درمان خانگی و فوری برای تسکین سوزش سر دل

به گزارش سبزوار امروز، سوزش سر دل یک احساس دردناک یا سوزش است که ممکن است درست در زیر یا پشت استخوان سینه رخ دهد.

درمان خانگی و فوری برای تسکین سوزش سر دل

موارد خفیف سوزش سر دل را می توان در خانه درمان کرد. در اینجا چند راه چاره برای آنالیز وجود دارد. افراد زیادی حداقل یک بار در ماه سوزش سر دل را تجربه می نمایند. این بیماری بیشتر در اثر رفلاکس اسید یا یک بیماری مزمن به نام بیماری ریفلاکس معده به مری ایجاد می گردد.

درمان های خانگی می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل یا جلوگیری از بروز آن ها یاری کند. درباره این راه چاره ها و بعلاوه زمان مراجعه به پزشک بیشتر بدانید.

درمان موارد خفیف سوزش سر دل در خانه امکان پذیر است. بعضی از درمان ها ممکن است به تسکین این علامت در هنگام بروز یاری نمایند و ممکن است به جلوگیری از بروز آن یاری نمایند. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانند تسکین دهنده باشند:

سر تخت را بالا ببرید

موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK) توصیه می نماید دو تا سه ساعت بین خوردن غذا و دراز کشیدن فاصله بیندازید.

خوابیدن با سر بالا می تواند به جلوگیری از سوزش سر دل یاری کند. بالا بردن سر 15 سانتی متر بالاتر از معده می تواند به جلوگیری از حرکت غذا به سمت مری یاری کند. با توجه به ثابت بودن تخت خواب ها می توانید از یک بالش اضافه یاری بگیرید.

بالش اضافی را زیر تشک قرار دهید. استفاده از بالش های اضافی گاهی موثر نیست، زیرا در طول شب ممکن است سر شما به راحتی از روی بالش سُر بخورد می گردد. گزینه یاریی دیگر گذاشتن جسم مقاومی مثل آجر زیر پایه های بالایی تخت است.

آدامس بجوید

جویدن آدامس می تواند راهی آسان برای یاری به تسکین موارد خفیف سوزش سر دل باشد.

زمانی که فرد آدامس می جود، بزاق فراوری می گردد. بزاق حاوی آنزیم هایی است که آن را کمی قلیایی می نماید. هنگامی که بزاق بلعیده می گردد، این می تواند به کاهش سوزش سر دل یاری کند. یک مطالعه نشان داد که جویدن آدامس بدون قند به مدت 30 دقیقه پس از خوردن غذا می تواند رفلاکس را که یکی از دلایل رایج سوزش سر دل است، کاهش دهد.

با این حال، انجمن گوارش می گوید مصرف بیش از حد آدامس شیرین شده مصنوعی ممکن است در بعضی افراد باعث اسهال گردد. خوردن هوا هنگام جویدن آدامس نیز می تواند منجر به گاز و نفخ گردد. بهتر است برای جلوگیری از مشکلاتی مانند نفخ، آدامس را در حد اعتدال بجوید. بعلاوه بهتر است از مصرف آدامس نعناع پرهیز کنید. نعناع می تواند حلقه ماهیچه ای را که مری را به معده متصل می نماید، که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می گردد، شل نموده و به محتویات معده اجازه می دهد تا به عقب برگردند.

یک آنتی اسید مصرف کنید

در بعضی موارد، پزشک ممکن است دارو های ضد اسید را برای درمان سوزش معده که خفیف است توصیه کند که باید هر روز یا در صورت بروز علائم شدید استفاده شوند، مگر اینکه پزشک توصیه کند.

آنتی اسید ها را می توان بدون نسخه خریداری کرد. آن ها ممکن است عوارض جانبی مانند یبوست یا اسهال ایجاد نمایند

از غذا های محرک اجتناب کنید

بعضی از افرادی که سوزش سر دل را تجربه می نمایند عمدتا متوجه می شوند که بعضی غذا ها علائم آن ها را تحریک یا بدتر می نمایند. در بعضی موارد، پزشک ممکن است کاهش مصرف این غذا ها یا اجتناب از آن ها را به طور کامل توصیه کند.

غذا هایی که به عنوان محرک های بالقوه شناسایی شده اند عبارتند از:

غذا های ادویه دار

غذا های پرچرب

نعناع

قهوه

شکلات

الکل

میوه های خانواده مرکبات

گوجه فرنگی

نوشیدن شیر

نوشیدن یک لیوان شیر سرد می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل یاری کند، اما دیدگاه ها در این مورد فرق دارد.

در لیست غذا های محرک نیستند که به افراد مبتلا به سوزش سر دل توصیه می گردد از آن ها اجتناب نمایند شیر و لبنیات وجود ندارند؛ و اثرات قلیایی شیر می تواند آن را به نوشیدنی آرام بخش تبدیل کند، اما چربی و پروتئین موجود در شیر می تواند اوضاع را بدتر نموده و باعث بدتر شدن سوزش سر دل در طول هضم گردد.

آب قلیایی چیست و آیا واقعا می تواند به سوزش سر دل یاری کند؟

مصرف جوش شیرین را در نظر بگیرید. جوش شیرین می تواند یک درمان خانگی برای سوزش سر دل به راحتی در دسترس باشد، اما باید در حد اعتدال از آن استفاده کرد.

جوش شیرین (بی کربنات سدیم) قلیایی است و می تواند به خنثی کردن اسیدیته یاری کند. بعضی تحقیقات نشان می دهد که استفاده گهگاه آن بی خطر است، اما استفاده بیش از حد می تواند منجر به آلکالوز گردد و می تواند منجر به علائمی مانند استفراغ، حالت تهوع، اسپاسم عضلانی و گیجی گردد. جوش شیرین بعلاوه سرشار از سدیم است که ممکن است در جذب بعضی دارو ها اختلال ایجاد کند.

کاهش چربی شکم

داشتن میزان بیش از حد چربی در ناحیه شکم یکی از بزرگترین عوامل خطر برای سوزش سر دل است. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، کاهش وزن ایده خوبی است. چاقی منجر به افزایش فشار در معده می گردد که به نوبه خود محتویات معده را به مری می راند که می تواند باعث سوزش سر دل گردد.

ریفلاکس معده به مری باعث سوزش سر دل می گردد. در بعضی از افرادی که اضافه وزن دارند، علائم زمانی که فرد 5 تا 7 کیلوگرم وزن کم کند، از بین می رود.

سیگار را ترک کنید و مصرف تنباکو را کنار بگذارید

اگر سیگار می کشید، ترک سیگار راهی موثر برای یاری به کاهش علائم سوزش سر دل است.

بعلاوه ایده خوبی است که استفاده از سایر محصولات تنباکو را متوقف کنید. مواد شیمیایی موجود در سیگار و تنباکو می توانند عضلات واقع در قسمت تحتانی مری (اسفنکتر تحتانی مری) را ضعیف نمایند. هنگامی که این اتفاق می افتد، غذا یا اسید معده می تواند به مری رفته و باعث سوزش سر دل گردد.

زنجبیل را امتحان کنید

زنجبیل می تواند به انواع شکایات گوارشی مانند حالت تهوع یا درد معده یاری کند. بعلاوه می تواند به کاهش رفلاکس اسید که می تواند باعث سوزش سر دل گردد، یاری کند،، اما باید در حد اعتدال استفاده گردد.

بعضی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است فراوری اسید در معده را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد احتیاج است.

لباس خود را تغییر دهید

لباس هایی که دور کمر تنگ هستند می توانند معده را به داخل فشار دهند. این ممکن است غذا را مجبور به برگشت به مری کند و باعث رفلاکس اسید و سوزش سر دل گردد. پوشیدن لباس های گشاد و دوری از کمربند های تنگ دور کمر می تواند به کاهش علائم سوزش سر دل یاری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درمان سوزش سر دل بسیار مهم است، زیرا ریفلاکس ممکن است به پوشش مری آسیب برساند.

اگر این علائم را احساس کردید به پزشک مراجعه کنید:

احساس سوزش، فشار یا احساس سنگینی در قفسه سینه دارید (این ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد).

مدفوع سیاه یا قهوه ای دارید.

شما در حال استفراغ خونی یا چیزی شبیه تفاله قهوه هستید.

در صورت داشتن سوزش سر دل و موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید

بروز دائم

بعد از چند هفته با خودمراقبتی از بین نمی رود

علائم با آنتی اسید ها بدتر می گردد

شما معتقدید که یک دارو ممکن است باعث سوزش سر دل گردد

کاهش وزن ناخواسته

مشکل در بلعیدن

خس خس سینه

سرفه مداومی که از بین نمی رود

سوزش سر دل می تواند ناراحت نماینده باشد، اما تعدادی از درمان های خانگی وجود دارد که ممکن است یاری کند. خوابیدن با سر بالا، مصرف آنتی اسیدها، جویدن آدامس، پرهیز از غذا های محرک، و از دست دادن چربی شکم، از جمله موارد دیگر، ممکن است به تسکین یا پیشگیری از علائم یاری کند. اگر علائمی مانند استفراغ خونی یا مدفوع سیاه را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1402 بروزرسانی: 3 تیر 1402 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2637

به "درمان خانگی و فوری برای تسکین سوزش سر دل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی و فوری برای تسکین سوزش سر دل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید