سفر به تفلیس برای آن ها که شیفته زیبایی های گرجستان هستند

به گزارش سبزوار امروز، یکی از محبوب ترین شهرهای گرجستان برای ما هم تفلیس است. تفلیس همه چیز دارد، از جاهای تاریخی تا رستوران هایی برای امتحان کردن غذاهای محلی گرجستان. حتی دور و برمان به راحتی می توانیم کسانی را پیدا کنیم که نه یک بار که چندین و چند دفعه سفر به تفلیس را تجربه نموده باشند. جالب این که، این تمایل نه تنها مختص ایرانیان بلکه در مردم کشورهای دیگر هم یافت می گردد. به همین دلیل یک راهنمای سفر به تفلیس می تواند بسیار یاری کننده باشد و در تفلیس گردی بهتر، مسافران را همراهی کند.

سفر به تفلیس برای آن ها که شیفته زیبایی های گرجستان هستند

در خیابان های تفلیس که قدم بزنید هفتاد و دو ملت را در حال پرسه زنی خواهید دید. در یک کلام، همه جهانگرد ها عاشق تفلیس می شوند و دل شان می خواهد برای یک بار در طول عمرشان به آن شهر سفر نمایند.

حتما این سوال برای تان مطرح است که چرا جهانگرد ها عاشق تفلیس می شوند؟ خبرنگاران در این مطلب به این سوال پاسخ خواهد داد. پس آماده باشید بعد از خواندن این مطلب وسوسه انگیز مقدمات سفر به تفلیس را بچینید.

پنج راز دلفریبی سفر به تفلیس

تفلیس شهری است که جهانگرد ها صد دل به آن می بازند. این شهر مرکز سیاسی و فرهنگی گرجستان، شهری است کوچک میان شرق اروپا و غرب آسیا. این جا شهری است که می توان در آن به خوبی وقت گذراند. تفلیس که در قرن پنجم بنیان گذاشته شده جاذبه های گردشگری مجذوب کنندهی دارد و جایی است برای خوردن خوراکی های خوشمزه، تماشای منظره ها باشکوه و امتحان کردن نوشیدنی های گواراست. در این مطلب با شما از پنج راز حرف می زنیم. پنج رازی که از تفلیس یک شهر زیبا و دلفریب می سازد.

راز اول: در تفلیس تاریخ را ورق بزنید

تجربه تاریخ در تفلیس

تفلیس شهری بسیاری قدیمی است که در حاشیه رودخانه کورا و اطراف چشمه های آب گرم احداث شده است. این شهر درست در محل تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است. پس برای تمامی مسافران اروپایی و آسیایی مقصد بسیار مجذوب کنندهی به شمار می رود. از زمان تاسیس آن، این شهر یک مقصد جهانگردی بسیار مهم محسوب می شد و بازرگانان و مسافران بسیاری را به خود جذب می کرد. در خیابان های تنگ و سنگفرش شده ی تفلیس حضور تاریخ را به راحتی می توان احساس کرد. روی پل های آجری هنوز زمزمه های عاشقانه افسانه های گرجی جاری ست و بر فراز بالکن های چوبی جهت گذر تاریخ در تفلیس به راحتی قابل ردگیری ست.

در قسمت هایی از شهر قدیمی تفلیس هنوز می توانید ردپای سربازان رومی را پیدا کنید و صدای مارش ارتش عثمانی را بشنوید. سفر به تفلیس تجربه و زندگی در تاریخ است.

راز دوم: تفلیس شهر ماجراجویی مزه ها و ذائقه هاست

Machakhela

نوشیدنی های گرجی معروفیت جهانی دارند. این نوشیدنی ها همان قدر مشهوراند که پنیرهای فرانسوی و پیتزاهای ایتالیایی. شاید برای تان جالب باشد که بدانید روش تهیه نوشیدنی های گرجی در سال 2013 به عنوان میراث ارزشمند جهانی به ثبت یونسکو رسید. یکی از مهم ترین دلایل جذب شدن جهانگرد ها به تفلیس آوازه وسوسه انگیز همین نوشیدنی ها است.

نه فقط نوشیدنی، که آشپزی گرجی هم زبانزد خاص و عام است. گرجی ها برای شما یک سفره کامل و پروپیمان تدارک می بینند. در این خوان انواع و اقسام کباب ها و غذاهایی با قیافه های عجیب و غریب و نامتعارف اما به شدت خوشمزه و البته هماهنگ با ذائقه ما ایرانی ها چیده می گردد.

بی اغراق، تفلیس شهر شکم چرانی است. نه فقط آشپزی گرجی دل شما را خواهد برد که انواع رستوران های بی نظیر ازبک، تایی، فرانسوی، اسپانیایی و یونانی آماده به هوس انداختن و پذیرایی از شما هستند.

پیشنهاد خبرنگاران برای یک تفلیس گردی بهتر

برترین غذاهای گرجستان را می توانید در تفلیس پیدا کنید. اگر دل تان غذاهای خوشمزه گرجی خواست، سری به رستوران خارچو بزنید. رستوران خارچو برای امتحان کردن برترین غذاهای گرجستان بسیار مناسب است. این رستوران در طبقه همکف ساختمان تازه خانه هنر در مرکز شهر تفلیس واقع شده است. قیمت غذاهای محلی گرجستان در آن بسیار مناسب است و منوی فوق العاده ای دارد.

در این رستوران می توانید غذاهای محلی گرجستان و خوراک های قدیمی این کشور را با حال وهوایی امروزی و مدرن نوش جان کنید. تخصص اصلی این رستوران، غذای خارچو است. خارچو گوشت بخارپزشده ای است که مخصوص غرب کشور است. این غذا را می توان با گوشت بوقلمون، گوشت گاو و میگو و کمی نعناع و پنیر سرو کرد.

راز سوم: تفلیس شهر هنرنمایی معماران

تجربه شکوه معماری تاریخی در تفلیس

شهر قدیمی تفلیس نه تنها محل تاخت و تاز تاریخ است، بلکه جولانگاه معماران خوش ذوق و قریحه هم به شمار می رود. در سفر به تفلیس در خیابان ها و کوچه پس کوچه های تفلیس قدیمی که قدم بگذارید تلفیقی از معماری نئوکلاسیک، هنر مدرن، مینیمال و بلوک شرق روح و چشم شما را می نوازد. در پیچ و تاب ساختمان ها نگاه زیبایی شناسانه معماران ایرانی، آلمانی، فرانسوی و روسی را کشف خواهید کرد.

بی شک چشم نوارترین آن ها، الهه محافظ این شهر است که شمشیر عدالت خود را پایدار نگه داشته است. این مجسمه به ارتفاع بیست متر، ساخته شده از آلمینیوم، بر فراز تپه بلند سولولاکی افراشته شده است. مجسمه زنی ملبس به لباس سنتی گرجی را به تصویر می کشد که هرگز نگاهش را از این شهر برنمی گیرد، او به مادر کارتلی (گرجستان) معروفیت دارد، اما نه فقط معماری سنتی بلکه انواع و اقسام ساختمان های کاملا مدرن و مجذوب کننده جزو جاذبه های بصری تفلیس به شمار می فرایند. مجسمه جرجیس در وسط میدان آزادی و ساختمان مجلس جزو این بناها به شمار می فرایند و از توصیه های سفر به تفلیس خبرنگاران برای شما این است که از معماری با شکوه این شهر لذت ببرید.

راز چهارم: تفلیس نگینی در میان انگشتر طبیعت

از طبیعت زیبای تفلیس لذت ببرید

طبیعت گرجستان بی مثال است. به همین علت است که سالیانه حجم زیادی از مسافران گرجستان را طبیعت گردها تشکیل می دهند. آن ها روزها و ماه ها در کوه های دست نخورده پیاده روی می نمایند، کنار رودخانه های پر آب چادر می زنند، با مردم محلی دوست می شوند، از آشپزی روستایی و مواد ارگانیک و طبیعی لذت می برند، زیر آبشارهای بکر دوش می گیرند، در باغ های گل جست و خیز می نمایند و در آفتاب پاک لم می دهند. از توصیه های سفر به تفلیس به هر مسافری این است که حتما از این طبیعت زیبا لذت ببرد.

همان طور که اشاره کردیم تفلیس در کرانه رودخانه و در اطراف چشمه های آب گرم گسترده شده است. بنابراین محلی بسیار مناسب برای حمام آفتاب و لذت بردن از آب است. به علت همین چشمه های آب گرم است که حمام های سنتی تفلیس معروفیت جهانی دارند. این حمام ها کاملا خصوصی هستند و انواع و اقسام نوشیدنی و خوراکی هم در آن ها سرو می گردد.

پیشنهاد خبرنگاران برای یک روز پیاده روی در اطراف تفلیس

پیاده روی از لیکانی تا کوبیچوی می تواند یک جهان خاطره برای شما بسازد. یک روز از سفر به تفلیس را به این کار اختصاص دهید. کوله خود را جمع کنید، به پارک ملی بورجومی-خارگائولی بروید، و یک پیاده روی 6 ساعته را در جهت موسوم به رد پا تجربه کنید. از رودخانه لیکانی آغاز کنید و جهت درختی را در پیش بگیرید، از منظره ها فوق العاده زیبا لذت ببرید و تا دره کوبیچوی پیش بروید. حتی می توانید یک شب در حوالی دره کوبیچوی اقامت کنید و از یک زندگی بکر لذت ببرید.

راز پنجم: تفلیسی ها مهمان نواز هستند

از توصیه های سفر به تفلیس ، معاشرت با مردم محلی است

گرجی ها به شدت مردمانی مهمان نواز هستند. فرقی نمی کند راهی روستاها باشید یا بخواهید شهرها را بچرخید یا تفلیس گردی کنید، به هر حال مردم گرجستان همواره با روی گشاده پذیرای شما هستند و هر کاری می نمایند تا در کشورشان به شما خوش بگذرد. یکی از توصیه های سفر به تفلیس برای کسانی که راهی این کشور هستند این است که تا جایی که می توانید با مردم محلی معاشرت کنید. با این که بیش تر مردم آشنایی زیادی با زبان انگلیسی ندارند، اما به علت حجم زیاد مسافر آن ها زبان اشاره مخصوصی را یا گرفته اند که می تواند کار شما را راه بیندازد.

البته مسن ترها روسی خوب می دانند و خیلی از مردم فرانسه بلدند، بنابراین در میان توصیه های سفر به تفلیس این را به یاد داشته باشید که از هر زبانی که بلد هستید بهره ببرید. خبر خوب اینکه مسافران ایرانی به قدری در گرجستان پرشمار و محبوب هستند که حتما شما کسی را پیدا خواهید کرد که فارسی حرف بزند یا گرجی ای بیابید که به علت علاقه چند کلمه فارسی بداند. خلاصه، در تفلیس گردی به هیچ عنوان نگران ارتباط برقرار کردن و دوست پیدا کردن نباشید. مردم مهمان دوست تفلیس خودشان بلدند چطور به شما یاری نمایند و کارتان را راه بیاندازند. حتما بعد از بازگشت از تفلیس، برخورد خوب مردمان یکی از شیرین ترین خاطرات سفر شما خواهد شد.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2485

به "سفر به تفلیس برای آن ها که شیفته زیبایی های گرجستان هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به تفلیس برای آن ها که شیفته زیبایی های گرجستان هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید