نعیم قاسم: حزب الله از عوامل بحران در کشور نیست

به گزارش سبزوار امروز، معاون دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد: ما برای تغییر معادلات ریاست جمهوری و دولتی تلاش نمی کنیم. برخی نیز به بزرگ نمایی تاثیر تحریم های آمریکا علیه حزب الله می پردازند، اما حزب الله از عوامل بحران در کشور نیست.

نعیم قاسم: حزب الله از عوامل بحران در کشور نیست

به گزارش خبرنگاران، به نقل از سایت النشره، نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان در گفتگویی مطبوعاتی ضمن رد نظریه توطئه در بررسی وضعیت اقتصادی سخت این روزهای لبنان اظهار کرد: با وجود جدی بودن تحریم های آمریکا علیه حزب الله، اما تصمیم بین المللی برای ممانعت از سقوط لبنان همچنان به قوت خود باقی است، زیرا جهان از خطر این سقوط به ویژه تأثیر آن بر مساله آوارگان سوریه و پیامدهای آن برای اروپا و خطرات بازگشت تروریسم و حضور آن در لبنان و دیگر نقاط آگاه است.

نعیم قاسم گفت: لبنان تنها یک یا دو بار هدف تحریم ها قرار گرفته است، اما اصل بحران در این کشور به ساختار سیاسی و اقتصادی بازمی شود که بخش های تولید را رها کرده و بدون هیچ گونه طرح و رویکردی فعالیت می کنند و تکیه بر معاملات پولی، هزینه های بی هدف و بدون حساب و کتاب و استخدام های بدون چارچوب های قانونی را تسهیل کرده و این معادله را ترسیم می کنند که برخی اظهارات در راستای بزرگنمایی تحریم های آمریکا علیه حزب الله در ایجاد بحران مطرح می شود و نیز نظریه توطئه با تحریک علیه این حزب عنوان می شود، اما حزب الله با بررسی های دقیق و گسترده اثرات بحران به این نتیجه رسید که تحریم ها از عوامل اصلی ایجاد بحران در لبنان نیست.

معاون دبیرکل حزب الله لبنان افزود: حزب الله خود را از عوامل این بحران و یا مسببان آن نمی داند بلکه خود را یک ساختار سیاسی و مردمی فعال در مجلس و دولت می داند و به دنبال آن است در حل این بحران نقش موثری ایفا کند، این حزب نه با نگاهی بدبینانه بلکه با رویکرد تلاش، دانش و جدیت راه حل ها را بررسی می کند و بر این باور است که اگر گروه های سیاسی کار را جدی بگیرند و تلاش های بسیار خود را در راستا راه حل های واقعی قرار دهند، بهبود وضعیت اقتصادی امری ممکن می شود و نباید از آن ناامید شد.

وی درباره وضعیت دولت تاکید کرد: اینکه گفته می شود حزب الله موضعگیری جدیدی درباره توافق هایی دارد که معادله دولت فعلی بر پایه آن بنا گشته، همگی نادرست هستند، حزب الله برای تغییر هیچ یک از معادلات ریاست جمهوری و دولتی اقدام نمی کند بلکه تلاش جدی خود را بر آغاز همکاری ها در چارچوب این معادلات جهت معین سیاست هایی اقتصادی به منظور مقابله با چالش ها علیه مردم لبنان متمرکز کرده است. در این زمینه حزب الله از رویکرد خاص و اصول خود دست نمی کشد، اما همپیمانان خود را در تنگنا قرار نداده و این رویکرد و اصول را به کسی تحمیل نمی کند و با همپیمانان خود نیز تعارف ندارد.

نعیم قاسم افزود: حزب الله هرگز نخواهد پذیرفت برای گروه های با درآمد پایین در لبنان اقتصادیات های جدیدی وضع شود و یا اینکه پرداخت حقوق ها به حالت تعلیق درآید.

او رویکرد حزب الله درباره ائتلاف هایی که آنها را حفظ می کند، توضیح داده و گفت: آنها بهترین ائتلاف ها در تاریخ سیاسی لبنان هستند، زیرا بر اصل احترام به ویژگی های اختصاصی و حق تفاوت ها و ساماندهی کردن آن متکی بوده و بر نقاط مشترک تمرکز صورت می گیرد و این رمز پایداری و پیروزیت ائتلاف حزب الله با جریان ملی آزاد و جنبش أمل است. گرچه در مراحلی حفظ این دو همپیمان با هم برای حزب الله سخت بوده اما حزب الله و این دو همپیمان نیز پیروز شدند اختلافات خود را مدیریت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 850

به "نعیم قاسم: حزب الله از عوامل بحران در کشور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نعیم قاسم: حزب الله از عوامل بحران در کشور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید