پس از افزایش حقوق ها، هزینه پرداخت حقوق برای دولت چقدر است؟

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران: با افزایشی که برای حقوق در امسال اعمال شده، در مجموع هزینه های جاری دولت به بیش از 434 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که عمده این رقم بابت پرداخت حقوق خرج می گردد.

پس از افزایش حقوق ها، هزینه پرداخت حقوق برای دولت چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در هزینه های دولت در بودجه دو رقم اصلی وجود دارد که مربوط به هزینه های جاری و بودجه های عمرانی می گردد، اما همیشه سهم بسیار بالای از این مصارف در بخش هزینه های جاری است که همان هزینه ای است که دولت در سال عمده آن و گاها تا 80 درصد را صرف پرداخت حقوق کارکنان می نمایند.

این در حالی است که در لایحه بودجه امسال دولت حدود 347 هزار میلیارد تومان بابت هزینه های جاری پیش بینی نموده بود که در مجموع با آنالیز های که با کمیسیون تلفیق انجام شد به 434 هزار میلیارد تومان در قانون بودجه رسید که بیانگر رشد 18.7 درصدی است. بر این اساس از 571 هزار میلیارد تومانی که امسال برای مصارف و خرج دولت پیش بینی شده 434 هزار میلیارد تومان بابت هزینه های جاری کنار گذاشته می گردد.

دولت در بودجه امسال پیشنهاد افزایش حقوق تا متوسط 15 درصد را مطرح نموده بود، اما نمایندگان تاکید داشتند باید حداقل حقوق افزایش یابد و به حدود 2.8 میلیون تومان برسد. در نهایت نیز مصوب شد که حداقل حقوق کارکنان از حدود یک میلیون و 500 هزار تومان سال گذشته به 2 میلیون و 800 هزار تومان برسد و دیگر هیچ کارمند و بازنشسته ای کمتر از این رقم دریافتی نداشته باشد و این افزایش خود موجب رشد بیشتر هزینه های جاری دولت نیز شد.

حقوق کارکنان و بازنشسته ها در سال گذشته 400 هزار تومان به صورت یکسان و تا حداکثر 10 درصد افزایش پیدا نموده بود و در هر ماه هزینهای تا مرز 25 هزار میلیارد تومان به همراه داشت، به عنوان مثال دولت در اسفند 1398 حداقل 24 هزار میلیارد تومان بابت حقوق پرداخت کرد.

در سال گذشته از 448 هزار میلیارد تومان مصارف عمومی دولت 350 هزار میلیارد تومان برای هزینه های جاری بود که البته با توجه به عدم تحقق منابع و کسری که ممکن است بودجه با آن روبرو گردد این هزینه های جاری نیز در بخش های که امکان داشت تا حدودی کاهش یافت و دولت در لایحه امسال تقریبا به اندازه مصوب سال گذشته پیشنهاد هزینه های جاری داد که در نهایت با رشد روبرو شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1283

به "پس از افزایش حقوق ها، هزینه پرداخت حقوق برای دولت چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس از افزایش حقوق ها، هزینه پرداخت حقوق برای دولت چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید