مدیر رصدخانه مهاجرت ایران: نیرو های متخصص 70 درصد شرکت های دانش بنیان وارد فرایند مهاجرت شده اند

به گزارش سبزوار امروز، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در نشست امروز آنالیز علل مهاجرت نخبگان از کشور در موسسه اطلاعات، گفت: بارها درباره روند مهاجرت نخبگان و سرمایه های علمی با ارائه مدرک سخن گفته ایم اما متاسفانه با ما برخورد شده است. به تازگی هم علاوه بر قطع بودجه مورد احتیاج این رصد خانه، حکم تخلیه از ساختمان این رصد خانه نیز صادر شده است!

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران: نیرو های متخصص 70 درصد شرکت های دانش بنیان وارد فرایند مهاجرت شده اند

به گزارش اطلاعات آنلاین، نشست راه مصاحبه با موضوع واکاوی موضوع مهاجرت نخبگان با حضور علی حسینی، معاون مرکز تعاملات معاونت علمی ریاست جمهوری و بهرام صلواتی، مدیررصد خانه مهاجرت ایران در موسسه اطلاعات برگزار گردید.

در این نشست علی حسینی با اذعان به این که تا به امروز کار خاصی در مقابله با کاهش روند مهاجرات صورت نگرفته است، گفت: متاسفانه در چندسال اخیر اقدامات لازم در حوزه نخبگان و بحث مهاجرت صورت نگرفته است. وی با اشاره به ابراز تمایل هفت میلیون ایرانی مقیم خارج کشور برای بازگشت به ایران گفت: آیا ظرفیت های لازم برای جذب و استفاده از این سرمایه علمی انسانی در داخل کشور وجود دارد؟

وی بعلاوه از غفلت ها و کم توجهی ها نسبت به آهنگ مهاجرت نخبگان و سرمایه های علمی از ایران گلایه کرد.

به گفته این مقام مسئول در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال حاضر تمایل برای خروج از کشور افزایش یافته است در حالی که در گذشته هدف از مهاجرت نیز برای افراد مهم بود.

وی اضافه کرد: بعضی از کشورها از جمله آمریکا و کانادا از اردیبهشت ماه سال جاری سیاست های پذیرش نخبگان و مهاجران را به گونه ای تغییر داده اند که زمینه جذب این افراد ساده تر از گذشته باشد.

بعلاوه در بخش دیگری از این نشست، بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران از روند برخورد روزهای اخیر با بعضی از استارتاپ ها انتقاد کرد و گفت که با این روش ها فضای ناامن ذهنی ایجاد می گردد و باید جوابگوی عواقب آن باشیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه در سطح جذب و حفظ سرمایه انسانی با مسائل عدیده ای روبرو هستیم و بعضی مسئولان به راحتی اجازه و امکان مهاجرت را برای جوانان و نخبگان ایجاد نموده اند.

مدیر رصد خانه مهاجرت ایران تاکید نمود: نمی توانیم با مدل 30 سال گذشته با نخبگان و سرمایه های علمی روبرو شویم. افرادی که در حوزه نخبگان مسئولیت دارند باید طرحی نو دراندازند و مسائل را از دریچه جوانان و نخبگان علمی ببینند.

بر اساس پیماش رصدخانه مهاجرت ایران در میان ایرانیان خارج از کشور در سال 1401 تنها 14 درصد افراد تصمیم قطعی برای بازگشت به کشور دارند. 62 درصد به هیچ عنوان قصد بازگشت به کشور را ندارند و 24 درصد نیز تصمیم مشخصی در این خصوص ندارند. بعلاوه بیش از 90 درصد آن ها به وعده های حاکمیت در مورد استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور باور نداشته اند.

مدیر رصد خانه مهاجرت ایران بعلاوه با انتقاد از بعضی رفتارها در روبروه با نخبگان و دانشمندان جوان ایرانی، دلیل اصلی سوق دادن نخبگان به سمت خارج کشور را بی کفایتی در استفاده از سرمایه های علمی ایران دانست. وی گفت: در مسیر فعالیت نخبگان سنگ اندازی می گردد و بعضی نخبگان و دانشمندان جوان را با رفتار و اقدامات خاص به سمت مهاجرت سوق می دهند.

به گفته وی متاسفانه نسل سرمایه ای کشور را به سادگی از دست می دهیم و به نوعی نسل کشی سرمایه انسانی را در کشور رقم می زنیم. مدیر رصد خانه مهاجرت ایران اضافه کرد: براساس آمار اعلامی نیروهای کلیدی و متخصص 67 درصد شرکت های دانش بنیان، وارد فرآیند مهاجرت شده اند.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران بعلاوه در این نشست گفت: پیش از این نیز بارها درباره روند مهاجرت نخبگان وسرمایه های علمی با ارائه مدرک سخن گفته ایم اما متاسفانه با ما برخورد شده است. به تازگی هم علاوه بر قطع بودجه مورد احتیاج این رصد خانه، حکم تخلیه از ساختمان این رصد خانه نیز صادر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2651

به "مدیر رصدخانه مهاجرت ایران: نیرو های متخصص 70 درصد شرکت های دانش بنیان وارد فرایند مهاجرت شده اند" امتیاز دهید

2 کاربر به "مدیر رصدخانه مهاجرت ایران: نیرو های متخصص 70 درصد شرکت های دانش بنیان وارد فرایند مهاجرت شده اند" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر رصدخانه مهاجرت ایران: نیرو های متخصص 70 درصد شرکت های دانش بنیان وارد فرایند مهاجرت شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید