سیاست فشار حداکثری به پیشرفت برنامه هسته ای ایران منجر شد

به گزارش سبزوار امروز، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین، گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی را نتیجه سیاست های فشار حداکثری دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی بیان کرد.

سیاست فشار حداکثری به پیشرفت برنامه هسته ای ایران منجر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین پایتخت اتریش، گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی را نتیجه سیاست های فشار حداکثری دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی اظهار داشت.

وی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در پاسخ به یادداشت رسانه سعودی عرب نیوز که مدعی شده بود که احتمال توسعه طلبی ایران در صورت کاهش تحریم های آمریکا این کشور وجود دارد، نوشت: تعداد زیادی از مخالفان برجام وجود داردند که مطلقاً قادر به ارائه جایگزین مناسب برای احیای آن نیستند.

اولیانوف سپس با انتقاد از سیاست های فشار حداکثری آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: تداوم سیاست فشار حداکثری به پیشرفت برنامه هسته ای ایران فراتر از محدودیت های برجام و افزایش تنش ها در منطقه خلیج فارس منجر شد.

دولت ترامپ در اردیبهشت 97 به صورت یکجانبه و علیرغم پایبندی ایران به توافق هسته ای، از برجام خارج شد و از آن به بعد، تحریم های گسترده ای را به امید وادار کردن ایران به موافقت با مذاکره مجدد با آمریکا و همچنین یک توافق مورد پسند ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران وضع نموده است اما این سیاست فشار حداکثری نه تنها نتیجه ای در برنداشته است بلکه تهران پس از بدعهدی طرفین اروپایی برجام، آغاز به برداشتن گام هایی در جهت کاهش تعهداتش در قبال توافق هسته ای نموده است.

اعضای برجام از جمله چین و روسیه بارها تأکید نموده اند که سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، ریشه اصلی تنش های مداوم بر سر شرایط هسته ای ایران است.

مقام های دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام نموده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند. با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را تعیین ننموده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده نمایند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض نموده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا انجام شده هر گامی از سوی تهران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

به گزارش فارس، دومین جلسه حضوری نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه شنبه 17 فروردین ماه در وین از سر گرفته شده بود، روز آدینه (20 فروردین) برگزار گردید و بعد از حدود یک ساعت و نیم خاتمه یافت. ارائه گزارش رایزنی های فنی انجام شده در جلسات گروه های کارشناسی لغو تحریم و هسته ای مهمترین دستورکار نشست بود.

ایران تأکید نموده در این دور مذاکرات، هیچ گفت وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با آمریکا نخواهد داشت و ضمن رد راهکار گام به گام، بازگشت ایران به تعهدات برجامی را منوط به لغو همه تحریم های آمریکا می داند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1968

به "سیاست فشار حداکثری به پیشرفت برنامه هسته ای ایران منجر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست فشار حداکثری به پیشرفت برنامه هسته ای ایران منجر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید