فرش های تکه دوزی گردیده قابلیت تجاری بالایی دارند

به گزارش سبزوار امروز، یک هنرمند مشهدی گفت: فرش های تکه دوزی گردیده قابلیت تجاری بالایی برای حضور در بازار و رقابت با محصولات خارجی دارند.

فرش های تکه دوزی گردیده قابلیت تجاری بالایی دارند

حسین عبدالله زاده در گفت وگو با خبرنگار سبزوار امروز، در خصوص نمایشگاه خود با موضوع فرش های کولاژ اظهار کرد: سبک کولاژ الگو برداری گردیده است از تکه دوزی های پاکستان است.

وی ادامه داد: احتیاج اولیه برای فراوری فرش های کولاژ، فرش های کهنه و فرسوده است برای همین ما مدت زمان بسیاری صرف کردیم تا فرش های کهنه بازار و خانه ها را جمع آوری کنیم تا بتوانیم فرش های کولاژ فراوری کنیم.

این هنرمند مشهدی مطرح نمود: حدود یک سال و نیم زمان برد که این فرش های کهنه را گرد آوری کردیم و توانستیم تقریبا چهارهزارمترمربع فرش کهنه را جمع آوری کنیم و حدودا هزار متر فرش را در طول شش ماه فراوری کردیم.

عبدالله زاده عنوان نمود: هدف از فراوری این آثار این بوده است که بتوانیم فرش هایی را با قیمت هایی مناسب اما با کیفیت را به مردم معرفی کنیم و نیز توانستیم متناسب با طراحی داخلی و خارجی این فرش ها را فراوری و معرفی کنیم.

وی در خصوص تجاری شدن فرش های کولاژ توضیح داد: فرش های کولاژ قابلیت بسیاری برای تجاری شدن دارد و با توجه به اهمیت صادرات برای کشور، اگر مدیریت صادرات بر آن باشد قابلیت ارز آوری بسیاری را برای کشور دارد.

این هنرمند مشهدی خاطر نشان کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه این است که حداقل مردم را با این هنر آشنا کنیم و بیان کنیم که همچین هنری وجود دارد و میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای فرش های ماشینیِ ترکی و هندی باشد که اغلب کیفیت خوبی ندارد این فرش ها نیز به لحاظ قیمتی و هنری با فرش های ترکی و هندی قابل رقابت است.

عبدالله زاده گفت: استقبال از نمایشگاه با وجو این که تنها سه روز از آغاز آن گذشته است مطلوب بوده است که البته هنوز توقع بیشتری از استقبال مردم داریم اما به طور متوسط روزی بین 200 تا 250 نفر در این نمایشگاه مهمان داریم.

وی ادامه داد: طرح هایی که دراین فرش ها استفاده کردیم به نحوی است که داخل هر فرش از فرش های مختلفی استفاده گردیده است برای مثال بیست فرش متفاوت را برش داده ایم وهر تکه را درفرش فراوری گردیده قرار می دهیم طوری که یک تیکه فرش شامل قسمت های مختلفی از چند فرش است.

این هنرمند مشهدی عنوان نمود: فرش هایی که در انبارها و خانه های قدیمی وجود دارد اولین انگیزه ای بود که باعث شد وارد این حرفه شوم. این فرش ها با زحمت فراوانی بافته گردیده است اما به آن ها بی توجهی می گردد. همواره در فکر این بوده ام که به نحوی این فرش ها را به چرخه فراوری در بیاورم؛ زیرا این فرش ها در درون خود هنر و زحمت بافنده را جای داده اند.

عبدالله زاده توضیح داد: در حال حاضر این هنرها از بین رفته اند و حداقل کاری که تنوانسیم انجام دهیم این است که هنر بافنده فرش را زنده کنیم و برایش احترام قائل شویم و آن را دوباره به چرخه اقتصادی برگردانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 53

به "فرش های تکه دوزی گردیده قابلیت تجاری بالایی دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرش های تکه دوزی گردیده قابلیت تجاری بالایی دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید