فروش مال دیگران چه مجازاتی دارد؟، 7 سال حبس برای معامله

به گزارش سبزوار امروز، فروش مال غیر یا همان فروش بدون اجازه مال دیگران از نظرقانونگذار مجازات بسیار زیاد به همراه دارد.

فروش مال دیگران چه مجازاتی دارد؟، 7 سال حبس برای معامله

به گزارش خبرنگار ، مالکیت ملک یا هرگونه مال دیگر تنها متعلق به فردی است که سند به نام او خورده باشد و تنها همین فرد حق دارد که مال خود را بفروشد.

اگر فردی بدون اجازه مالک اقدام به فروش مال کند، در این صورت می گویند مال غیر به فروش رفته که از نظر قانونگذار از جمله جرائمی است که سبب برهم خوردن نظم و امنیت جامعه می شود و خسارت های زیادی را برای جامعه و مالک اصلی به وجود می آورد.

اگر فرد دلال با علم به مال غیر اقدام به فروش آن کند یا در یک معامله با فرد دیگری همکاری کند، از نظر قانونی مجرم است، برای مثال یک دلال قصد فروش ملکی را دارد، اما ملک او چندان مناسب نیست و برای آن که بتواند معامله ای را انجام دهد، ملک فرد دیگری که مناسب تر است را به خریدار نشان می دهد و به صورت غیرقانونی مال دیگری را به فروش می رساند که این موضوع از نظر قانونی جرم است.

: یک تا 6 ماه حبس برای فحاشی پشت تلفن

در صورت اثبات فروش مال غیر ابتدا قاضی باید متوجه شود که ملک در اختیار چه کسی است و مالک اصلی آن کیست، سپس می تواند ضرر و زیان وارد شده را هم از فردی که به صورت غیرقانونی کلاهبرداری کرده است، دریافت کند. همچنین برای فرد کلاهبردار که مال غیر را معامله کند و به فروش برساند، مجازات حبس در نظر گرفته شده است.

انتقال مال غیر مجازات یک تا 7 سال به اضافه بازگرداندن مال به صاحب اصلی آن را به دنبال دارد، همچنین اگر فرد مرتکب خطا از کارکنان دولت باشد، از خدمات دولتی به صورت مادام العمر منفصل می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 925

به "فروش مال دیگران چه مجازاتی دارد؟، 7 سال حبس برای معامله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش مال دیگران چه مجازاتی دارد؟، 7 سال حبس برای معامله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید