کشف پدیده مرموز در ماه

به گزارش سبزوار امروز، در حوزه قطب جنوب-آیتکن بر روی سطح کره ماه، یک پدیده عجیب دیده می گردد.

کشف پدیده مرموز در ماه

به گزارش خبرگزاری سبزوار امروز و به نقل از ساینس آلرت، دانشمندان در دانشگاه بیلر در ایالات متحده یک ناحیه گرانشی در بزرگترین بخش دهانه ماه را کشف کردند.

Sputnik / Anton Denisov

پیش از این، در تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده توسط مدارهای GRAIL در سال های 2011-2012، وجود شی مرموز در بزرگترین دهانه ماه دیده شده بود. پس از این کشف، محققان نقشه های میدان گرانشی ماه را بار دیگر آنالیز کردند. در حوزه قطب جنوبی ماه (قطب جنوب-آیتکن نام یک دهانهٔ برخوردی بر روی سطح کره ماه است.) با نام Aitken، که بزرگترین دهانه قمری است، افزایش تراکم مشاهده می گردد، که نشان از مقدار بالای سنگهای آهن بر روی سطح ماه می باشد.

با این حال، داده های به دست آمده از ایستگاه ناسا نشان می دهد که در این ناحیه، برآمدگی به وزن 2.18 تریلیون کیلوگرم در زیر سطح، به عمق 300 کیلومتری از سطح ماه دیده می گردد. به گفته ستاره شناسان، ممکن است این تغییر بر روی سطح ماه به علت باقی مانده برخورد سیارکی باشد که هنوز در گوشه ماه واقع شده است. احتمالا، یک شی آسمانی در حدود چهار میلیارد سال پیش در این ناحیه سقوط نموده است.

دهانه ماه، چاله هایی مسطح و دایره ای شکل در کرهٔ ماه است که با دیواره ای گرد محصور شده است. تقریباً تمامی چاه های کرهٔ ماه از نوع دهانه های برخوردی هستند که در واقع از برخورد شهاب سنگ ها به وجود آمده اند.

25231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 559

به "کشف پدیده مرموز در ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پدیده مرموز در ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید