راز های کثیفِ محصولات غذایی

به گزارش سبزوار امروز، اصلی ترین مواد نوتلا، شکر و روغنِ پالم است. سوپ های خامه ای سرشار از کالریِ تهی هستند که یعنی به ازای هر یک کالری ارزش تغذیه ای بسیار پایین دارند. اغلب محصولاتِ فرپز که در فروشگاه ها می ببنید حاوی این نوع چربیِ ترانس هستند تا عمر محصولات طولانی تر باشد. این نوع چربی اِل دی اِل (کلسترول بد) خون را افزایش و اچ دی ال (کلسترول خوب) را کاهش می دهند که به همین دلیل خطر حمله قلبی و مغزی در فرد افزایش پیدا می نماید.

راز های کثیفِ محصولات غذایی

در این عصر اطلاعاتی که در آن به سر می بریم، به نظر می رسد مردم بیشتر از قبل به آنچه روزمره مصرف می نمایند، آگاهی دارند. ما متوجه شده ایم که برخی از موادِ غذایی، مانند مارگارین، که پیش از این گفته شده بود جایگزینِ سالمی است، درواقع خیلی ناسالم تر از ماده ای است که به جای آن جایگزین شده است.

برای مثال، ممکن است با کشفِ راز های کثیفی که پشتِ غذا هایی مانند نکتارِ آگاوا، کیکِ برنج و دسر های فاقدِ چربی است، شوکه بشوید. بیاید این فهرستِ شگفت آور از غذا های ناسالم را با هم مرور کنیم:

برنجک با شاخص گلیسمی بالا

نشریه سلامت هاروارد گزاش می دهد که کیک های برنج در طبقه غذا هایی با شاخصِ گلیسمی GI بالا قرار می گیرد که یعنی شاخصِ گلیسمی آن ها 70 به بالاست. هرچه شاخصِ گلیسمی بالاتر باشد، به این معنی است که بعد از مصرف آن ماده غذایی قند خونِ شما سریعتر بالا می رود.

این غذا ها علاوه بر آنکه برای دیابتی ها سم هستند، در بدنِ سایر افراد نیز به این شکل عمل می نمایند که ابتدا انرژی زیادی در بدن تولید می گردد و فقط چند دقیقه بعد بدن به شدت احساس گرسنگی می نماید. این عدم تعادل می تواند به گرسنگی و ریزه خواری بی انجامد و شما را وسوسه کند که پرخوری کنید.

سوپ های خامه

دکتر تاز بهاتیا می گوید سوپ هایِ خامه ای غذایی است که او بیشتر از هر غذای دیگری از آن ها پرهیز می نماید. علت آن است که سوپ های خامه ای سرشار از کالریِ تهی هستند که یعنی به ازای هر یک کالری ارزش تغذیه ای بسیار پایین دارند.

کیک ها

چربی ترانس یکی از محصولاتِ جانبیِ هیدروژنیزه شدن است. هیدروژنیزه شدن فرایندِ تبدیل کردنِ چربی اشباع نشدۀ مایع به چربیِ منجمد با افزودنِ هیدروژن است. روغنِ هیدروژنیزه شده کمتر محتمل است که خراب گردد، برای همین برخی از کارخانه ها از این روش برای افزایشِ عمر محصولات خود در قفسه فروشگاه ها استفاده می نمایند.

اغلب محصولاتِ فرپز که در فروشگاه ها می ببنید حاوی این نوع چربیِ ترانس هستند تا عمر محصولات طولانی تر باشد. این نوع چربی اِل دی اِل (کلسترول بد) خون را افزایش و اچ دی ال (کلسترول خوب) را کاهش می دهند که به همین دلیل خطر حمله قلبی و مغزی در فرد افزایش پیدا می نماید.

سس کچاپ

شما بیشتر از یکی دو قاشقِ غذا خوری مصرف نمی کنید، با این حال همین میزان کچاپ می تواند بر سلامتی اثر منفی بگذارد. در هر دو قاشقِ غذاخوری سس کچاپ، 8 گرم شکر وجو دارد که معمولاً در شکل شربت ذرت با فروکتوز بالا به آن افزوده می گردد.

برای آنکه هم از سس کچاپ لذت ببرید و هم سلامت خود را حفظ کنید در خانه آن را تهیه کنید. برخی از دستور های خانگی سس کچاپ یا اصلا شکر استفاده نمی نمایند یا خیلی کم استفاده می نمایند. طعم دهنده هایی مانند روغن زیتون، پودر سیر و پاپریکا می تواند به جای شکر استفاده گردد.

خامه قهوه

شیرین نماینده ها و رنگ های مصنوعی فقط برخی از موادِ مصنوعی است که باعث نگرانی کارشناسان تغذیه شده است. جینا کانسالو، یک کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، هشدار می دهد که برخی از این مواد ممکن است کلسترول ال دی ال را افزایش دهد که افزایش ای دی ال باعث افزایش بیماری قلبی و سکته مغزی می گردد.

جینا پیشنهاد می دهد که خامه های قهوه را به نصف کاهش دهید و نیمی از آن را با شیر جبران کنید. افرادی که نمی توانند لبنیات مصرف نمایند می توانند شیربادام یا جو دو سر اضافه نمایند. اگر واقعا به شیرین نماینده احتیاج دارید می توانید مقداری کمی شکرِ خالص یا عسل با دارچین اضافه کنید. اگر به هیچ وجه نمی توانید خامه های قهوه را ترک کنید، لااقل به دنبال خامه هایی باشید که دارای مواد طبیعی هستند و مراقب میزان شکری که در هر با مصرف قهوه، استفاده می کنید، باشید.

غلاتِ صبحانه

غلات صبحانه در دسته مواد غذایی ای هستند که به شدت تولید می شوند، بنابراین انتظار می رود که سطوحِ بالایی از شکر در آن ها وجود داشته باشد. آغاز روز با مقدار زیاد شکر شما را قبل از رسیدنِ زمانِ ناهار گرسنه می نماید و شما شکر بیشتری مصرف می کنید و به این ترتیب چرخه مصرفِ شکر آغاز می گردد.

بهترین توصیه این است که غلاتِ صبحانه ای را انتخاب کنید که کمترین میزان شکر و بیشترین میزان فیبر را دارند و مطمئن شوید که پروتئین به اندازه کافی مصرف می کنید. به جای آنکه برای افزایش پروتئین به غلات صبحانه فقط از شیر بهره ببرید، مقداری آجیل به آن اضافه کنید یا یک تخم مرغ در کنار آن مصرف کنید.

نوتلا

نوتلا فندق دارد، اما حقایقِ تغذیه ای آن شباهتی به آنچه در آجیل واقعی وجود دارد، ندارد. اگر دو قاشقِ غذا خوری نوتلا را با دو قاشقِ غذاخوری فندق مقایسه کنید، متوجه می شوید که شکلاتِ نوتلا دو برابر بیشتر چربی و 7 برابر بیشتر کربوهیدرات و نصف فیبر دارد.

اصلی ترین مواد نوتلا، شکر و روغنِ پالم است. البته می توانید به دنبال محصولاتی باشید که واقعاً با آجیلِ خالص درست شده باشند و یک چهارمِ نوتلا کربوهیدارت و 4 برابر آن فیبر دارند.

ماست میوه ای

ماست های میوه ای بیشتر از آنکه میوه داشته باشند، موادِ افزودنی دارند

سیدنی گرین، متخصص تغذیه، در خصوص ماست های میوه ای، خصوصا آن نوعی که میوه های در آن ته نشین شده است، هشدار می دهد. علت آن است که این محصولات مخلوطی از شکرف نشاسته ذرت و میوه دارند که ارزش تغذیه ای آن را نسبت به زمانی که فقط میوه به ماست اضافه می گردد، کمتر می نماید. گرین توصیه می نماید خودتان به ماستِ معمولی میوه اضافه کنید.

نوشابه

خطراتِ نوشابه برای سلامتی در طی سال ها برای انسان ها معین شده است. یکی از دلایلِ معینِ مضر بودنِ نوشابه برای بدن، مقدار بالایِ شکر در آن است که در ترکیب با فقدان ارزش های تغذیه ای آن را به محصولی پرمصرف تبدیل نموده است. محققان دریافته اند که نوشیدنی های شکردار مانند نوشابه خطر بیماری قلبی، دیابت نوع دوم و سرطان را افزایش می دهند. نوشابه و نوشابه رژیمی به دلیلِ مقدار بالای اسید فسفریک و اسید کربونیک می تواند منجر به تخریب دندان ها گردد. نوشابه رژیمی می تواند منجر به بیماری کلیوی گردد.

سس های بدون چربی

ماریو فِروزی، استاد علم غذا در پوردو، می گوید فقدان چربی باعث می گردد که فواید میوه ها و سبزیجات از دست برود. علت این است که چربی به بدنِ شما یاری می نماید تا کاروتنوئید که یک نوع مواد شیمیاییِ گیاهی است و مانند آنتی اکسیدان در بدن عمل می نماید، جذبِ بدن گردد.

لیلی نیکولاس، متخصص تغذیه، هشدار می دهد که سس های فاقدِ چربی معمولاً سرشار از موادِ مضر مانند روغن هیدروژنیزه شده، صمغ زانتان، کارگینان و شربت ذرت است. به طور خلاصه، خیلی مهم است که نسبت به موادی که در سس به کار رفته حساس باشید و به میزانِ کافی چربیِ سالم مصرف کنید.

شربت افرای تقلبی

اگر از مصرف نمایندگان شربتِ افرا هستید حتماً به نوشته های روی آن توجه کنید. برخی اوقات حتی در موادِ تشکیل دهنده اسمی از شربتِ افرا نیست! برخی اوقات، کارخانه ها ترکیبی از شربتِ ذرت و رنگ کارامل را برای آنکه شبیه شربت افرا گردد با هم هم خلوط می نمایند به آن مواد افزودنی می افزایند.

سایر موادی که ممکن است در شربت افرا پیدا کنید ضمغ سلولوز، طعم دهنده مصنوعی، نگه دارنده هایی مانند اسید سوربیک و سدیم هگزامتافسفات است. این مواد اثراتِ زیان بخشی برای سلامتی دارند. حتی اگر شربتِ واقعی افرا استفاده می کنید باید توجه کنید که این شربت درواقع نوعی شکر است، پس باید خیلی کم مصرف گردد.

نکتار آگاوا

نکتار آگاوا که برخی آن را داروی سرفه می دانند و پیش از این تصور می شد که یک شیرین نماینده بی خطر است، درواقع خیلی خطرناک است. علت آن است که این ماده غذایی سرشار از فروکتوز است. فروکتوز شربت آگاو به مراتب بیشتر از فروکتوزِ شربتِ ذرت است. شاخصِ گلیسمیِ آگاو بسیار پایینی دارد، زیرا فروکتوز مانع از بالا رفتنِ قند خون می گردد.

مصرف بالای فروکتوز می تواند عملکرد کبد را مختل نموده و خطر ابتلا به دیابت نوع دوم، چاقی، بیماری قلبی و سرطان را افزایش دهد.

پنیر های تولید شده

پنیر های تولید شده درواقع فقط 50 درصد پنیر است. نیمی از این محصولات شامل نمک، رنگ غذا و اشکال دیگر لبنیات مانند شیر چرخ نموده، امولسیفایر و موادِ تشکیل دهنده غیرطبیعی است. کارخانه ها علاوه بر آنکه می خواهند محصولی کشدار و چسبناک تولید نمایند، می خواهند عمر این محصولات را هم طولانی تر نمایند و چه بسا بتوان آن ها را برای مدتی خارج از یخچال هم نگهداری کرد. این پنیر ها در مقایسه با پنیر های معمولی سدیم بیشتری هم دارند.

خامه های تزئین

همه می دانند که اصلی ترین ماده خامه شکر است، اما شکر تنها مشکلِ خامه نیست. دانه سویای هیدروژنیزه شده، روغن دانه کتان، روغن پالم، شربت ذرت، رنگ های مصنوعی، نشاسته ذرت، صمغ زانتان و تعداد دیگری از چربی ها و مواد نگه دارنده بخشی از این خامه های آماده هستند که ما برای تزئین از آن ها استفاده می کنیم. خامه تزئینی هیچ ارزش غذایی ای ندارد. بهتر است برای تزئین مواد خوراکی به دنبال راه های سالم باشید.

نان های خمیریِ صبحانه

خمیر های صبحانه مانند اشترودل و انواع تارت ها، علاوه بر آنکه به اندازه خامه های تزئینی فاقد ارزش غذایی هستند، دارای آرد غنی شده هستند. این خمیر ها پر از شکر، روغن، شربت ذرت و فیلر (پرنماینده که به مواد غذایی برای افزایش حجم آن ها اضافه می گردد) است. این مواد حتی ارزش مصرف به عنوان دسر را ندارند چه برسد به اینکه نخستین وعده غذایی باشند. استفاده از آن ها برای وعده صبحانه فقط به بدنِ شما شکر وارد می نماید.

سس باربیکیو

هر یک سس باربیکیو معمولاً 75 کالر دارد که بیشتر این کالری ناشی از شکر است. شکر یا شربت ذرت با فروکتوز بالا جزو مواد تشکیل دهنده اصلی این سس ها است. بعلاوه، سس باربیکیو در حدود 10 تا 20 درصد از سدیمِ روزانه شما را تأمین می نماید که برای طعم دهنده غذا این مقدار سدیم بسیار بالاست.

غلات سفید

فرقی نمی نماید نان سفید باشد، برنج سفید باشد یا پاستای سفید، سفید بودن به این معنی است که این ماده غذایی موادِ مغذی و ارزشمند خود را از دست داده است که یعنی ارزشِ مصرفِ بالای کربوهیدرات را ندارند. یکی از ارزشمندترین مواد غذایی ای که این مواد سفید ندارند، فیبر است. این مواد ارزش غذایی خود را به دلیل تولید سنگین از دست می دهند. علاوه بر آن، گاهی به آرد سفید، مواد سفیدنماینده می زنند تا سفیدتر گردد. یا باید از این مواد کمتر بهره ببرید یا به کلی آن ها را با جایگزین های سالم تر جایگزین کنید.

گرانولا

لارا دِوگان، پزشک عمومی، می گوید از گرانولا (شامل جو پوست کنده، مغز دانه ها، عسل یا شیرین نماینده های دیگر مانند شکر قهوه ای و گاهی اوقات برنج پوست کنده) استفاده نمی نماید، چون این بارها کالری بالایی دارند، اما احساس سیری ایجاد نمی نمایند. یک بار گرانولا در حدود 200 کالری انرژی دارد که ناشی از شکر بالاست. بارهای گرانولایی که شکر کمتری دارند، شیرین نماینده های مصنوعی استفاده می نمایند که در مقایسه با شکر برای سلامتی شما بهتر نیست. این بارها علی رغم مواد تشکیل دهنده شان شما را به مدت طولانی سیر نگه نمی دارند.

بستنی های رژیمی

بستنی هایی که ادعای رژیمی بودن دارند و کمتر از 400 کالری در هر وعده به بدن وارد می نمایند، به نظر رویایی هستند. اما مشکل این است که کالری پایین آن ها ناشی از استفاده از موادی مانند اریتریتول، صمغ کاروب و صمغ گوار است. اریتروتول جذب پایینی در روده کوچک دارد، برای همین کالری کمتری جذب بدن می گردد. اما این مواد می توانند در طولانی مدت به سیستم هاضمه صدمه بزنند.

اسموتی های آماده

اگر خودتان در خانه اسمتونی تهیه کنید بسیار عالی است و می تواند در طول روز مواد غذایی لازم برای بدن را تأمین کند. اما بسیاری از اسموتی های آماده که در فروشگاه ها عرضه می شوند مقدار بالایی شکر دارند. مقدار میوه این اسموتی ها آنقدر کم است که اصلاً ارزش غذایی ندارد و نمی تواند فیبر لازم را تأمین کند. بهتر است به جای مصرف این اسموتی ها خود میوه را بخورید.

آب میوه

اگر آب میوه مصرف می کنید باید مطمئن شوید که 100 درصد آن میوه است. در برخی از آب میوه ها، شکر قبل از میوه قرار گرفته است و فقط 10 تا 15 درصد آب میوه واقعی در آن است. حتی آب میوه با 100 درصد میوه، آب میوه ای است که میوه هایش فیبر خود را از دست داده اند. بهتر است همواره خودِ میوه را مصرف کنید و کمتر آب میوه مصرف کنید.

گوشت های تولید شده

سازمان بهداشت جهانی گوشت های تولید شده را در طبقه مواد سرطان زا قرار داده و دریافته است که خوردن 50 گرم گوشت تولید شده در روز خطر سرطان روده را تا 18 درصد افزایش می دهد. متخصص تغذیه، جوی مک کارتی، توصیه می نماید در وعده ناهار از موادی که نیترات و نیتریت، بتا هیدروکسی اسید (بی اچ ای) و هیدروکسی تولوئن بوتیل دار (بی اچ تی)، اسانس دود، شربت ذرت و اسپارتام دارند، پرهیز گردد.

هات داگ ها

در میان انواع گوشت های تولید شده، هات داگ ها مواد سرطان زایی دارند که می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. بعلاوه، هات داگ چربی اشباع شده و سدیم بالایی دارد. یک عدد هات داگ یک چهارم احتیاج روزانه به سدیم را تأمین می نماید و حاوی 4 گرم چربی اشباع شده است. هات داگ ها کربوهیدارت پایینی دارند، اما یک عدد هات داگ 5 گرم پروتئین دارد که برای تأمین پروتئین بدن ناکافی است. ازآنجایی که هات داگ ها از تلفیقِ گوشت های مختلف درست شده است ممکن است باعث ایجاد آلژی گردد.

طعم دهنده های خورشت

طعم دهنده های آماده را در خورشت ها و سوپ ها استفاده می کنیم، اما آن ها هیچ ارزش تغذیه ای ندارند و درعوض سرشار از نمک هم هستند. روغن هیدروژنیزه شده، رنگ غذا، مونوسدیم گلوتامات، مالتودکسترین و ترت بوتیل هیدروکینون از موادِ پرخطری است که در این طعم دهنده ها استفاده می گردد. بهتر است خودتان طعم دهنده ها را درست کنید.

مرغی که با آنتی بیوتیک تغذیه شده

سازمان بهداشت جهانی گزارش می دهد که مصرف آنتی بیوتیک در حیوانات به ایجاد ابرباکتری ها در بدنِ انسان ها یاری می نماید. خوراندن آنتی بیوتیک به مرغ ها در هر مقطعی می تواند خطر بیماری در انسان را با ایجاد باکتری های مقاوم به دارو افزایش دهد. باید مطمئن باشید مرغی که مصرف می کنید آنتی بیوتیک مصرف ننموده است. مرغ ها باید اغذیه ارگانیک و طبیعی داشته باشند و در محیط آزاد تغذیه شده باشند.

پاستیل های میوه ای

نگذارید نامشان فریبتان بدهد. پاستیل های میوه ای همان آب نبات ها هستند. پاستیل های میوه ای سرشار از شربت گلوکز، طعم دهنده های طبیعی و مصنوعی، رنگ غذا، اسید سیتریک، روغن و موم هستند. در پاستیل های میوه ای قدری ویتامین وجود دارد البته بستگی دارد که چه برندی باشند. اما مقدار کربوهیدراتِ آن ها به قدری بالاست که ارزش مصرف کردن ندارد.

کره مارگارین

کره مارگین در سال های پایانی قرن 19 در فرانسه اختراع شد و گمان می رفت از آنجا که چربی اشباع شده آن کمتر است، می تواند جایگزین سالم تری برای کره حیوانی باشد. این درست است، اما فرایند تولید این محصول آن را به چربی ترانس بالا تدبیل می نماید که دقیقا برای سلامتی شما بدتر است. امروز کره های مارگارینی با چربی ترانس پایین تولید می شوند، با این حال هنوز طعم دهنده های مصنوعی و مواد شیمیایی در آن ها استفاده می گردد تا شکل بهتری پیدا نمایند. این کره ها را باید به مقدار کم و در حد متعادل مصرف کنید.

نوشیدنی های ورزشی

این نوشیدنی ها ورزش شما را خنثی می نمایند. به جای استفاده از آن ها از مخلوط های الکتروتیتِ خانگی بهره ببرید که شرک کمی دارند و بعد از ورزش به شما انرژی می دهند.

کمپوت میوه

برخی گمان می نمایند که کمپوت میوه جایگزین مناسبی برای میوه است، چون خراب نمی گردد. اما دقیقاً برعکس است. کمپوت میوه در شربت ذرت نگه داری می گردد که یعنی شکر زیادی به میوه ها اضافه شده است. این میوه ها همچنین در آب میوه نگه داری می شوند که میزان شکر را چندبرابر می نماید، بدون آنکه فیبر لازم به بدن برسد. بهتر است که به جای همه این ها میوه بخورید.

چیپس های تنوری

چیپس تنوری از چیپس سرخ نموده سالم تر نیست و هر دو سرشار از مواد غیرطبیعی و نگهدارنده هستند. بهترین کار این است که چیپس را در خانه تهیه کنید تا مواد مضری مانند لسیتین، دکستروز، آناتو در آن ها نباشد. خیلی ساده یک سیب زمینی را پوست بکنید و ورقه ورقه کنید، روی آن را روغن و مقداری طعم دهنده بزنید و در فر بگذارید.

کره بادام زمینیِ چرب زدایی شده

چربیِ بادام زمینی، چربی اشباع نشده است که برای سلامتی مفید است، اگر این چربی را از کره بادام زمینی بگیرند یعنی فواید خود را از دست داده است. کارخانه ها گاهی از حلال های مضر استفاده می نمایند تا چربی را از کره بادام زمینی جدا نمایند که در اینصورت آنچه به جای می ماند بقایای شیمیایی است. به دنبالِ کره بادام زمینیِ طبیعی باشید و از چربی آن نترسید.

چای سرد با طعم دهنده

چای سرد با طعم دهنده همه آن مواد خوب شامل آنتی اکسیدان ها را از دست می دهد و جای آن را شربت ذرت با فروکتوز بالا، شکر، سوکرالوز، رنگ غذا و. می گیرد. چای رژیمی می تواند شامل مواد مضری مانند اسپارتام باشد که از شکر بهتر نیست. اگر چای سرد می خورید، بهتر است یک نوعِ فاقد شرینیِ آن را تهیه کنید و به آن عسل یا لیمو اضافه کنید تا مصرف شکر خود را در پایین ترین حد نگه دارید.

نوشیدنی های انرژی زا

تعجبی ندارد که نوشیدنی های انرژی زا برای سلامتی مضر باشند، اما کمتر درباره خطرات آن ها برای دندان ها مطلب گفته شده است. برطبق مطالعه ای که توسط دانشگاه مریلند صورت گرفته است، نوشیدنی های انرژی زا 10 برابر بیشتر از نوشیدنی های معمولی برای دندان ها ضرر دارند. بعلاوه، نوشیدنِ کافئین زیاد می تواند فشار خون را بالا ببرد، اضطراب، بی خوابی و اثراتِ منفی دیگر ایجاد کند.

منبع: News.Yahoo.com

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1817

به "راز های کثیفِ محصولات غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز های کثیفِ محصولات غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید