دانشمندان نگران میکروب های بیگانه در نمونه های مریخی ناسا هستند

به گزارش سبزوار امروز، در حالی که ناسا برای آوردن نمونه های سنگ و خاک مریخ به زمین برنامه ریزی می نماید، دانشمندان نگران میکروب های مریخی هستند که ممکن است از این طریق به زمین راه یابند.

دانشمندان نگران میکروب های بیگانه در نمونه های مریخی ناسا هستند

ناسا در حال برنامه ریزی برای آوردن سنگ های مریخ به زمین است و حتی این آژانس فضایی از مردم درباره طرح خود برای بازیابی نمونه هایی که مریخ نورد پشتکار (Perseverance) جمع آوری نموده، نظرسنجی نموده است.

این یک گام مهم در کوشش های بشر برای کشف سیاره سرخ به شمار می رود. اما با وجود هیجانی که در آن وجود دارد، بعضی از دانشمندان نگرانند که میکروب های بیگانه هم ممکن است به زمین آورده شوند.

این آژانس فضایی میخواهد در اوایل دهه 2030 میلادی، یک فضاپیما را با نمونه هایی از مریخ در یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا فرود آورد. هرچند هنوز راه زیادی به جای مانده است اما بعضی از دانشمندان هشدار می دهند که ناسا باید اطمینان حاصل کند که ما در برابر هر گونه میکروب بیگانه ای که ممکن است آورده گردد، محافظت می شویم.

پیتر دوران (Peter Doran) زمین شناس دانشگاه ایالتی لوئیزیانا گفت: من فکر می کنم که احتمال وجود موجود زنده در سطح مریخ بسیار کم است، اما به هر حال این احتمال وجود دارد.

طرح فعلی ناسا شامل ظرفی می گردد که نمونه های را از سطح به مدار مریخ می رساند. از آنجا ظرف دیگری نمونه ها را به زمین تحویل می دهد تا بتوان آن ها را مطالعه کرد. باز هم، این یک اقدام به یادماندنی است که سال ها در کوشش برای آن بوده ایم اما اگر این نمونه ها میکروب های بیگانه داشته باشند چه می گردد؟

اگر فیلم هیا علمی-تخیلی زیادی دیده اید، احتمالا از افراد نگران خواهید بود. اگرچه بعید به نظر می رسد که احتیاج به نگرانی درباره میکروب های بیگانه روی زمین باشد، اما همواره این احتمال وجود دارد. با این وجود جیم بل (Jim Bell) به گفته دانشمندان علوم سیاره ای دانشگاه ایالتی آریزونا، هر گونه حیات در مریخ برای بقای روی زمین مناسب نیست.

او گفت: ما درباره یک اکوسیستم و یک زیست کره کاملا متفاوت صحبت می کنیم. البته نمی دانیم آیا اصلا زیست کره ای در مریخ وجود دارد یا خیر.

به این ترتیب احتمال زنده ماندن میکروب های بیگانه در نمونه های مریخی بسیار کم است اما در عین حال ناسا این خطر را نادیده نمی گیرد. آژانس فضایی میخواهد رویکردی محافظه کارانه برای آوردن نمونه ها به زمین اتخاذ کند و بنابراین هر چیزی را که مستقیما با مریخ تماس داشته باشد را استریل و محافظت خواهد نمود.

البته شیوه برنامه ریزی این آژانس برای اجرای طرح بازگردانی نمونه از مریخ در حال تغییر است و در ماه های آینده می توان اخبار بیشتری درباره برنامه ریزی ناسا برای مقابله با میکروب های بیگانه که ممکن است در نمونه های مریخ وجود داشته باشند، دریافت کرد. در هر صورت حتی در صورت وجود چنین میکروب هایی، اگر واقعا می خواهیم مریخ را سکونت پذیر کنیم و راهی برای زندگی انسان ها در آن بیابیم، باید نمونه های مریخ را عمیق تر مطالعه کنیم.

عکس کاور: سنگ های مریخی از نگاه کاوشگر پشتکار

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: BGR

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2448

به "دانشمندان نگران میکروب های بیگانه در نمونه های مریخی ناسا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان نگران میکروب های بیگانه در نمونه های مریخی ناسا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید