لحظه شماری کشاورزان برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

به گزارش سبزوار امروز، مشاور عالی نظام صنفی کشاورزی با بیان اینکه شنیده ها حاکی از آن است که دولت قصد اصلاح نرخ خرید گندم را ندارد، از عدم حضور مسئولان در جلسات شورای قیمت گذاری انتقاد کرد.

لحظه شماری کشاورزان برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم

سید جعفر حسینی با انتقاد از تأخیر شورای قیمت گذاری در اصلاح قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری گفت: گویا دولت قصد اصلاح (افزایش) قیمت خرید تضمینی گندم را ندارد و قرار است که نرخ خرید این محصول همان 4,000 تومان بماند.

وی با اشاره به برگزاری چند جلسه توسط شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک، اضافه کرد: متأسفانه وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه تا به امروز در این جلسات حضور نیافته اند و به نظر می رسد که دولت چندان این شورا را قبول ندارد و همچنان نگاه بودجه ای به گندم دارد.

حسینی با اشاره به اینکه قیمت پیشنهادی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی برای خرید هر کیلوگرم گندم با توجه به افزایش سرسام آور هزینه های فراوری و همچنین رعایت منافع مصرف کنندگان، 5,200 تومان است، اضافه کرد: اولین برداشت گندم، معمولاً دهه اول فروردین ماه انجام می گردد؛ بنابراین کمتر از یک ماه به برداشت این محصول باقی مانده و هنوز دولت اراده ای برای اصلاح قیمت این محصول نشان نداده است.

وی با اشاره به اینکه در اتفاقی بی سابقه قیمت جو طی سال های اخیر در کشور ما از قیمت گندم پیشی گرفته است، گفت: هم اکنون قیمت جو حدود 5500 تا 6,000 تومان است و گندم 4000 تومانی در دامداری ها و مرغداری ها خوراک دام و طیور می گردد.

حسینی با اشاره به اینکه قیمت گذاری اشتباه موجب کاهش فراوری جو نیز شده است، اضافه کرد: اگر فراوری جوی داخلی بیشتر شده بود، قیمت آن این همه افزایش نمی یافت، با این حال دولت قیمت جو را برای سال زراعی جدید نیز 2,370 تومان معین نموده است.

این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دولت نمی تواند با دستور و اهرم فشار گندم کشاورزان را خریداری کند، گفت: معین قیمت مناسب و پرداخت به موقع وجه گندم به کشاورزان دو راهکاری است که کشاورزان را ترغیب به تحویل گندم فراوریی به دولت می نماید.

حسینی همچنین هشدار داد که در صورت عدم تحویل گندم فراوریی کشاورزان به دولت، دولتمردان ناچار به واردات این محصول خواهند شد که در شرایط تحریم و جنگ مالی و محدودیت منابع ارزی کشور این کار به دشواری انجام خواهد شد.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه سال جاری پیش بینی کاهش فراوری گندم را نیز داریم، گفت: به دلیل کاهش بارندگی ها، فراوری گندم در دیم زارهای جنوب کشور آسیب جدی دیده است ضمن اینکه کاهش فراوری در گندم آبی را هم به دلیل کاهش بارندگی در استان های مختلف پیش بینی می کنیم، در چنین شرایطی اگر کشاورزان نیز همه گندم فراوریی خود را تحویل دولت ندهند، چالش بزرگی ایجاد خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 10 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1958

به "لحظه شماری کشاورزان برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه شماری کشاورزان برای اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید