بهترین روش درمان اوتیسم چیست؟

به گزارش سبزوار امروز، بهترین روش برای درمان اوتیسم، روش توانبخشی با کمک خانواده می باشد. گفتاردرمانی و کاردرمانی فشرده به تقویت مهارت های مختلف کودک کمک می کند.

بهترین روش درمان اوتیسم چیست؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - اوتیسم یک اختلال رشدی است که در حدود یک تا یک و نیم سالگی بروز می کند. علت بیماری اوتیسم به درستی شناخته نشده است اما عواملی مانند زندگی شهری، رشد مغزی، ژنتیک، سموم، شرایط دوران بارداری، سن والدین و رابطه نابهنجار و سرد مادر و کودک را با آن مرتبط دانسته اند. بیشتر علایم اوتیسم حاکی از عدم تمایل کودک به برقراری رابطه با دیگران است. کودک مبتلا به اوتیسم با اینکه از لحاظ شنوایی سالم است اما حرف نمی زند یا خیلی کم و نا صحیح صحبت می کند، به چشمان دیگران نگاه نمی کند، از خود رفتارهای تکرار شونده نشان می دهد، از تماس بدنی با دیگران اجتناب می کند و... . در این مقاله به راهکارهای ارایه شده برای درمان اوتیسم اشاره می گردد.

درمان اوتیسم

اوتیسم بیماری ارتباط، اجتماعی شدن، رفتارهای تکراری و مسائل حسی است که در سنین کودکی شروع می گردد و می تواند نشانه های خود را در بزرگسالی نیز نشان دهد. به عبارتی اوتیسم یک اختلال تمام عمری است و نه در اوتیسم بچه ها و نه در اوتیسم در بزرگسالی درمان صد در صدی وجود ندارد اما می توان برای این افراد راهکارهای توانبخشی ارایه داد.

در بیماری اوتیسم هماهنگی بین عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی وجود دارد و اگر اوتیسم در فردی وجود داشته باشد؛ عوامل محیطی آن را بالفعل می کند و برای مثال فرد در ارتباط با بیرون از خانه دچار مشکل می گردد.

اگر اختلال اوتیسم در کودکی تشخیص داده نگردد در بزرگسالی مسائل زیادی برای فرد به وجود خواهد آورد. پس لازم است والدین زمان طلایی درمان بیماری اوتیسم را از دست ندهند. وقتی بیماری اوتیسم یک کودک در دو سالگی شناخته می گردد و بیماری کنترل می گردد، وی هنگام ورود به مدرسه در شش سالگی کمترین مشکل را دارد.

سن طلایی درمان بیماری اوتیسم تا قبل از 5 سالگی است. هر چه در سن پایین تری بیماری اوتیسم تشخیص داده، بازتوانی ها شروع گردد و آموزش های لازم، به موقع به کودک داده گردد احتمال طبیعی شدن بیشتر است اما باید بپذیریم که بچه ها مبتلا به بیماری همیشه تا حدودی با سایر همسالان خود متفاوت هستند. کودک مبتلا به اختلال اوتیسم باید حتما توسط یک متخصص روانپزشک اطفال و یک متخصص مغز و اعصاب اطفال ویزیت گردد و سپس راهکار درمانی مناسب برای او مورد استفاده قرار گیرد.

روش های درمانی اوتیسم عبارتند از

1- کاردرمانی و گفتاردرمانی

کارآمدترین روش درمانی، روش توانبخشی است. برای درمان اوتیسم کودک باید به طور فشرده و ترجیحا هر روز تحت خدمات گفتاردرمانی و کاردرمانی قرار گیرد. کاردرمانی و گفتاردرمانی به تقویت مهارت های مختلف کمک می کند. ارزیابی شرایط حسی - حرکتی کودک از طریق کارشناسان کاردرمانی صورت می پذیرد و در صورت لزوم جلسات کاردرمانی ذهنی کودک به طور منسجم برگزار می گردد.

2- دارو درمانی

برای جلوگیری از خشم، عصبانیت، مسائل حواس، بیش فعالی، مسائل خواب، بی پروا بودن، زودرنج بودن و زود عصبانی شدن، دارو به کار می رود.

3- رژیم غذایی و استفاده از شیر شتر

برخی از بچه های اوتیسمی، مایل به رژیم فاقد گلوتن و یا فاقد کازیین می باشند. هم اکنون در بسکمک از کشورها برای کمک به بچه ها اوتیسم از رژیم غذایی عاری از کازیین استفاده می گردد.

شیر شتر دارای پروتیین های محافظ، و سرشار از آنزیم های ضد باکتری و ایمونوگلوبولین هایی است که برای سیستم ایمنی بدن لازم و مفید است. شیر شتر به دلیل نداشتن کازیین، اثر درمانی بسکمک بر کاهش علایم نابهنجار رفتاری ناشی از اوتیسم دارد. تحقیقات نشان داده است که مصرف شیر شتر در بچه ها مبتلا به اوتیسم به علت نقص در سیستم ایمنی بدن، که باعث مهار آنزیم های گوارشی می گردد می تواند به طور معجزه آسایی باعث کاهش رفتارهای مخرب گردد. نتایج پژوهش هایی که با هدف تاثیر شیر شتر بر روی بچه ها اجرا شده است نشان داده که علایم بیماری این بچه ها پس از نوشیدن شیر شتر کاهش پیدا کرده است.

خانم کریستینا آدامز مادر یک کودک اوتیسمی نیز در یک مقاله سیر درمان پسرش را تشریح کرده و ابراز داشته که با مصرف شیر شتر در کمتر از 24 ساعت علایم بهبود بیماری را شامل تغییر علایم رفتاری مانند تماس چشمی، ایجاد ارتباطات و جملات احساساتی مشاهده کرده است. او همچنین در مقاله خود به یادداشت هایی از والدینی که تجربه مشابهی را در درمان اوتیسم توسط شیر شتر داشته اند اشاره کرده است.

4- روش سانرایز

یکی از روش های درمان اوتیسم روش سانرایز است که فقط به یک ایالتی در امریکا اختصاص دارد و بسیار گران است و آنها بیماران خود را با توجه به شرایط بیمار انتخاب می کنند و مواردی مشاهده شده که فرد درمان شده است.

نقش خانواده در درمان اوتیسم

نقش خانواده ها در تشخیص و ارائه خدمات به موقع بسیار مهم است و برنامه تشخیص و خدمات زودهنگام در همه جوامع بر روی والدین برنامه ریزی شده است. اگر خانواده ها آگاهی کافی از بیماری داشته باشند، درمانگران عالی هستند؛ چراکه بیشترین وقت را در کنار بیمار می گذرانند؛ غذا دادن، حمام بردن کودک و بازی کردن با کودک اوتیسمی بهترین درمان است و خانواده ها رکن اساسی درمان هستند.

لازم است والدین روش های مناسب تقویت مهارت های ارتباطی کودک را از طریق مطالعه کتاب های مرتبط و یا از طریق جلسات مشاوره ای که کاردرمانگر کودک برگزار می کند، فرا بگیرند.

موسیقی، نقاشی و قصه گویی نیز یکی از روش های موثر تربیت بچه ها اوتیسم است و پدران و مادران باید در یک گوشه اتاق نشسته و کتاب های قصه متناسب با سن کودک را با صدای بلند و دلنشین برای علاقه مندی آنان بخوانند.

در درمان اوتیسم تشخیص به موقع و استفاده همزمان از تمام راهکارهای درمانی بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1838

به "بهترین روش درمان اوتیسم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش درمان اوتیسم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید