گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور نمایند

به گزارش سبزوار امروز، چهارمین کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی با محور گردشگری سلامت درحالی برگزار گردید که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان یکی از متولیان اصلی این حوزه، غایب مهم آن بود. افغانستان، عمان، ترکیه، جمهوری آذربایجان و صربستان کشورهای حاضر در این کنگره بودند، درحالی که کشور عراق به عنوان یکی از بازارهای اصلی ایران در حوزه گردشگری سلامت هیچ نماینده ای نداشت.

گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور نمایند

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، علیرضا زالی، رییس چهارمین کنگره سلامت کشورهای اسلامی که روز گذشته با حکم وزیر بهداشت سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شد، در سخنانی که امروز 17 مهر ماه در هتل هما تهران داشت با اشاره به پیشرفت های پزشکی و تحولات علمی در کشورهای اسلامی و ایران، اظهار کرد: ذخایر علمی و پزشکی ارزنده ای در این کشورها وجود دارد. در ایران تقریبا هیچ اقدام تخصصی و فوق تخصصی پزشکی و درمانی سراغ نداریم که به دست پزشکان ایرانی انجام نگردد.

او ادامه داد: ایران تا سه دهه قبل یکی از صادرنمایندگان بیمار در دنیا بود، درحالی که اینک یکی از نقاط مرجع درمانی در دنیا شناخته می گردد.

زالی، طب سنتی ایران را یک ذخیره غنی دانست و گفت: امیدواریم با نگاه علمی و واکاوی شواهد، نسخه نوینی از طب سنتی ایران را برای درمان ارائه کنیم.

وی همچنین به پیشرفت های کشور در حوزه گردشگری سلامت اشاره نمود.

مهدی کرمی ـ رییس شورای سیاستگذاری مرکز توسعه گردشگری کشورهای اسلامی ـ نیز درباره مرکز توسعه گردشگری کشورهای اسلامی که حدود هفت سال دبیرخانه آن در تهران راه اندازی شده و نمایندگان 53 کشور در آن عضویت دارند، توضیحات کوتاهی داد و گفت: متاسفانه ایران در حوزه گردشگری سلامت اقدام زیادی را نتوانسته انجام بدهد. این شورا نیز در این 7 سال سعی کرد فارغ از بودجه های دولتی، فعالیت های خود را در حوزه غرب آسیا توسعه دهد.

او به اسناد بالادستی که درباره توسعه گردشگری سلامت تاکید دارند، اشاره نمود و اضافه نمود: ارتباط ما با کشورهای اسلامی درحال توسعه است. فتنه ها در برادری کشورهای مسلمان خللی ایجاد نخواهد کرد.

کرمی سپس از راه اندازی سامانه جامع خدمات سلامت اطلاع داد و گفت: این سامانه به چند زبان خواهد بود که در کشورهای اسلامی قابل دسترس است. امیدواریم همه کشورها به وسیله این سامانه سهم عادلانه ای در گردشگری سلامت و گردشگری ورزشی بدست آورند.

وی یادآور شد: گردشگری سلامت حوزه ای درآمدزا و اشتغال آفرین است. در این حوزه تخصصی می توانیم به 14 کشور همسایه خدمت دهیم. فقط ضروری است دیدگاه دولتمردان و مسؤولان در حوزه فن آوری و نوآوری گردشگری سلامت تغییر کند.

محسنی بندپی ـ استاندار تهران ـ نیز گفت: کوشش و سیاستگذاری همه کشورها باید به سمت درآمدهای غیرنفتی باشد؛ چرا که نفت، گاز و دیگر منابع طبیعی تجدیدناپذیر و فناشدنی هستند. آنچه می تواند سبب ثروت پایدار گردد از تفکر، نبوغ و خلاقیت برمی آید.

او یادآور شد: گردشگری بعد از صنایعی چون خودرو و نفت، پردرآمدترین است. در عین حالی که گردشگری بین ملت ها و اقوام پیوند برقرار می نماید. سایر صنایع جنبه سخت افزاری دارند و هیچ ارتباط انسانی را در آنها شاهد نیستیم، درحالی که گردشگری با انسان در ارتباط است.

استاندار تهران سپس به ظرفیت های بیمارستانی و درمانی این استان اشاره نمود و اضافه نمود: شرایط ویژه و انحصاری در تهران فراهم است. این خدمات، استاندارد و قیمت آن مقرون به صرفه بوده. با این شرایط ویژه می توانیم زمینه شکوفایی گردشگری سلامت را فراهم کنیم.

بندپی همچنین از اعلام آمادگی استانداری برای تسهیل کردن شرایط ورود گردشگران سلامت به استان تهران اطلاع داد.

حسن خلیل ابادی ـ رییس کمیته گردشگری شورای اسلامی شهر تهران ـ با اشاره به صندلی پزشکی ایران، گفت: به عنوان مدیریت شهری وظیفه داریم، شرایط را در گردشگری یاری و تسهیل کنیم و از فرصت های بهینه در تهران استفاده کنیم. بخش خصوصی در این حوزه بسیار فعال شده، یکی از راهکارهایی که در کشورهای دیگر منجر به توسعه می گردد حضور بخش خصوصی است.

حامد مظاهریان ـ معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورا در شهرداری تهران ـ با اشاره به تحولات گردشگری، بیان نمود: هر کجا گردشگری گسترش می یابد، خشونت عقب می رود و هر جا خشونت گسترده می گردد، گردشگری عقب می رود. در حقیقت گردشگری معادل صلح است.

وی اضافه نمود: گردشگری از جمله صنایعی است که به گسترش کیفیت زندگی منجر می گردد و فرصت های شغلی بیشتری را فراهم می نماید. خوشحالیم که در مدیریت شهری همکاری بین نهادهای شهری برای توجه به گردشگری در جریان است. زیرساخت های شهر تهران نیز از این موضوع حمایت می نماید.

احمد گیرگین ـ دبیرکل فدراسیون گردشگری سلامت ترکیه ـ نیز در سخنانی به ساختار و ظرفیت های این کشور در حوزه گردشگری سلامت اشاره نمود.

وحید مجروح ـ مشاور ارشد امور بین الملل وزارت صحت عامه کشور افغانستان ـ نیز که سخنان خود را به اشعار فارسی برای نشان دادن پیوند فرهنگی بین ایران و افغانستان، مزین کرد، در این کنگره تاکید نمود: راه دیگر پیوند قلب ها این است که ظرفیت کشورهای اسلامی و فعالان این منطقه را باور کنیم.

او گفت: من از همسایگی شما می آیم؛ کابل شهری که در نیم قرن گذشته نماد مقاومت بوده است. هر بار که به ایران و تهران سفر می کنم خبرهای خوش می شنوم و می بینم ملتی که با جفای تاریخ روبروست هنوز ایستاده و مقاومت می نماید.

مجروح ادامه داد: افغانستان دیگر مسائل 15 سال گذشته را ندارد و آن کشور بیست سال قبل نیست. در گذشته فقط 9 درصد مردم افغانستان به خدمات سلامت و بهداشت دسترسی داشتند، این آمار اکنون به 87 درصد رسیده است. معتقدم کشورهای اسلامی و دوستان ایرانی می توانند این دسترسی را برای مردم افغانستان بیشتر و آسان تر نمایند.

این مقام افغانستانی با اشاره به گرایش مردم کشورش برای درمان به هندوستان با وجود اشتراکات بیشتر با ایران، اظهار کرد: یک روایت منفی وجود دارد که افغانستانی ها برای درمان به هند می روند، روایت مثبت این است که سفرهای درمانی افغانستانی ها گردش مالی300 تا 500 میلیون دلاری دارد. با این نگاه از ایران می خواهیم در این بازار شریک گردد.

مجروح گفت: دو کشور در حوزه گردشگری سلامت به حد کافی ظرفیت و منابع دارند اما آنچه باید اتفاق افتد این است که به توافق عمیق تر برسیم.

او سخنانش را با شعر چشمها را باید شست سهراب سپهری به سرانجام برد و به ادامه این شعر اضافه نمود: باید جور دیگر باهم حرف بزنیم و همدیگر را باور کنیم.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری ایران ـ در این گنگره از مقامات حاضر در وزارت بهداشت و شهرداری درخواست کرد اجازه افرادی خارج از حوزه گردشگری وارد عرصه شوند و اقدامات از مجرای قانونی پیگیری گردد. همانطور که آژانس های گردشگری در امور پزشکی و درمان دخالت نمی نمایند بیمارستان ها و پزشکان و مراکز درمانی نیز در امور گردشگری دخالت ننمایند.

او همچنین گفت: از کشورهای دیگر تقاضا دارم اگر دفاتر گردشگری آن ها قصد همکاری با ایران دارند به وسیله سایت جامع سلامت کشورهای اسلامی و در همکاری با آژانس های ایرانی اقدام نمایند.

ذکریا سعیدالقصانی ـ رییس کمیته رویدادها و کنفرانس های اتاق بازرگانی عمان ـ به همکاری های ایران و عمان در حوزه گردشگری سلامت که حدود دو دهه قدمت دارد، اشاره نمود و به معرفی زیرساخت های این کشور در حوزه گردشگری سلامت، ورزش و اسپا، پرداخت.

وی گفت: در پنج ماه نخست سال 2019 فقط یک میلیون و 400 هزار نفر به انگیزه سلامت و کسب آرامش به عمان سفر نموده اند.

دراگان تودوروویچ ـ سفیر صربستان در ایران ـ که به زبان فارسی سخن می گفت، یادآور شد: سال گذشته توافق نامه با طرف ایرانی امضا شده که در جریان آن رییس گردشگری سلامت صربستان به همراه یکی مدیران هتل ـ بیمارستان های این کشور به ایران سفر کرد. امیدواریم بعد از آن مقامات ایران و صربستان در حوزه گردشگری سلامت و به ویژه اسپا همکاری خیلی خوبی داشته باشند.

در جریان مراسم افتتاحیه این کنگره که تا روز آدینه، نوزدهم مهرماه در هتل هما تهران ادامه دارد، از بعضی فعالان گردشگری سلامت تجلیل و تمبر یادبود این مراسم مهر و امضا شد.

در حاشیه این کنگره نیز نمایشگاهی با حضور فعالان بخش خصوصی در حوزه های درمان، گردشگری ورزشی، اکوتوریسم و ژئوتوریسم برگزار شده است که نمایندگان بخش خصوصی عمان، افغانستان، ترکیه و صربستان در آن شرکت نموده اند.

در مراسم افتتاحیه کنگره بین المللی سلامت کشورهای اسلامی که جمعی از سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران و پروانه سلحشوری به عنوان نماینده مجلس که پیگیر امور گردشگری است حضور داشتند، قرار بود وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان سخنرانی داشته باشند که نماینده ای از آن ها برای سخنرانی جایگزین نشده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 842

به "گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری خشونت را عقب می راند، ایران و افغانستان همدیگر را باور نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید