ساندار پیچای؛ زاغه نشینی که امپراتور گوگل شد!

به گزارش سبزوار امروز، مجله دیجی کالا - علیرضا برادران: در سال 2015، لری پیج (Larry Page) با تاسیس شرکت آلفابت، ساندار پیچای (Sundar Pichai) را برای جانشینی خود به عنوان مدیر عامل شرکت گوگل معرفی کرد. هیات مدیره هم 183 میلیون دلار از سهام شرکت را به او داد؛ به نقل از بلومبرگ این بیشترین مبلغ ثبت شده ای است که گوگل تاکنون به یک مدیر پرداخته.

ساندار پیچای؛ زاغه نشینی که امپراتور گوگل شد!

لری پیج تا ماه دسامبر سال 2019 خود در سطحی بالاتر بر امور نظارت می کرد و همه آنچه در قالب گوگل عرضه می شد مستقیما تحت نظر ساندار پیچای، دست راست او قرار داشت. در ماه جولای سال 2017 پیچای برای بهتر شدن ارتباط میان گوگل و آلفابت به هیات مدیره آلفابت پیوست.

مؤسسان گوگل، لری پیج و سرگی برین، به قدری از عملکرد پیچای در طی دو سال پس از آن راضی بودند که خاتمه در آخرین ماه سال 2019 اعلام کردند مدیر عاملی آلفابت را هم به او واگذار خواهند کرد. در ادامه با دیجی کالا مگ همراه باشید تا بیشتر با ساندار پیچای مدیر عامل شرکت معظم گوگل آشنا شوید.

کودکی ساندار پیچای

پیچای سانداراراجان (Pichai Sundararajan) که به نام ساندار پیچای مشهور شده است، در دوازدهم جولای 1972 میلادی در شهر مادورای ایالت تامیل در هند متولد شد. خانواده اش از نظر اقتصادی نسبتا ضعیف بودند؛ تلویزیون و خودروی شخصی مواردی نبود که پیچای در کودکی تجربه نموده باشد.

پدرش راگوناث پیچای مهندس برق بود و در شرکت جنرال الکتریک واقع در شهر چنای هند کار می کرد؛ این شد که خانواده هم به این شهر مهاجرت کردند. در کنار کار در شرکت، پدرش مدیر کارگاهی هم بود که وسایل برقی فراوری می کرد. سخت کوشی و مسائل کاریِ پدر، به پیچای جوان انگیزه می داد.

مادرش، لاکشمی، پیش از دنیا آمدن فرزندان، استگانوگرافر (نهان نگار) بود، ولی بعدا برای مراقبت از بچه ها خانه دار شد.

ساندار یک برادر کوچک تر هم دارد. وقتی دوازده سالش بود خط تلفن به منزلشان رسید و این نخستین برخورد او با فناوری بود.

ساندار توانایی خارق العاده ای در از برکردن شماره ها داشت. این موضوع وقتی معلوم شد که خانواده متوجه شدند ساندار همه شماره هایی که با دستگاه تلفن گرفته را حفظ نموده و می تواند دوباره بگیرد. اما استعداد ساندار فقط در زمینه اعداد نبود؛ در بازی ملی هندی ها، کریکت هم تبحر داشت و کاپیتان تیم دبیرستان بود.

تحصیلات

کلاس دهم را در مدرسه جواهر ویدیلایا گذراند و برای کلاس دوازده به دبیرستان وانا وانی در همان شهر چنای رفت. به رایانه علاقه زیادی داشت؛ اولین نرم افزاری که نوشت یک بازی شطرنج بود.

با این حال، به دلیل مسائلی که مانند کشور ما در هند هم به عنوان یک کشور دنیا سوم وجود دارد به ناچار لیسانس را در دانشگاه صنعتی خراگ پور (Kharagpur)، متالورژی خواند. اما خوشبختانه به دلیل روابط خوب دانشگاهی هند با دیگر مراکز علمی تراز اول دنیا، خوب درس خواندن او باعث شد بورسیه بگیرد و برای تحصیلات تکمیلی به دانشگاه استعدادپرور استنفورد (Standford) برود.

آنجا مهندسی علم مواد را ادامه داد. آنطور که خودش تعریف می نماید آن اوایل از گرانی اجناس در آمریکا شوکه شده بوده، ولی کم کم با درآمد بیشتر به قیمت ها عادت نموده. بعد از دریافت فوق لیسانس برای گذراندن دوره MBA به آموزشکده وارتون (Wharton) در دانشگاه پنسیلوانیا رفت و خود را برای حضور در عرصه مدیریت آماده تر کرد.

دوران پیش از گوگل

پس از اتمام تحصیل، ساندار پیچای در شرکت مکنزی و شرکا (McKinsey & Company) در واحد مشاوره مشغول به کار شد. چندی بعد با توجه به تخصصش در متالورژی به شرکت اپلاید متریالز (Applied Materials) رفت. در آنجا مدیر فراوری بود تا این که خاتمه برای شغلی هیجان انگیز راهیِ گوگلِ جوانِ آن روز ها شد.

ساندار در مصاحبه ای گفت: همیشه عاشق فناوری بودم و با رویای دره سیلیکون (منطقه ای در ایالت کالیفرنیای آمریکا که دفتر اصلی بسیاری از شرکت های پیش روی فناوری در آنجاست و به نوعی نماد فناوری نوین است) بزرگ شدم. در موردش مطالعه می کردم؛ عمویم هم زیاد درباره اش برایم تعریف می کرد.

دوران گوگل

نهایتا در آوریل 2004 برای مصاحبه به گوگل پلکس (مقر شرکت گوگل) رفت؛ درست همان زمانی که این شرکت از سرویس جی میل (Gmail) رونمایی کرد. در آن زمان خیلی ها آینده خوشی برای جی میل متصور نبودند.

پیچای پذیرفته شد و به عنوان اولین اقدام روی نوار ابزار جست وجوی گوگل کار کرد. در آن دوران اینترنت اکسپلورر بر وب حکم می راند و خبری هم از مرورگر گوگل کروم نبود.

چندی بعد در سال 2006 این پروژه اهمیت بیشتری یافت، چرا که مایکروسافت تصمیم گرفته بود بینگ را جست وجو گر پیش فرض اینترنت اکسپلورر کند.

پیچای توانست با رای زنی های زیاد خاتمه فراورینمایندگان را مجاب کند نوار ابزار گوگل را به طور پیش فرض روی دستگاه های خود نصب نمایند؛ به این شکل مایکروسافت تقریبا از رسیدن به نیت خود باز ماند.

در سال 2004 گوگل به مسؤولیت ساندار تیمی تشکیل داد تا روی یک مرورگر جدید کار نمایند. او کوشش زیادی برای جلب موافقت لری پیج (Larry Page) و سرگی برین (Sergey Brin) کرد و به آن ها قبولاند گوگل به یک مرورگر برای خود احتیاج دارد. اما اریک اشمیت (ٍEric Schmidt) مدیر عامل وقت گوگل همچنان موافق نبود و اعتقاد داشت شرکت نوپایی مثل گوگل نباید وارد جنگ بی خاتمه مرورگر ها گردد.

به هر حال پیروزیت پیچای در نوار ابزار و افزایش آمار جست وجو ها باعث شده بود هیات مدیره روی حرف هایش حساب کند. اریک اشمیت در جایی گفته وقتی نهایتا دموی کار را نشانم دادند آنقدر خوب بود که نتوانستم با آن مخالفت کنم.

ساندار پیچای هم زمان با این که پروژه های مرورگر گوگل کروم و سیستم عامل کروم را راهنمایی می کرد مدیریت فراوریات گوگل را هم بر عهده داشت. در سال 2008 معاون مدیر عامل شد و همان سال مرورگر گوگل کروم را به دنیا معرفی کرد.

تنها یک سال بعد در 2009 میلادی سیستم عامل کروم (Chrome OS) را هم عرضه کرد. ساندار از 2008 و معرفی گوگل کروم به بعد بیشتر در انظار ظاهر و به مرور، به یکی از چهره های شرکت گوگل تبدیل شد.

اما در سال 2013 اتفاقی افتاد که راستا رشد پیچای را سریع تر کرد؛ اندی رابین (Andy Rubin) خالق و گرداننده امور اندرویدِ گوگل، بعد از یک دهه از سمَت خود کناره گرفت.

کرسی خالی به اتفاق آرا به ساندار پیچای رسید تا او تقریبا همه بخش های مهم گوگل از خدمات ایمیل، ابری، گوگل کروم، سیستم عامل کروم گرفته تا واحد فراوری و در آخر سیستم عامل اندروید را مدیریت کند.

ساندار پیچای یک مدیر نتیجه گرا است و همیشه هدف نهایی را مدنظر دارد؛ وقتی در سال 2013 مانند اندروید که دنیای دستگاه های همراه را فتح کرد، تقریبا همه بخش های گوگل را زیر سلطه خود درآورد، این روحیه را در تمام بخش ها اشاعه داد.

پروژه اندروید وان (Android One) از پیشنهاد های او بود که کوشش داشت از هم گسیختگی سیستم عامل اندروید در میان دستگاه ها و سازندگان مختلف را تا حدی کم کند. به علاوه او بود که از ابتدا اعتقاد داشت اندروید باید یکی از بخش های مستقیم گوگل گردد و نباید به طور مجزا توسعه پیدا کند.

یکی دیگر از اقدام هایی که ظاهرا در پشت پرده او باعث و بانی آن بوده، خرید شرکت نست (Nest) است. گوگل در سال 2014 شرکت نست را به مبلغ 3.2 میلیارد دلار خرید و رسما وارد عرصه خانه های هوشمند شد.

مدیریت گوگل در عصر آلفابت

فرایند صعودی ساندار ادامه داشت تا خاتمه در سال 2015 و بعد از تاسیس شرکت هلدینگ آلفابت (Alphabet)، او مدیریت عامل کل شرکت معظم گوگل را عهده دار شد و به عنوان دست راست و جانشین لری پیج، سکان امور را به دست گرفت.

جالب است بدانید علی رغم کار کردن در شرکت رقیب، او یکی از گزینه های مدیر عاملی شرکت مایکروسافت پس از استیو بالمر بوده است. اما همانطور که می دانید درنهایت [با اعمال نظر بیل گیتس]، ساتیا نادلا (Satya Nadella)، یک هندی پیروز دیگر برای این پست انتخاب شد. حتی توییتر هم به او پیشنهاد های خوبی داد، ولی ساندار یک گوگلی وفادار باقی ماند.

منبع: برترین ها
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1023

به "ساندار پیچای؛ زاغه نشینی که امپراتور گوگل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساندار پیچای؛ زاغه نشینی که امپراتور گوگل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید