بیماریهای زنان

اندومتریوز

سندرم پیش از قاعدگی

خونریزی لانه گزینی

بارداری

حاملگی خارج از رحم

تومور یا کیست تخمدان

بیماری التهابی لگن

ترومبوز ورید تخمدان

سایر علل

هیپرپاراتیروئیدیسم

آنوریسم آئورت شکمی

انواع خاصی از سرطان

موارد ذکر شده، چند عارضه پزشکی بوده که می توانند موجب بروز علائمی مانند درد در ناحیه چپ کمر و تهوع شوند. به طور کلی، این علائم عمدتاً ناشی از بیماریهایی که کلیه ها و دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می دهند و بیماریهای مربوط به زنان است. علاوه بر کمر درد و تهوع، عفونت مجاری ادراری بعلاوه ممکن است موجب احساس سوزش در حین ادرار، احتیاج مبرم و مکرر به ادرار، درد و باد کردن شکم گردد. تا آنجا که به سرطان مربوط می گردد، درد در سمت چپ کمر و تهوع عمدتاً با سرطان روده بزرگ، پانکراس و تخمدان همراه است.

بایستی توجه داشت که کمر درد ممکن است همواره در ناحیه چپ متمرکز نباشد. با این حال، در برخی موارد مانند وجود کیست در تخمدان چپ؛ درد در سمت چپ کمر ممکن است تجربه گردد. درد شدید پایین چپ کمر و استفراغ همراه با تهوع ممکن است نشان دهنده یک عارضه جدی و خطرناک باشد. در حالی که علائم خفیف ممکن دلیلی برای نگرانی نباشد، اما انواع شدید، مداوم و راجعه احتیاج به فوریتهای پزشکی دارند. توصیه می گردد که حتی در صورت خفیف بودن علائم به پزشک مراجعه نمایید. درمان این علائم بسته به دلیل اصلی آنها فرق دارد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته گردد. مراجعه به پزشک خود بی خطرترین راه تشخیص و درمان هرگونه بیماری است.

منبع: راسخون
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2212

به "درد در ناحیه چپ کمر و تهوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد در ناحیه چپ کمر و تهوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید