روداستر؛ قربانی اختلافات داخلی شد

استارتاپ Roadstar.ai، نه به دلیل کمبود سرمایه، نه به دلیل وجود رقبا و نه به دلیل ضعف بازار یا ناکارآمدی بازاریابی و محصولی که ارائه می داد، بازنده شد، بلکه علت اصلی شکست این استارتاپ را باید در ساختار درونی آن جست؛ بروز اختلاف بین اعضای اصلی شرکت و کناره گیری سرمایه گذاران که به دنبال تخلف یکی از اعضا و اخراج او، ایجاد شد، یک استارتاپ فنی، مدرن، پیروز و رو به رشد را از صحنه تجارت خودروهای هوشمند حذف کرد.

روداستر؛ قربانی اختلافات داخلی شد

استارتاپی که با سرمایه و قدرت زیادی وارد عرصه فناوری اتومبیل های خودران شد، در نهایت نتوانست بر ضعف درونی و اختلافاتی که بین هیأت مدیره و سرمایه گذاران پیش آمد، غلبه کند و به ناچار با شکست روبرو شد. این روایت، داستان ظهور و افول استارتاپ چینی روداستر Roadstar.ai است که بروز اختلافات درونی، فرایند روبه رشد آن را متوقف کرد.

در اوج پیروزیت

یک سال پیش استارتاپ چینی مستقر در شنزن، Roadstar.ai، آینده روشنی را در مقابل خود می دید و امیدوارانه به سفر تجاری خود ادامه می داد. به طوری که در ماه می 2018 از سرمایه گذاری 128 میلیون دلاری خود اطلاع داد که یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری های ماشین های خودران در چین محسوب می گردد.

همچنین این استارتاپ با تمرکز بر گسترش پیشرفته اتومبیل های خودران L4، سرعت این بازار شدیدا رقابتی را تنظیم می کرد و در حال تبدیل شدن به یکی از رهبران اصلی این بازار بود. شکست این استارتاپ، شوک عظیمی را به صنعت اتومبیل سازی هوشمند وارد کرد، زیرا تمام مؤلفه های یک کسب وکار پیروز را داشت، اما در نهایت عدم شفافیت با سرمایه گذاران و اختلافات داخلی، چنین شرکت بزرگی را از پا درآورد. رونمایی از اتومبیل خودران این استارتاپ تأثیر زیادی بر رسانه های چینی گذاشت و نوید انقلابی شگرف را در صنعت خودروی دنیا می داد.

فناوری های پیشرفته و امکان رانندگی بدون عامل انسانی، به وسیله به روزترین ابزارهای فنی در اتومبیل های این کمپانی مورد استفاده قرار گرفته و نه تنها در چین، بلکه در سراسر دنیا نیز آوازه آن پیچیده بود، اما چه اتفاقی افتاد که چنین استارتاپ ارزشمندی به سوی سقوط پیش رفت؟! با توجه به اینکه سرمایه گذاری قابل توجهی روی آن صورت گرفته بود، تیم فنی قوی و کارآمدی داشت و اعضای اصلی آن نیز افراد باتجربه ای در صنعت خودرو و فناوری هوشمند بودند، باید علل شکست این استارتاپ را در جای دیگری پیگیری کنیم.

استارتاپ Roadstar.ai، نه به دلیل کمبود سرمایه، نه به دلیل وجود رقبا و نه به دلیل ضعف بازار یا ناکارآمدی بازاریابی و محصولی که ارائه می داد، مغلوب شد، بلکه علت اصلی شکست این استارتاپ را باید در ساختار درونی آن جست؛ بروز اختلاف بین اعضای اصلی شرکت و کناره گیری سرمایه گذاران که به دنبال تخلف یکی از اعضا و اخراج او، ایجاد شد، یک استارتاپ فنی، مدرن، پیروز و رو به رشد را از صحنه تجارت خودروهای هوشمند حذف کرد.

عدم صداقت و شفافیت بین اعضا

این شرکت در سال 2017 توسط Xianqiao Tong مدیرعامل، Liang Heng مدیر ارشد فناوری و Guang Zhou راه اندازی شد. جالب است بدانید 3فرد مذکور در صنعت اتومبیل های خودران تجربه داشته و در شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل و تسلا سابقه فعالیت داشتند.

Roadstar.ai در سال 2018 و در کنفرانس دنیای هوش مصنوعی که در شانگهای برگزار شده بود، خدمات رانندگی خودران این شرکت را معرفی کرد، ضمن اینکه از یک نمونه اولیه ماشین های خود در نمایشگاه CES که در ژانویه سال 2019 برگزار شده بود، رونمایی کرد.

عدم صداقت و شفافیت می تواند ضربه مهلکی را بر یک کسب وکار وارد کند. 3 عضو اصلی این استارتاپ با یکدیگر همسو نبودند، Guang Zhou با مخفی کاری، فعالیت های غیرقانونی انجام می داد و هنگامی که 2عضو دیگر متوجه این مسئله شدند، بدون مذاکره و یافتن علت چنین رفتاری، او را اخراج کردند.

ایجاد اختلاف بین اعضای اصلی شرکت و کناره گیری سرمایه گذاران که به دنبال تخلف یکی از اعضا و اخراج او، ایجاد شد، یک استارتاپ فنی، مدرن، پیروز و رو به رشد را از صحنه تجارت خودروهای هوشمند حذف کرد

ضمن اینکه در ادامه این داستان، زمانی که سرمایه گذاران و اعضای هیأت مدیره متوجه این اقدام شدند، با آن مخالفت نموده و Xianqiao Tong را از سمت مدیرعاملی برکنار کردند و عضو سوم را به جای او قرار دارند.

شکل گیری یک چرخه اخراج و جایگزینی که تمام آن ناشی از مخفی کاری و عدم صداقت بود، باعث شد به جای تمرکز بر بهبود سیستم فنی ماشین های خودران، کار به دعواهای خانوادگی بکشد و در نهایت سرمایه گذاران از این هیأت مدیره بی ثبات ناامید شده و آنها را رها نمایند.

اخراج یکی از اعضای اصلی

فرایند افول این استارتاپ پیروز از مخفی کاری ها و فعالیت های غیرقانونی یکی از اعضای اصلی آن آغاز شد، به طوری که Tong و Heng در اطلاعیه ای که اواخر ژانویه سال گذشته در وی چت منتشر کردند، خبر اخراج عضو سوم این مجموعه، Zhou را اعلام کردند.

دلیل این اخراج فعالیت های غیرقانونی او بود. سوءاستفاده در جمع آوری یاری های اقتصادی، مخفی کاری عمدی کدها و ارائه داده های دروغین در یک گزارش دولتی، از جمله دلایل اصلی اخراج او بود. رویکرد غیرقانونی، به اعتبار این استارتاپ روبه رشد لطمه زد و منجر به رقم زدن یک وجهه منفی در رسانه های عمومی شد؛ به طوری که اخراج فرد خاطی نیز نتوانست در بازیابی هویت قانونی این شرکت تأثیر چندانی بگذارد.

تشدید اختلافات درونی

اخراج Guang Zhou باعث بروز اختلافاتی بین شرکت و سرمایه گذاران شد، به طوری که سرمایه گذاران در بیانیه ای مخالفت خود را با این اخراج ابراز نموده و اعلام کردند که دلیل این اخراج را متوجه نمی شوند، ضمن اینکه این فرایند بدون رضایت هیأت مدیره صورت گرفته است و در نتیجه آنها با این تصمیم مخالف بودند.

در واقع بروز اختلاف بین هیأت مدیره و سهامداران استارتاپ نیز در فرایند رشد آن وقفه ایجاد کرد و باعث ایجاد تنش های زیادی در ساختار درونی شرکت شد. به طوری که هیأت مدیره، Tong را از سمت مدیرعاملی برکنار نموده و همتای او Heng را در این پست تثبیت کردند.

چنین فرایندی به خوبی اوضاع متشنج درون شرکت را توصیف می نماید، به طوری که می توانیم بگوییم اختلافات درونی خیلی بیشتر از تأثیر بیرونی اقدامات غیرقانونی گذشته، این شرکت را دچار تزلزل کرد.

ناامیدی سرمایه گذاران

ضربه آخر و نهایی که این اختلافات بر پیکره استارتاپ مورد نظر ما ایجاد کرد، شکل گیری جلسه ای بود که بین گروهی از سرمایه گذاران تشکیل شد و منجر به فسخ قرارداد شد. این گروه در اواخر ژانویه 2019 به دلیل نقض توافقنامه سرمایه گذاری، از ادامه همکاری با این شرکت انصراف داده و از آن هم وحشتناک تر، درخواست بازگشت وجه را مطرح کردند که چنین فرایندی به لحاظ اقتصادی، آسیب بسیار جدی ای به بدنه استارتاپ وارد کرد.

فروریختن ساختار Roadstar.ai باعث شد ارزش اقتصادی آن نیز به شدت افول کند، به طوری که ارزش آن را ده ها میلیون دلار تخمین زدند که این عدد، حتی معادل یک دهم ارزیابی قبلی شرکت نیز نیست.

سرمایه گذاران این استارتاپ در ماه مارس 2019 دادخواستی را مبنی بر انحلال این شرکت ارائه دادند. بر مبنای این دادخواست حساب بانکی استارتاپ با مبلغ 600 میلیون RMB چین، مسدود و دفتر مرکزی آن نیز در شنزن بسته شد.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 19 اسفند 1398 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1133

به "روداستر؛ قربانی اختلافات داخلی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روداستر؛ قربانی اختلافات داخلی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید