صخره عجیب و غریب چینی که تخم می گذارد

به گزارش سبزوار امروز، صخره ای عجیب و غریب در چین وجود دارد که هر 30 سال یکبار روی دامنه آن سنگ هایی به شکل تخم مرغ رشد نموده و بیرون می ریزد.

صخره عجیب و غریب چینی که تخم می گذارد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

در نزدیکی روستای گولو (Gulu) در استان گویژو (Guizhou) چین، در دل کوهستان، صخره ای وجود دارد که توجه تمام مردم و زمین شناسان را به خود جلب نموده است. روی دامنه این صخره، سنگ های مسطح، رنگارنگ و از همه جالب تر به شکل تخم مرغ رشد نموده و بیرون زده است. این صخره عجیب و منحصر به فرد، چان دان یا (Chan Dan Ya) نام دارد که مردمان محلی لقب صخره تخم گذار را به آن داده اند. موردی که برای بازدید نمایندگان هنوز هم جالب و جذاب است، راز این سنگ های تخم مرغی شکل است، اما همین راز به چالشی بزرگ برای زمین شناسان تبدیل شده است.

این واقعا سنگ شانس است

نمای این صخره بیشتر شبیه به این است که آب نبات های گرد از آن بیرون زده اند، اما واقعیتی که همه را سر در گم و بهت زده نموده است، فرو ریختن این سنگ های آب نباتی بعد از مدت زمان طولانی است. جالب تر اینکه 30 سال طول می کشد تا این سنگ های تخم مرغی به خوبی رشد نمایند و راه خود را برای بیرون آمدن باز نمایند. بعد از ریختن این سنگ های گرد از دل صخره، سنگ های تخم مرغی جدید رشد می نمایند و دوباره این فر آیند 30 ساله تکرار می گردد. بازدید نمایندگان اغلب سنگ هایی که روی زمین ریخته شده اند را جمع آوری می نمایند و با خود می برند، زیرا معتقد هستند برای شان شانس و ثروت به ارمغان می آورند.

آزمایشات و تحقیقات زمین شناسی نشان داده است که 19 فوت (6 متر) از ارتفاع و 65 فوت (20 متر) از طول این صخره ها، حدود 500 میلیون سال پیش در دوره کامبرین (Cambrian) شکل گرفته است. جنس این صخره نا هموار از سنگ آهک و رسوبات کلسیم کربنات است، اما جنس این سنگ های گرد و بیضی، سخت تر از صخره است. نکته ای که تعجب زمین شناسان و محققان را برانگیخته است، رشد این سنگ های سخت در دل صخره ای رسوبی است. سنگی که از دل صخره بیرون می آید، دارای جنسی متفاوت از خود صخره است.

شرح علمی این پدیده

تخم مرغ هایی که از صخره چان دان یا بیرون آمده، طبق گفته زمین شناسان پدیده ای است که به آن تحجر یا سفت و سخت شدن می گویند. همانطور که می دانید، نحوه تشکیل سنگ های رسوبی به این شکل است که ابتدا مواد معدنی در آب ته نشین می شوند. این مواد ته نشین شده به صورت لایه لایه روی یکدیگر قرار می گیرند و بدین ترتیب سنگی سخت تشکیل می گردد. این سنگ ها زمانی شکل می گیرند که مواد معدنی در کنار نا خالصی هایی مانند برگ، پوسته یا حتی فسیل حیوانات وجود داشته باشند، در نهایت مواد به شکل توده ای گرد تبدیل می شوند. این اتفاق اغلب بعد از رسوب گذاری صخره ایجاد می گردد، بنابراین جنس این توده متشکل از مواد معدنی با رسوبات متفاوت است.

این سازه ها معمولا سخت تر از سنگ های تشکیل دهنده صخره هستند، به همین دلیل کوشش می نمایند تا از دورن صخره بیرون آیند. این شرحات سخت علمی شاید بتواند تا حدودی شما را قانع کند که چرا این صخره همانند یک مرغ، تخم می گذارد.

منبع: کجارو / curiosity.com
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 869

به "صخره عجیب و غریب چینی که تخم می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صخره عجیب و غریب چینی که تخم می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید