تور مجارستان ارزان: دانشگاه های مجارستان ، برترین دانشگاه مجارستان

به گزارش سبزوار امروز، دانشگاه های مجارستان از جمله قدیمی ترین دانشگاه های قارهٔ اروپا به شمار می فرایند. کافیست نگاهی به معماری و نمای کهنه بعضی از آنها بیندازیم تا خود را در اروپای قدیم و در برابر دریچه ای به شروع رنسانس و حال و هوای قرن 14 میلادی ببینیم. اما از قدمت تاریخی ماجرا که بگذریم، دگرگونی اصلی در سیستم آموزشی مجارستان، در قرن بیستم اتفاق افتاده و تاسیس کالج ها و موسسات آموزشگاهک بسیار، این کشور را با 65 دانشگاه ریز و درشت به یکی از سرزمین های آموزشگاه خیز اروپا تبدیل نموده است.

تور مجارستان ارزان: دانشگاه های مجارستان ، برترین دانشگاه مجارستان

با ما سفر کنید و با تور مجارستان ارزان از کشور جذاب اروپایی دیدن کنید و شهر زیبای بوداپست مجارستان را ببینید.

در توصیف اعتبار این دانشگاه ها هم، گفتنی است که مدارک تحصیلی دانشگاه های مجارستان، مورد تایید اتحادیه اروپا هستند.

از معرفی برنامه های متعدد بورسیه تا بیشمار دوره های انگلیسی زبان تا برگزاری آموزه های مرتبط با کارآفرینی در دانشگاه ها، توسعهٔ سیستم آموزشی از اصلی ترین اولویت های دولت مجارستان در طی سال های اخیر بوده است. همین امر در کنار هزینهٔ پایین زندگی و تحصیل، این کشور نه میلیون و نهصد هزار نفری را برای دانشجویان خارجی، به مقصدی مجذوب نماینده برای ادامهٔ تحصیل و مهاجرت تحصیلی تبدیل نموده است.

انواع موسسات آموزشی در مجارستان

تا به این لحظه که از دانشگاه های مجارستان می نویسیم، 5 مورد از آنها جزو 1000 دانشگاه برتر و 16 تای دیگر در بین 5000 دانشگاه برتر جهان هستند. در این سرزمین اروپای شرقی، به طور کلی دو گونه موسسهٔ آموزش عالی وجود دارد:

 • دانشگاه های مجارستان یا به قول خودشان egyetem (اِگِتِم) که به دو نوع خصوص و دولتی تقسیم می شوند و
 • کالج های مجارستان (főiskola - فِئیش کُلا) که موسساتی جمع و جور و خاص منظوره تر از دانشگاه های این کشورند.

دانشگاه های مجارستان موسسات آموزشی بزرگی هستند که همه جور دوره و مدرک و کورس آموزشی را با سه زبان خارجی در مقاطع کارشناسی تا فوق دکترا پوشش می دهند و اینطور که گفته اند، دست کم نیمی از پرسنل آموزشی و تحقیقاتی آنها، دارای مدرک دکترا هستند که در نوع خود مزیت پررنگی به شمار می رود. از آن طرف کالج های مجارستان موظفند که لااقل یک سوم پرسنل آموزشی و پژوهشی خود را از بین آموزشگاهن های دارای درجه دکترا گزینش نمایند و می توانند همچون دانشگاه، مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد و تحصیلات حرفه ای بالاتر یا تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد را پوشش دهند.

در بین آموزشگاه های کشور مجارستان، تعدادی از شعبات دانشگاه ها و موسسات آموزشی بین المللی هم به چشم می خورند که به سه مورد از دانه درشت های آنها اشاره می کنیم:

 • Central European University معتبر در اتریش و آمریکا
 • McDaniel College شعبهٔ اروپایی کالج مک دَنیل در مریلند آمریکا
 • International Business school یک کالج خصوصی معتبر در بریتانیا و آمریکا با ارائه مدرک از دانشگاه باکینگهام

تفاوت ظریف بین کالج ها و دانشگاه های مجارستان، تنها به رویکرد آموزشی آنها برمی گردد. دانشگاه ها کلی تر و جامع ترند و کالج ها بیشتر روی مسائل عملی و کاربردی و مسائل روز که به تحقیق و پژوهش احتیاج دارند متمرکزند و بعضی از آنها هم، عملا زیرمجموعه دانشگاه های مجارستان محسوب می شوند.

دانشگاه های دولتی و خصوصی در مجارستان

مثل سایر نقاط جهان، تمرکز دانشگاه های مجارستان هم بیشتر بر دروس تئوریک است. تعداد کورس های فوق لیسانس در دانشگاه ها به مراتب بیش از کالج هاست و دوره های تحقیقاتی آنها بر ارتقای دانش نظری در علوم مختلف تکیه دارد. چیزی که در ادبیات آموزشگاهک به آن پژوهش صرف یا پژوهش خالص (Pure Research) هم گفته می گردد.

بیشتر دانشگاه های مجارستان دولتی اند و خصوصی ها به وسیله سازمان ها، بنیادها و نهادهای خصوصی حمایت می شوند که از نظر درجهٔ اعتبار فرقی بین آنها وجود ندارد. در تمام دانشگاه ها دوره های انگلیسی زبان برقرار است و قیمت آنها با کلاس های برگزار شده به زبان های دیگر فرقی ندارد. تنها نکتهٔ موجود که چندان هم احتیاجی به سخت گیری ندارد، سهولت بیشتر دانشجویان دانشگاه های دولتی برای دریافت بورسیه تحصیلی است که در موارد خیلی نادر بین دولتی و غیردولتی فرق ایجاد می نماید. البته بماند که خود دانشگاه های خصوصی هم تخفیفات و امتیازات خاص خودشان را دارند و بعضی از آنها، دانشجویان مستعد را بورسیه می نمایند.

برترین دانشگاه های مجارستان

در فهرست زیر پنج مورد از برترین دانشگاه های مجارستان آمده اند که به صورت مختصر به معرفی آنها می پردازیم:

 • دانشگاه سِگِد (Szeged): که به عنوان دانشگاه علوم پایه سگد هم شناخته می گردد و قدمتش به سال 1921 باز می گردد. این دانشگاه ید طولایی در مطالعات و پروژه های زیست محیطی دارد و در زمینهٔ بهره برداری از انرژی خورشیدی به مراتب علمی بالایی رسیده است. البته از رفتار خود اساتید و دانشجویانش هم می توان به دغدغه های آنها در خصوص محیط زیست پی برد چرا که بیشترشان با دوچرخه رفت و آمد می نمایند. هرچند که این دانشگاه طیف وسیعی از علوم را پوشش می دهد، به نظر می رسد که دپارتمان های پزشکی و داروسازی ، برجسته ترین رشته های تحصیلی اش باشند.
 • دانشگاه اِتوِش لورَند (Eötvös Loránd): اتوش لورند یا ELTE هم یکی از دانشگاه های علوم پایه مجارستان بوده و به افتخار فیزیکدان برجستهٔ مجار که خودش هم زمانی جزو دانشجویان آن بوده نامگذاری شده است. گفته می گردد که پای بسیاری از برندگان جایزهٔ نوبل به این دانشگاه باز شده و تاریخ تاسیس آن به 1635 باز می گردد! در این دانشگاه کهنسال، تمام رشته های علوم طبیعی و انسانی هم تدریس می شوند اما ریاضی و فیزیک، قوی ترین شاخه های آن هستند.
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (BME): این دانشگاه مشهور در اوایل قرن هفدهم سر به آسمان بلند نموده و عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا را یدک می کشد. در بین فارغ التحصیلان BME معماران و مهندسان و مخترعان معروفی وجود داشته اند و خالق مکعب معروف روبیک، یعنی آقای ارنو روبیک، تنها یکی از نام های دانه درشتش بوده است. ریاضی و علوم مرتبط با فناوری جزو قویترین شاخه های تحصیلی در بی ام ای هستند.
 • دانشگاه دِبْرِسِنی (Debreceni): گفته می گردد که دبرسنی یکی از محبوب ترین دانشگاه های مجارستان در میان خارجی ها و مهاجران است و بالای 4000 دانشجوی خارجی از 80 کشور جهان در آن به تحصیل مشغولند. یک از مزایای دبرسنی که قطعا در محبوبیتش تاثیرگذار بوده، برگزاری بیشتر کورس ها و کلاس ها به زبان انگلیسی است. در این دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی پررنگ ترین رشته ها هستند.
 • دانشگاه پِچ (Pécs): در 1367 میلادی و با فرمان پادشاه لویی کبیر تاسیس شده و همواره به خاطر دانشکدهٔ پزشکی سطح بالایش زبانزد خاص و عام بوده است. امروزه دو دانشگاه پچ و دبرسنی به شدت در کورس رقابت هستند و سعی می نمایند که جهانی ترین دانشگاه مجارستان باشند. کلاس های این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و آلمانی برگزار می گردد و برنامه های تخفیفی و بورسیه های مختلفی که برای دانشجویان تدارک می بیند، پچ را به گزینه ای مجذوب نماینده برای تحصیل در مجارستان تبدیل نموده است.

اگر تمایل دارید از سایر دانشگاه های کشور اروپایی اطلاعات کسب کنید، پُست مجله لتسگو یونی را با عنوان برترین دانشگاه های اروپا در سال 2021 مطالعه نمایید.

کالج های معتبر مجارستان

تحصیل در کالج های مجارستان سه تا چهار سال طول می کشند و دیپلم معتبری موسوم به foiskolai oklevel (فئیش کُلای اُک لِوِل) در اختیار فرد فارغ التحصیل قرار می دهند که در واقع اولین سطح از تحصیلات عالیه محسوب می گردد و معادل با مدرک لیسانس یا کارشناسی خودمان است. بیشتر کالج های مجارستان خصوصی بوده و از اسپانسری کلیسا برخوردارند. موارد زیر از جمله این کالج ها هستند:

 • Wekerle Sándor Business College
 • John Wesley Theological College Budapest
 • Tomori Pál College
 • Edutus College

مزایای دانشگاه های مجارستان

آنچه که در خصوص تحصیل در مجارستان به وفور می شنوید این است: زندگی و تحصیل در این کشور مقرون به صرفه است. این را با سطح مناسب آموزشگاهک ترکیب کنید و دیگر جای چندانی برای شک و شبهه باقی نمی ماند. اما در این بخش می خواهیم نگاه دقیق تری به نکات مثبت دانشگاه های مجارستان داشته باشیم:

 • هزینه های پایین: هر یک سال تحصیلی در مجارستان، چیزی در حدود 4700 دلار آمریکا خرج روی دستتان می گذارد که تا همین جای کار از تحصیل در بسیاری از دانشگاه های اروپایی مقرون به صرفه تر است. از طرفی بورسیه و یاری های تحصیلی هم به وسیله دولت و خود دانشگاه ها داده می گردد و در صورت داشتن شرایط خاص، می توان روی آنها حساب کرد. گفته اند که بعضی از بورسیه ها نه تنها هزینه های تحصیلی را به طور کامل پوشش می دهند بلکه رقمی در حدود 170 دلار به صورت ماهانه به شما خرجی خواهند داد! دیگر یک دانشجو از زندگی چه می خواهد؟
 • فرایند پذیرش آسان: مورد دیگری که مجارستان را برای مهاجرت تحصیلی جالب نموده، دنگ و فنگ کمترش برای پذیرش دانشجویان خارجی است. در این حد که یک دانشجوی خارجی برای پیش بردن کارهای اولیه، هیچ احتیاجی به حضور فیزیکی ندارد و تمام فرایند و حتی آزمون های ورودی را به صورت آنلاین انجام می دهد. همین مورد، صرفه جویی زیادی در وقت و هزینهٔ افراد نموده و پروسهٔ ثبت نام را راحت تر می نماید.
 • امکان مسافرت به کشورهای عضو شینگن: ویزای تحصیلی مجارستان، این امکان را به دانشجویان خارجی می دهد که بدون هیچ محدودیتی در کشورهای اروپایی رفت و آمد نمایند. به علاوه هزینه ٔ پروازها از بوداپست به شهرهای مهم اروپا مثل برلین، پاریس یا میلان، به مقدار تعجب آوری پایین است و می تواند رقمی در حدود 60 دلار باشد. اگر هم در پی صرفه جویی بیشتر باشید که امکان طی طریق با اتوبوس همواره هست و هزینه ٔ گشت و گذارتان در قارهٔ سبز، به کمترین حد ممکن می رسد.

این موارد را در نظر داشته باشید:

در کنار آنچه دربارهٔ مزایای دانشگاه رفتن در مجارستان گفتیم، بد نیست به تعدادی از نکات منفی هم اشاره کنیم. نکاتی که برای تصمیم گیری درباره آینده مهم هستند و نمی گردد از خیرشان گذشت:

 • رتبه بندی نه چندان جالب: از اعتبار و قدمت و کیفیت آموزش در دانشگاه های مجارستان گفتیم اما بهرحال نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که موسسات آموزش عالی این کشور، جایگاه چندان بالایی در رتبه بندی جهانی ندارند. مثلا هیچ کدام از آنها در بین 500 دانشگاه برتر جهان نیستند و این تا حد زیادی به ماجرای خروجی تحقیقاتی و عملکرد آموزشگاهن های امروزی مجارستان بر می گردد. بخشی از این کم کاری آموزشگاهک تحت تاثیر شرایط بد سیاسی و مالی مجارستان در دهه های قبل بوده. موردی که خوشبختانه در حال بهبود است و رشد و توسعهٔ پایدار سیستم آموزشی را در این سرزمین کهن اروپایی همراه داشته است.
 • رویکرد آموزشی محافظه کارانه: ایراد دیگری که به آموزش در دانشگاه های مجارستان می گیرند، رویکرد یک طرفه در کلاس های درس است. یعنی استاد کتاب مرجع را بر می دارد و بود و نبود آن را برای دانشجویان بیرون می ریزد. اما متاسفانه از کار گروهی و بحث علمی و محیط پویای آموزشی، آنطوری که در دانشگاه های غرب اروپا رواج دارد، خبری نیست! همین باعث شده که دانشجویان زیادی از تئوریک بودن بیش از حد دروس بنالند و اعتماد به نفس مناسبی برای به کار بستن مهارت های خود در جهانی واقعی نداشته باشند.
 • فقدان شاخه ها و آموزه های میان رشته ای: یکی از کمبودهای قابل ذکر دانشگاه ها در مجارستان، ایزوله بودن دانشکده ها و دپارتمان های علمی است. رویکردی که در جهانی امروز به سرعت در حال منسوخ شدن است. چرا که همکاری های سازنده بین رشته ها و نهادهای علمی مختلف برای حل کردن مسائل و مسائل امروز، از ارکان یک سیستم آموزشی قدرتمند به شمار می رود و دانشجو جماعت را به تحلیل و تفکر انتقادی و توانایی تماشا مسائل از زوایای مختلف مجهز می سازد.

شهریه دانشگاه های مجارستان

آوازهٔ مقرون به صرفه بودن دانشگاه های دولتی مجارستان نسبت به سایر همتایانش در غرب اروپا، به گوش همگان رسیده است. یک دانشجوی خارجی برای تحصیل در مجارستان، باید به عددی در بازه های زیر فکر کند:

 • بین 1200 تا 5000 یورو برای بیشتر رشته های دانشگاهی (رشته های مهندسی جزو گرانترین ها هستند)
 • از 12000 تا 16000 یورو برای پزشکی و دندانپزشکی

برای اطلاع از شهریه دانشگاه های مجارستان، برترین کار ممکن مراجعه به وبسایت های رسمی خود دانشگاه هاست. با این وجود شهریهٔ سالانهٔ تعدادی از دانشگاه ها را به عنوان نمونه با هم مرور می کنیم. فقط حواسمان باشد که هزینه ها کاملا حدودی بوده و ممکن است بسته به سال مد نظر و رشتهٔ تحصیلی تغییرات شدیدی بنمایند:

 • دانشگاه پچ: یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا که هزینه سالانه اش 5000 تا 7000 یورو تمام می گردد
 • دانشگاه سِگِد: یکی دیگر از دانشگاه های معتبر مجارستان که سالانه حدود 5000 تا 8000 یورو شهریه دارد
 • دانشگاه کورنیوس بوداپست: یکی دیگر از دانشگاه های معتبر و مقرون به صرفه مجارستان با شهریه ای بین 5000 تا 7000 یورو
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست: جزو برترین ها برای دانشجویان کامپیوتر و IT بین 6000 تا 9000 یورو
 • دانشگاه سِمل وِیس: قدیمی ترین دانشگاه پزشکی مجارستان با شهریه ای بین 12000 تا 18000 یورو
 • دانشگاه اِتوِش لورَند: از مهاجرپذیرترین دانشگاه های مجارستان با شهریه ای بین 6000 تا 10000 یورو

انواع بورسیه های تحصیلی در مجارستان

بورسیه تحصیلی در مجارستان به چهار برنامهٔ عمده قابل تقسیم است که در ادامه مختصرا به معرفی آنها می پردازیم. چون هستند دانشجویانی که ترجیح می دهند تا جای ممکن در هزینه هایشان صرفه جویی نمایند و با پشتکار و بار علمی مناسبی که دارند، خودشان را در معرض یکی از این برنامه های حمایتی بینند. منتها بورسیه شدن برای دانشجویان ایرانی، شرایط خاصی دارد که توضیح مفصل آن مطلب مجزایی می طلبد:

 • Stipendium Hungaricum: بخشی از برنامهٔ حمایتی دولت مجارستان در راستای جهانی سازی است که با همکاری وزارت سرمایه های انسانی و وزارت آموزش و پرورش این کشور به اجرا در آمده است.
 • +Erasmus: برنامه ای سراسری در سطح اروپاست که با هدف آموزش و پرورش و حمایت از جوانان اروپایی به اجرا درآمده است.
 • Bilateral State Scholarships: یک همکاری مشترک بین دولت مجارستان و هر کشوری که با آنها قرارداد همکاری علمی و پژوهشی امضا نموده باشد.
 • CEEPUS: این برنامه با هدف ایجاد سهولت در تبادل و رفت و آمد اساتید و دانشجویان در بین دانشگاه های اروپای مرکزی و جنوب شرقی این قاره و با هدف بهبود ارتباطات و همکاری های علمی ایجاد شده است.
 • EEA Grants Scholarships: یک همکاری دوجانبه برای ارتقای سطح آموزشی بین کشورهای نروژ، ایسلند، لیختن اشتاین و کشورهایی چون مجارستان است.

اطلاعات کلی مجارستان

 • در منطقهٔ اروپای جنوب شرقی واقع شده
 • مرکز آن شهر بوداپست (به قول خود مجارها بوداپِشت) است
 • مردمانش بیشترا به زبان مجاری صحبت می نمایند
 • واحد پول کشور Forint (فورینت) نام دارد (هر واحد 140 ریال و هر 355 واحد معادل 1 یورو)
 • جمعیت آن بالای 9 میلیون و 900 هزار نفر است

جمع بندی و سخن آخر

شاید صرف مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی در یک کشور اروپایی، به تنهایی قانع نماینده نباشد. خوبی ماجرا اینجاست این مورد تنها نکتهٔ مثبت تحصیل در مجارستان نیست. کشوری که از لحاظ آموزشی در رتبهٔ 32 ام جهان و از منظر امنیت در مقام 34 ام و بابت سهولت انجام کسب و کار مقام 40 ام را داراست، قطعا حرف هایی برای گفتن دارد. مضاف بر اینکه مجارستان سرزمینی تاریخی و چند فرهنگی است و می تواند تجربیات فوق العاده و منحصربفردی را برای دانشجویان خارجی به همراه داشته باشد.

منبع: لتس گو یونی
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2281

به "تور مجارستان ارزان: دانشگاه های مجارستان ، برترین دانشگاه مجارستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجارستان ارزان: دانشگاه های مجارستان ، برترین دانشگاه مجارستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید