نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به بچه ها

به گزارش سبزوار امروز، یکی از مهمترین راه های پیشگیری از انتقال کروناویروس، رعایت بهداشت فردی به ویژه شستن دست ها به صورت مکرر و هر بار به مدت حداقل 20 ثانیه اعلام شده است.

نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به بچه ها

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، در شرایط شیوع کرونا شست وشوی دست ها بیش از پیش اهمیت پیدا نموده اما ممکن است بچه ها مانند بزرگسالان عادت به این امر مهم نداشته باشند و ترغیب آن ها به شست وشوی مرتب دست ها سخت به نظر برسد.

اما چگونه می توان شست وشوی صحیح دست ها را به بچه ها آموزش داد؟ در ادامه چند نکته مهم در این ارتباط به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استنفورد چیلدرن آورده شده است:

چرا شستن دست ها مهم است؟

برای فرزندان خود با صبر و حوصله شرح دهید که شست وشوی دست به جلوگیری از مریض شدن آن ها و نیز بیمار شدن افراد دیگر یاری می نماید. هیچ کس دوست ندارد بیمار گردد یا شخص دیگری را بیمار کند. شست وشوی دست می تواند به جلوگیری از بروز این موارد یاری کند.

چه زمانی باید دست ها را شست؟

به فرزندان خود بیاموزید تا پیش از مواردی چون غذا خوردن، لمس چشم، بینی و دهان یا لمس یک زخم با جراحت باید حتماً دست های خود را بشویند.

همچنین شست وشوی دست ها پس از استفاده از سرویس بهداشتی، بازی کردن یا لمس حیوانات، دست زدن به غذا یا داروی حیوانات خانگی، بازگشتن از بیرون، بازی کردن در فضای بیرون از خانه، دست زدن به زباله ها، دست زدن به پوشک کثیف و بودن در اطراف یک فرد بیمار الزامی است.

مراحل اصلی شست وشوی دست ها چیست؟

مراحل زیر را برای شست وشوی صحیح دست ها به بچه ها خود بیاموزید:

- دست های خود را با آب تمیز خیس نموده و با صابون یا مایع دستشویی آن ها را کفی کنید.

- دست های خود را به اندازه ای که بتوانید آهنگ تولدت مبارک را دوبار در ذهن خود تکرار کنید به یکدیگر بمالید. کف دست، پشت دست و بین انگشتان خود را تمیز کنید. نباید فراموش کنید که زیر ناخن های خود را نیز تمیز کنید. ناخن ها می توانند خاک و میکروب ها را زیر خود به دام بیندازند.

- دست های خود را زیر آب تمیز و جاری بگیرید و آنقدر آن ها را به یکدیگر بمالید تا به طور کامل کف از روی آن ها شسته شده و تمیز شوند.

- چند بار دست های خود را بتکانید تا قطرات آب از روی آن بچکد. سپس آن ها را با دستمال کاغذی یا حوله تمیز کاملاً خشک کنید.

آیا قد فرزندتان به سینک یا روشویی نمی رسد؟

اگر فرزند شما کوچک است، او را بالا نگه دارید تا به او یاری کنید که به سینک ظرفشویی یا روشوییِ داخل سرویس بهداشتی برسد. اگر فرزند شما می تواند به تنهایی بایستد، از یک چهارپایه ایمن برای رسیدن او تا شیر آب بهره ببرید.

اگر برایتان مقدور نیست فرزندتان را بلند کنید و هیچ چهارپایه ای هم در نزدیکی تان وجود ندارد، دست های او را با دستمال کاغذی مرطوب و صابون پاک کنید. سپس از یک دستمال کاغذی مرطوب دیگر بهره ببرید تا کف ها را پاک کنید. در آخر دست های او را با یک دستمال کاغذی تمیز سوم خشک کنید. دست های خود را بعد از یاری به کودک خود برای تمیز کردن دست هایش، بشویید.

چه زمانی از ضد عفونی کننده دست باید استفاده کرد؟

ضد عفونی کننده دست زمانی که دست ها کاملاً کثیف یا چرب باشد، به خوبی کار نمی نماید. صابون و آب بهترین گزینه هستند، زیرا خاک، چربی و میکروب ها را کاملاً از بین می برند. اما ضدعفونی کننده دست هنگامی که صابون و آب در دسترس نیست، جایگزین خوبی است. از یک ضدعفونی کننده بر پایه الکل با حداقل 60 درصد الکل بهره ببرید.

نحوه استفاده از ضد عفونی کننده دست را به بچه ها خود بیاموزید:

- ابتدا اندازه یک چهارم از کف دست را باید ضد عفونی کننده کف دست خود بریزید.

- جلو و عقب دست و بین انگشت های خود را به طور کامل به هم مالیده تا خشک شوند.

چند نکته برای ترغیب بچه ها به شستن دست ها:

- به الگوی کودک خود تبدیل شوید: حتماً خودتان نیز به آنچه کودکتان را به آن ترغیب می کنید، عمل کنید. پیش از غذا پختن یا خوردن، دست های خود را بشویید. پس از دستشویی، بازگشت به خانه از بیرون، کار کردن یا بازی کردن نیز حتماً دست های خود را بشویید.

- شکیبا باشید: مدت زمانی طول می کشد که کودک به شستن دست های خود عادت پیدا کند و این کار را به درستی انجام دهد. در صورت لزوم حتماً او را هدایت کنید.

- هر زمان که شست وشو لازم بود، به او یادآوری کنید: بچه ها تنها در صورت معین بودن خاک، مانند گل و لای یا رنگ روی دست هایشان آن ها را شستشو خواهند داد. ضروری است به آن ها یادآوری گردد تا میکروب هایی را که دیده نمی شوند نیز از بین ببرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1529

به "نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم درباره آموزش شستن دست ها به بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید