قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاک می خورد

به گزارش سبزوار امروز، مسئول روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری کشور از احتیاج کشور به بیش از 100 تا 150 هزار پرستار دیگر اطلاع داد.

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاک می خورد

ابراهیم محمدی به مناسبت هفته پرستار (22 تا 27 دی) در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به اشتغال بیش از 100 هزار پرستار در کشور، گفت: در حال حاضر 56 درصد تیم نظام سلامت کشور را گروه های پرستاری تشکیل می دهند.

وی با اشاره به وجود 192 دانشکده پرستاری در سطح کشور، اظهار کرد: از این مراکز سالانه حدود یازده هزار دانشجوی پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا فارغ التحصیل می شوند.

محمدی اعلام نمود: در حال حاضر با وجود بیش از دو هزار عضو هیات علمی و همچنین فعالیت شبکه ملی تحقیقات پرستاری، این گروه از تیم نظام سلامت، سهم حداقل 25 درصدی در فراوری علم و چاپ مقالات علمی دارند و انتشار بیش از 30 مجله علمی پرستاری نشان می دهد که پرستاری ایران از نظر علمی و پژوهشی از بسیاری از کشورها جلوتر است .

وی در ادامه در تشریح مسائل جامعه پرستاری مهمترین مسائل این قشر از جامعه را کمبود نیرو بیان کرد و اضافه نمود: متاسفانه تعداد پرستاران شاغل در کشور نسبت به استانداردهای جهانی بسیار کم است و برای رسیدن به استانداردها به بیش از 100 تا 150 هزار پرستار دیگر احتیاج داریم.

این مسئول اضافه نمود: تعداد پرستار نسبت به تخت در استاندارد جهانی 1.8 است که این میزان در کشور 0.7 درصد است و این امر نشان می دهد تا رسیدن به استانداردها خیلی فاصله داریم.

وی با انتقاد از این نوع سنجش تعداد پرستاران، گفت: درحال حاضر درکشورهای پیشرفته تعداد پرستار به نسبت جمعیت سنجیده می گردد که بر این اساس باید به ازای هر هزار نفر جمعیت سه پرستار داشته باشیم، درحالیکه با محاسبه این نسبت در ایران به ازای هر هزار نفر جمعیت تنها 1.5 پرستار داریم و برای رسیدن به این سطح از استاندارد تعداد پرستاران کشور حداقل باید دو برابر گردد.

محمدی اضافه نمود: این کمبود نیرو موجب شده پرستاران اضافه کاری اجباری داشته باشند که همین امر فرسودگی شغل پرستاری را افزایش داده است.

وی گفت: از طرفی بعضی کیلینیک ها و بیمارستان های خصوصی به دلیل مسائل اقتصادی بعضی همکاران پرستار را به اجبار بازخرید نموده اند و درحالی که احتیاج شدید به نیروی پرستار داریم، این نیروها از کار بیکار شده اند.

مسئول روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری کشور گفت: مهم ترین و بزرگترین مشکل پرستاران قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که با گذشت یازده سال از تصویب آن در مجلس همچنان خاک می خورد و اجرا نشده است.

محمدی با بیان اینکه با اجرایی شدن این قانون برای هر خدمت پرستاری تعرفه ای لحاظ می گردد یادآور شد: این قانون بیش از آنکه به نفع پرستاران باشد، به نفع جامعه و مردم است، چرا که پرستاران با انگیزه بیشتری کار نموده و کیفیت خدمات ارائه شده به مردم بیشتر می گردد.

وی از مسائل اقتصادی و درآمد پایین به عنوان مشکل دیگر جامعه پرستاران یاد کرد و اضافه نمود: متاسفانه در طرح تحول سلامت جامعه پرستاران به خوبی دیده نشدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 356

به "قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاک می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 11 سال است خاک می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید