جزئیات مهم طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد

به گزارش سبزوار امروز، نماینده مردم مهاباد در مجلس در مورد طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد گفت: بر اساس طرح جدید آقایان با 25 سال و بانوان با 20 سال سابقه کار بازنشسته می شوند. همچنین بازنشسته شدن کارمندان نیازی به تایید مدیر یا رئیس اداره مربوطه ندارد و شرط سنی سابق از این طرح حذف شده است.

جزئیات مهم طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد

جزئیات طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد / شرط سنی حذف می گردد؟

به گزارش ایسنا، جلال محمودزاده در مورد جزییات طرح بازنشستگی پیش از موعد که 27 آبان ماه در مجلس اعلام وصول شد، اظهار کرد: این طرح شبیه طرح های گذشته نیست و شرط سنی ندارد. در قوانین گذشته کار کردن چندین ساله یک آقا یا خانم کارمند برای بازنشستگی کافی نبود و باید به حد تعیین سنی می رسیدند تا بازنشسته شوند، ولی این طرح این بند را حذف کرده است.

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس که از امضا کنندگان طرح بازنشستگی پیش از موعد است، در مورد فواید این طرح گفت: یکی از بند هایی که طرح های گذشته داشت این بود که رئیس هر نهاد یا اداره باید با بازنشستگی هر فرد موافقت می کرد. ما در این طرح این بند را حذف کردیم و همه را به صورت مساوی دیده ایم.

کننده مردم مهاباد در مجلس با بیان که طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد باعث جوان گرایی می گردد، شرح داد: طبق این طرح آقایان با 25 سال و خانم ها با 20 سال سابقه کار بازنشسته می شوند و حقوق 30 روزه می گیرند. هم اکنون سه تا پنج میلیون نفر جوان فارغ التحصیل جویای کار داریم که می توانند در دستگاه های اجرایی مختلف به کار گرفته شوند. طبق قانون قدیم به ازای هر سه بازنشسته یک نیروی جدید در ادارات استخدام می شد که در طرح جدید این تبصره برداشته شده است.

وی با بیان اینکه قوانین قبلی نیرو های جوانان را هدر می داد، گفت: آموزش عالی ما نیز اشکالاتی دارد چرا که فقط برای صدور مدرک و آموزش نظری فعالیت می نماید. آموزش عملی و آماده سازی برای فضای کار در دانشگاه های ما جایی ندارد. مثلا نمی توانیم بگوییم که فارغ التحصیل یک رشته دانشگاهی یک نیروی متخصص کاری است پس به موازات این طرح ساختار دانشگاه ها و آموزش عالی باید تغییر کند.

محمودزاده تاکید کرد: قوانین قبلی جوانان را ناامید کرده بود و آمار مهاجرت های قانونی و غیر قانونی را به شدت افزایش داده بود. حسن این طرح در صورت تصویب این است که جوانان متخصص که علم روز را به خوبی می دانند به ادارات می فرستند تا به صورت علمی اقدام به ارائه خدمات کنند. این طرح جدید در برابر بسیاری از قوانین نانوشته ای است که این روز ها در کشور ما ایجاد می گردد. مثل اینکه دستگاه های اجرایی به بهانه های مختلف بازنشستگان را بکار می گیرند.

وی همچنین در مورد شرایط کنونی این طرح در مجلس گفت: این طرح به امضای چندین کننده رسیده و به زودی برای بررسی بیشتر به کمیسیون اجتماعی می رود تا در آینده ای نزدیک در صحن علنی مجلس بررسی و نهایی گردد.

قانون بازنشستگی پیش از موعد بیمه شدگان تأمین اجتماعی به شرح زیر است:

ماده واحده - بیمه شدگان تأمین اجتماعی مشمول قانون کار و قانون کار کشاورزی در صورت داشتن حداقل 55 سال تمام سن و سابقه پرداخت 20 سال یا بیشتر حق بیمه می توانند با اطلاع کتبی به کارفرما درخواست بازنشستگی خود را به سازمان تأمین اجتماعی حوزه محل کار خود تسلیم تا طبق مقررات این قانون مستمری بازنشستگی جهت آنان برقرار گردد.

تبصره 1 - در صورتی که کارفرما به تخصص کارگر نیاز داشته باشد حداکثر ظرف مدت پنج روز نیاز خود را به سازمان تأمین اجتماعی محل ارائه می نماید تا در کمیته ای که به همین منظور مرکب از مدیر کل کار و امور اجتماعی، کننده شورای اسلامی واحد کار ذیربط (در واحد هایی که شورای اسلامی کار تشکیل نشده باشد کننده انجمن صنفی مربوطه و یا کننده قانونی کارگر در حکم کننده شورا خواهند بود) و مدیر کل تأمین اجتماعی که در محل سازمان تأمین اجتماعی تشکیل می گردد، مورد بررسی قرار گرفته و کمیته مذکور موظف است با استماع دلایل طرفین حداکثر ظرف 10 روز نظر نهایی خود را اعلام نماید. در صورتی که کمیته دلایل کارفرما را قانع کننده تشخیص بدهد می تواند حداکثر با سه ماه تعویق با بازنشستگی کارگر موافقت نماید.

تبصره 2 - حداقل سن موضوع این قانون برای زنان 10 سال کمتر می باشد.

تبصره 3 - داشتن حداقل سن موضوع این قانون برای کارگران بیمه شده ای که دارای یکی از شرایط زیر می باشند ضروری نمی باشد:

الف - دارا بودن حداقل 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه.

ب - دارا بودن حداقل 20 سال سابقه پرداخت حق بیمه در کار های سخت و زیان آور.

ج - دارا بودن 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه مجموعاً در کار های عادی و سخت و زیان آور با توجه به تبصره 4 این قانون.

تبصره 4 - هنگام محاسبه مقرری سابقه پرداخت حق بیمه در کار های سخت و زیان آور به ازاء هر سال معادل 1.5 سال سابقه پرداخت در قبال هر سال 6 ماه ارفاق محاسبه و حداکثر مجموع مدت ارفاق مندرج در این تبصره، ده سال می باشد. آیین نامه کار های سخت و زیان آور توسط شورای عالی حفاظت فنی و با حضور مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی (با حق رأی) تجدید نظر خواهد شد حداکثر مجموع مدت ارفاق مندرج در این تبصره ده سال می باشد.

تبصره 5 - کسر یک سال سابقه پرداخت حق بیمه کارگر مشمول این قانون در صورت تمایل بیمه شده یک سال تمام محسوب خواهد شد مشروط به این که کلیه حق بیمه برای دوران باقیمانده تا یک سال (سهم کارگر، کارفرما و دولت به استثناء سهم درمان که به نسبت نه بیست و هفتم حق بیمه محاسبه می گردد) توسط شخص مشمول پرداخت گردد.

تبصره 6 - میزان مستمری بازنشستگی این نوع بیمه شدگان بر اساس پرداخت سنوات حق بیمه طبق ماده 77 قانون تأمین اجتماعی و عنداللزوم با توجه به تبصره 4 این ماده واحده تعیین می گردد.

تبصره 7 - چنانچه بیمه شدگانی که بر اساس این ماده واحده بازنشسته شوند و مجدداً به عنوان حقوق بگیر در کارگاهی به کار اشتغال ورزند، ضمن قطع مستمری از استفاده مجدد این ماده واحده محروم خواهند شد.

تبصره 8 - مقررات جاری فصل بازنشستگی قانون تأمین اجتماعی به استثنای تسهیلاتی که در این قانون برقرار شده است کماکان به قوت خود باقی می باشد.

تبصره 9 - از تاریخ تصویب این قانون ظرف یک ماه دستورالعمل و آیین نامه اجرایی این قانون توسط سازمان تأمین اجتماعی و با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی تهیه و پس از تصویب وزراء بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و امور اجتماعی به موقع اجراء گذارده خواهد شد.

تبصره 10 - مدت اجرای این قانون از تاریخ تصویب آیین نامه اجرایی یک سال خواهد بود. قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و ده تبصره، در جلسه علنی روز چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ماه یک هزار و سیصد و شصت و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1367.3.5 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1742

به "جزئیات مهم طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مهم طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید