چهره به چهره برای تفکیک پسماند

به گزارش سبزوار امروز، طرح آموزش چهره به چهره با هدف نهادینه کردن فرهنگ تفکیک زباله از مبدأ در محله های منطقه 6 اجرا می گردد.

چهره به چهره برای تفکیک پسماند

سبزوار امروز/ زینب زینال زاده: تفکیک پسماند در خانه، راه حلی برای کاهش فراوری زباله در کلان شهر تهران است. آموزش چهره به چهره یکی از روش های آشنایی شهروندان با شیوه تفکیک پسماندهای تر و خشک است که چند سالی است در دستور کار مدیریت شهری مناطق قرار گرفته است. به گفته معاون امور شهری و محیط زیست شهردار منطقه6، آموزش چهره به چهره و معرفی شهروندانی که در تفکیک پسماند پیروز بوده اند، می تواند راه حل مناسبی برای نهادینه کردن فرهنگ تفکیک پسماند باشد.

علیرضا علی بخشی گفت: آموزش چهره به چهره در مدارس، مراکز علمی، میادین میوه و تره بار و حتی جلوی در منازل انجام می گردد و شهروندان با مشارکت در این کار می توانند به کاهش فراوری پسماند یاری نمایند.

به گفته او، مدیریت شهری هزینه های زیادی را صرف تفکیک پسماندهای تر و خشک می نماید که با نهادینه شدن این فرهنگ و انجام آن از سوی شهروندان در مبدأ، می توان هزینه ها را صرف فراهم کردن زیرساخت های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کرد.

تفکیک پسماند در مدارس

مدرسه خوب، مدرسه بدون زباله است! عنوان طرح دیگری است که در مدارس منطقه اجرا می گردد که علی بخشی در شرح بیشتر این طرح گفت: در راستای این طرح، ابتدا گروه های دواطلب مدیریت پسماند در مدارس تشکیل می شوند. سپس محل قرار گیری مخازن پسماندها در مدارس جانمایی و نصب می شوند. در کنار این کارها آموزش چهره به چهره همچنان ادامه دارد و دانش آموزان می آموزند در گام نخست به جای انداختن دفاتر و کتاب های سال گذشته خود داخل سطل های زباله، آنها را به غرفه بازیافت یا داخل مخازن تفکیک پسماند مدارس بیندازند.

مشارکت شهروندان در طرح تفکیک پسماند

استقبال خوب شهروندان

شهرک والفجر از محله های نمونه از منطقه6 محسوب می گردد. محله ای که ساکنانش بیشترین سهم را در مشارکت پسماند زباله دارند. امیر حسین امیدی از ساکنان این شهر با ابراز رضایت از طرح های مربوط به تفکیک پسماند از مبدا گفت: این کار یاری به مدیران شهرداری منطقه نیست. تفکیک پسماند یک فرهنگ است که باید مورد توجه همه شهروندان قرار گیرد و مردم با مشارکت در این طرح به حقوق شهروندی خود احترام می گذارند.

در محله دیگر هم استقبال شهروندان از طرح های اداره پسماند رضایت بخش بوده است. زهرا حسین نژاد ساکن محله دانشگاه تهران درباره نتایج مشارکت درطرح تفکیک پسماند از مبدا گفت: خانم ها بیش از سایر اقشار می توانند در اجرای بهتر این طرح ها مشارکت داشته باشند. جداسازی زباله های تر و خشک و جمع آوری جداگانه آنها، حفاظت از محیط زیست است. با این کار یاری می کنیم محیط اطرافمان پاکیزه بماند و چهره شهرمان زیباتر گردد.

دانش آموزان هم با اشتیاق در برنامه های تفکیک پسماند شرکت می نمایند. مریم مولایی دانش آموز کلاس سوم که از فعالان محیط زیست مدرسه است در باره اهمیت اجرای این طرح در مدارس گفت: دانش آموزان در کنار درس یاد می گیرند تا زباله های بازیافتی مانند کاغذ را جمع آوری و آنها را تحویل غرفه های بازیافت دهند. مشارکت دانش آموزان در این طرح به قطع کمتر درختان یاری می نماید و زمین همچنان سبز می ماند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1098

به "چهره به چهره برای تفکیک پسماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهره به چهره برای تفکیک پسماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید