زنگ خطری که درباره جنگ هسته ای هند و پاکستان به صدا درآمد

به گزارش سبزوار امروز، خبرنگاران-گروه بین الملل: زمانیکه دولت هند در 5 ماه آگوست، خودمختاری جامو و کشمیر را لغو ساخت، این کار با واکنش تند پاکستان روبرو شد، هند و پاکستان قبلا سه بار بر سر کشمیر جنگیده اند، در حال حاضر هر دو کشور دارای سلاح هسته ای هستند.

زنگ خطری که درباره جنگ هسته ای هند و پاکستان به صدا درآمد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

آنچه برای جامعه جهانی و بشریت خطرناک است، بلایی است که وقوع جنگ هسته ای میان دهلی نو و اسلام آباد بر سرکره زمین خواهد آورد به ویژه که تهدیدات اخیرا افزایش پیدا نموده است.

تنش میان دو رقیب هسته ای در جنوب آسیا به علت مساله کشمیر به شدت افزایش یافته است و این در حالی است که دو طرف یکدیگر را به استفاده از تسلیحات هسته ای علیه دیگری تهدید می کنند.

تهدیدات هسته ای میان هند و پاکستان در حالی افزایش می یابد که بر اساس گزارش رسانه ها؛ هر کدام 150 کلاهک هسته ای در اختیار دارند که پیش بینی می گردد این تعداد تا سال 2025 به بیش از 200 کلاهک هسته ای افزایش یابد.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، اخیرا از احتمال به وجود آمدن حمام خون در کشمیر سخن گفت.

وی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: وقتی یک کشور هسته ای تا آخر پای مبارزه می ماند، پیامدهایی متوجه فراسوی مرزهاست. این آزمایش سازمان ملل است. شما کسانی هستید که به کشمیر حق (خودمختاری) داده اید. زمان سکوت نیست، زمان عمل است.

مسعود خان، رئیس بخش کشمیر تحت کنترل پاکستان هم گفت که این احتمال وجود دارد، درگیری ها نظامی به جنگ هسته ای تبدیل گردد.

وی اضافه نمود: پاکستان در کوشش برای شروع جنگ نیست، ما یک سناریوی واقع بینانه را پیش بینی می کنیم تا جامعه بین المللی بتواند مداخله کند و به هند فشار آورد و آن را قانع سازد که از اقدامات غیرقانونی خود دست بکشد.

به باور وی، در صورت درگیری نظامی با هند، این جنگ بسیار کشنده خواهد بود، صدها میلیون نفر در جنوب آسیا کشته خواهند شد، این جنگ 2.5 میلیون نفر را در سراسر جهان تحث تأثیر قرار خواهد داد.

وی از جامعه جهانی و رهبری شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است، که باید مداخله کنند و اوضاع را از مجرای دیپلماتیک حل کنند.

به دنبال این دانشمندان و پژوهشگران درباره تبعات جنگ احتمالی هسته ای میان هند و پاکستان هشدار داده اند.

زاخاری کِک پژوهشگر و سردبیر سابق مجله امریکایی نشنال اینترست در مقاله ای نسبت به وقوع جنگ هسته ای میان هند و پاکستان هشدار داد و نوشت: خطرناکترین منطقه ای که امکان شروع جنگ هسته ای در آن وجود دارد مرزهای مشترک هند و پاکستان است. این دو کشور تاکنون پیش از دستیابی به سلاح هسته ای سه جنگ بزرگ و پس از آن نیز یک جنگ دیگر داشتند و این به غیر از درگیری های مسلحانه متعدد میان آن دو است. علت اصلی این درگیری ها نیز اختلاف دو کشور بر سر استان های جامو و کشمیر در شمال هند است که پاکستان مدعی است به این کشور تعلق دارند. از دیگر عوامل اصلی درگیری های میان هند و پاکستان آن است که توانایی های نظامی هند بسیار بیشتر از پاکستان است و در نتیجه اسلام آباد سعی دارد قدرت هسته ای خود را برای تقابل نظامی با دهلی نو به کار گیرد.

یک نشریه آمریکایی در گزارشی به آنچه بر سر ساکنان کره زمین در صورت بروز جنگ هسته ای میان هند و پاکستان خواهد آمد، پرداخته است.

نشریه علمی ساینس ادونس به سناریوی وحشتناکی که در صورت جنگ هسته ای میان هند و پاکستان با توجه به افزایش تنش میان دهلی نو و اسلام آباد، رقم خواهد خورد پرداخته و آورده است: پس از حملات هسته ای، بدترین جنگ ممکن برای بشریت شروع می گردد و فورا 100 میلیون نفر کشته می شوند و دود سیاه ناشی از بمب های اتمی به کاهش فاجعه بار دمای هوا خواهد انجامید.

الان روبوک استاد علوم محیط زیست و اقلیم در دانشگاه راتگرز آمریکا و یکی از گردآورندگان گزارش نشریه علمی ساینس ادونس به خبرگزاری فرانسه گفت: متاسفانه احتمال جنگ وارد است زیرا هند و پاکستان بر سر کشمیر کشمکش دارند و این تشدید تنش تلفاتی هم از نظامیان دو کشور به دنبال داشته است. امیدواریم که مردم پس از این آنالیز و پژوهش قانع شوند که استفاده از سلاح هسته ای مجاز نیست زیرا سلاح کشتار جمعی است.

دانشمندانی که پژوهش و گزارش را گرد آورده اند، اعلام نموده اند: تعداد کشته شدگان به 125 میلیون نفر در صورت استفاد از بمبی به وزن 100 تُن که شش بار از بمب هیروشیما بزرگتر است، افزایش می یابد. حدود 16 تا 36 تُن دوده به اتمسفر جو در نتیجه انفجارها خواهد رسید که این مقادیر عظیم از دوده باعث جذب نور خورشید و گرمای هوا می گردد که سبب رسیدن دود به طبقات فوقانی اتمسفر می گردد که این امر قدرت رسیدن نور خورشید به زمین را حدود 20 تا 35 درصد کاهش می دهد. کاهش دما در سطح زمین حدود 2 تا 5 درجه خواهد بود. بارش باران حدود 15 تا 30 درصد کاهش می یابد و پیامدهای اصلی این فاجعه کمبود عمده مواد غذایی سالها و حتی یک دهه در سراسر جهان خواهد بود .

اسپوتنیک به نقل از برایان تون استاد دانشگاه کلرادو آمریکا آورده است: جنگ میان هند و پاکستان میزان مرگ و میر را در جهان به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. دود سیاه ناشی از انفجار مانع از رسیدن نور خورشید به زمین می گردد و درجه حرارت تا حد زیادی کاهش می یابد و نباتات دیگر نمی رویند و این بر حیات موجودات کره زمین و بشر تاثیر دارد. اگر سلاح هسته ای به کار گرفته گردد، سیاره زمین از تبعات آن از جمله بروز زمستان هسته ای شدید رنج خواهد برد.

زمستان هسته ای چیست؟

در پدیده زمستان هسته ای ابرهای غبار و دود بیشتر نور و انرژی خورشید را مسدود می کنند و موجب کاهش شدید دمای سطح زمین میشوند. تاریکی و سرمایی که در این مرحله بر زمین حاکم می گردد، به علاوه پرتوهای رادیواکتیو، تقریبا تمام گونه های گیاهی و جانوری زمین را نابود خواهد کرد که به نوبه خود، قحطی و بیماری را برای آن دسته از انسانهای باقی مانده از انفجارهای اتمی، به همراه خواهد آورد. در همین حال، از آنجایی که دود، نور و گرمای خورشید را به خود جذب میکند، دمای لایه های بالایی تروپوسفر بالا رفته و با ایجاد وارونگی هوا موجب باقی ماندن مه دود یا smoke در لایه های پایینی خواهد شد. یک پیامد دیگر پیش بینی شده این است که انفجار اتمی میتواند موجب تشکیل اکسیدهای نیتروژن گردد که با تخریب لایه حفاظتی ازن در استراتوسفر، امکان عبور مقدار بیشتری اشعه ماورای بنفش را فراهم خواهد کرد.

به هر حال آنچه پژوهشگران و دانشمندان اعلام نموده اند به مثابه زنگ خطری است که به صدا درآورده اند تا جامعه جهانی را متوجه تبعات فاجعه بار استفاده از تسلیحات هسته ای در جنوب آسیا کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 759

به "زنگ خطری که درباره جنگ هسته ای هند و پاکستان به صدا درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطری که درباره جنگ هسته ای هند و پاکستان به صدا درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید