جزئیاتی از خدمات مشاوره ای به دانشجویان در سال تحصیلی تازه، افزایش دو برابری مراجعه به مراکز مشاوره با وجود تعطیلی دانشگاه ها

به گزارش سبزوار امروز، مراکز مشاوره دانشگاه ها با موضوع مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان برای سال تحصیلی نو و ارائه خدمات مشاوره ای به دانشجویان تدارک ویژه ای را دیده است.

جزئیاتی از خدمات مشاوره ای به دانشجویان در سال تحصیلی تازه، افزایش دو برابری مراجعه به مراکز مشاوره با وجود تعطیلی دانشگاه ها

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، همزمان با شروع سال تحصیلی تازه در دانشگاه ها یکی از مراکزی که بیشترین فعالیت را برای سنجش دانشجویان به خصوص دانشجویان ورودی تازه به عهده دارد، مراکز مشاوره و سلامت دانشگاه ها هستند که مواردی از قبیل طرح پایش سلامت دانشجویان، را ابتدای سال تحصیلی در دستور کار خود قرار می دهند تا دانشجویان را از نظر سلامت جسمی و روانی مورد ارزیابی قرار دهند.

در دو سال اخیر هم که بیماری کرونا باعث تعطیلی دانشگاه ها و مجازی شدن آموزش ها شده مسئولیت مراکز مشاوره دانشگاهی را تقریبا به دو برابر افزایش داده است. مراجعه دانشجویان در دوران کرونا و تعطیلی دانشگاه ها به مراکز مشاوره بنا به گفته مسئولان وزارت علوم افزایش دو برابری داشته است.

اجرای طرح واکسیناسیون مقدماتی برای بازگشایی دانشگاه ها

با اجرای طرح واکسیناسیون مقدمات بازگشایی دانشگاه ها و رفتن به سمت آموزش های حضوری در حال فراهم شدن است و به همین علت ستاد ملی مقابله با کرونا بخشنامه رعایت پروتکل های بهداشتی را تدوین و این بخشنامه از سوی مرکز مشاوره و سلامت وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ نموده است.

مرکز مشاوره وزارت علوم پروتکل بهداشتی مبارزه با بیماری کووید -19 (کرونا ویروس) در دانشگاه ها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی را به دانشگاه ها ابلاغ کرد و بر این اساس در پروتکل های بهداشتی سال تحصیلی تازه در مورد رعایت این پروتکل ها به وسیله دانشجویان ورودی تازه، دانشجویان سنوات قبل توضیحاتی داده بعلاوه درباره ارزشیابی دانشجویان، رعایت پروتکل ها در کلاس ها، خوابگاه ها، سلف ها و دیگر بخش ها به مواردی اشاره نموده که بعضی از این دستورالعمل ها به توضیح زیر است:

بخشنامه ای برای رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای دانشگاهی

با توجه به اجرا و تکمیل برنامه واکسیناسیون دانشگاهیان و با توجه به شروع سال تحصیلی تازه با اولویت آموزش حضوری دانشجویان در دانشگاه ها، دانشکده ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی به اسم اماکن تجمعی، فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامت اساتید دانشجویان و کارکنان و به منظور کاهش مواجهه قطع زنجیره تماس بیماری کرونا از اهمیت بسزایی برخوردار است.

دراین راستا ضرورت دارد علاوه بر رعایت اصول بهداشتی مقررات ویژه ای به وسیله فاصله گذاری فیزیکی برای کاهش مواجهات متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت های آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود.

توجه به پیشگیری از تجمع، رعایت فاصله گذاری مناسب فیزیکی در تعاملات بین فردی، ترددها، تهویه مناسب، شستن دست ها و استفاده از وسایل حفاظت فردی از قبیل ماسک برای همه افراد در مراکز مذکور مورد تاکید این پروتکل است. بعلاوه لازم است هر یک از دانشگاه ها، دانشکده های علوم پزشکی کشور ستاد مدیریتی مستقیم برای بیماری کرونا تحت اسم مدیریت کرونا ویژه دانشگاه زیر نظر مستقیم رئیس دانشگاه تشکیل دهند.

این ستاد صرفاً در حوزه برنامه های مرتبط با نظارت پیشگیری و درمان بیماری کرونا در سطح دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه و دانشکده های علوم پزشکی کشور فعال خواهد بود.

اجرا و یا تکمیل نمودن برنامه واکسیناسیون کلیه دانشجویان تازهالورود در کلیه مقاطع در همان ابتدای ورود به دانشگاه و ترجیحاً هم زمان با ثبت نام در دانشگاه الزامی بوده و دانشگاه موظف به برنامه ریزی لازم در این رابطه است. بدیهی است در صورت مجاز بودن فرآیند ثبت نام دانشگاه می بایست هماهنگی لازم را برای واکسیناسیون دانشجویان در دانشگاه های محل سکونت انجام دهد.

برگزاری دو هفته آموزش حضوری برای دانشجویان به منظور برطرف اشکال

کلاس های دروس نظری دانشجویان ورودی تازه به صورت مجازی برگزار خواهد شد. در برنامه ریزی کلاسی این دانشجویان لازم است در طول هر نیمسال تحصیلی حداقل دو هفته آموزش حضوری برای کلاس های برطرف اشکال و کلاس های عملی و آزمایشگاهی لحاظ شود. کلاس های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکترای تخصصی تازه الورود، با شرط کامل بودن برنامه واکسیناسیون و با رعایت پروتکل های بهداشتی حضوری برگزار خواهد شد.

برگزاری کلاس های ترکیبی برای دانشجویان ورودی تازه

برگزاری برنامه ها و کلاس های آموزشی دانشجویان تازهالورود به صورت ترکیبی (حضوری، مجازی با اولویت حضوری) در ابتدا یا در طول نیمسال، مشروط به کامل بودن برنامه واکسیناسیون و اعلام آمادگی معاونت دانشجویی و فرهنگی جهت ارائه خدمات رفاهی می باشد.

ارزشیابی دانشجویان به شرط کامل بودن برنامه واکسیناسیون کلیه آزمون های انتها نیمسال باید به صورت حضوری (کتبی، آزمون های مبتنی بر مرکز مهارت های بالینی و یا الکترونیک در مراکز آزمون استاندارد) و رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شوند.

روش های ارزشیابی مستمر و تکوینی در طول نیمسال می تواند به صورت مجازی یا حضوری به اسم مکمل ارزش های ارزشیابی نهایی مورداستفاده قرار گیرد. دانشجویان به استثنای دانشجویان ورودی تازه می توانند در صورت تمایل از مرخصی تحصیلی بدون احتساب در سنوات تحصیلی استفاده نمایند.

الزامات اساسی پروتکل های بهداشتی

تعداد دانشجویان حاضر در کلاس ها با احتساب دو مترمربع به ازای هر نفر در نظر گرفته شود. استقرار جایگاه، نیمکت، کامپیوتر و دانشجو و نظایر آن در فواصل لازم ایمن با رعایت معیار حداقل دو مترمربع به ازای هر نفر صورت پذیرد.

زمان کلاس ها تا جایی که ممکن باشد کاهش یافته و برای انجام تخلیه مناسب توقف کوتاه مدت تدریس و خروج دانشجویان از کلاس در میانه هر جلسه انجام شود. رعایت فاصله ایمنی حداقل دو متر در قسمت های عمومی و حداقل توقف از جمله در نمازخانه، سلف سرویس و کارگاه ها و راستا ورود و خروج الزامی است. کلیه جلسات غیر ضروری حذف شده و یا به صورت آنلاین برگزار شود. جلسات نظیر دفاع از انتها نامه هم آنلاین و یا با حضور حداقل افراد و با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی برگزار شود.

به منظور جلوگیری از تجمع در سلف سرویس لازم است مدت زمان سرو ناهار افزایش یابد بعلاوه سرو غذا در محل سلف سرویس با رعایت فاصله دو متر انجام شود (فعالیت سلف صرفاً متناسب با رنگ بندی و شیوه و شرایط بیماری کووید) خواهد بود.

موارد مرتبط با خوابگاه های دانشجویی

هر اتاق در خوابگاه دانشجویی صرفاً برای استفاده از حداکثر چهار دانشجو در نظر گرفته شود. استفاده دانشجویان از ماسک در محل های عمومی خوابگاه، مانند آشپزخانه، نمازخانه، سالن ورزشی، سالن مطالعه و تلویزیون با رعایت فاصله گذاری فیزیکی الزامی است استفاده از وسایل مشترک در آشپزخانه خوابگاه ممنوع است.

گندزدایی، نظافت و رعایت مسائل بهداشتی در مکان های عمومی و سرویس های بهداشتی سه نوبت در شبانه روز در خوابگاه الزامی است. کلیه کارکنان خوابگاه ملزم به استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند ماسک و دستکش یک بار مصرف هستند، نصف علائم متعدد هشدار بیماری کرونا در محل دید دانشجویان در خوابگاه ها الزامی است. اختصاص اتاق مجزا جهت قرنطینه دانشجویان دارای علائم کرونا، در نظر گرفتن اتاق مجزا جهت قرنطینه دانشجویان خوابگاهی دارای نشانی یا مبتلا به بیماری کووید الزامی است.

رعایت فاصله گذاری 2 متری در آزمایشگاه ها، هنگام انجام کار عملی و یا تئوری در کارگاه و آزمایشگاه فاصله افراد از هم حداقل دو متر باشد. وجود سیستم تهویه در محل کارگاه و آزمایشگاه لازم است. استفاده افراد از محل کارگاه و آزمایشگاه جهت انجام کار های اداری ممنوع است. استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند دستکش یکبا رمصرف و لاتکس ماسک هنگام کار در آزمایشگاه الزامی است.

شرایط برگشت دانشجویان مبتلا به کرونا به دانشگاه

دانشجویان مبتلا به کرونا پس از طی دوران درمان و نقاهت برای بازگشت به دانشگاه مراکز آموزشی و تحقیقاتی لازم است مورد ارزیابی پزشک معتمد مراکز جامع سلامت قرار گیرند. ورود یا حضور دانشجویان، اساتید و سایر کارکنان دارای علائم بیماری تحت هر شرایطی به مراکز آموزشی و تحقیقاتی ممنوع می باشد. شرایط و مقدار استفاده از استعلاجی بیماران کرونا برای دانشجویان، اساتید با تأیید پزشک معتمد می باشد.

دانشجویان دارای بیماری کرونا در دانشگاه و خوابگاه دانشجویی به وسیله مسئولان مربوطه به وسیله جهت تست پی سی ار، ارجاع شده و در صورت مثبت شدن تست با تأیید پزشک معتمد در محل قرنطینه دانشجویی و یا منزل به مدت چهارده روز قرنطینه و در صورت مساعد بودن اوضاع تحت آموزش مجازی قرار می گیرند.

برای هم کلاسی ها هم خوابگاهی ها و هم سرویس هایی که با دانشجوی مبتلا به بیماری کرونا مواجهه داشتند اقدامات زیر انجام شود:

انجام رپید تست برای اشخاصی که با بیمار مبتلا به کرونا تماس داشتند. شرایط دانشجویان تست شده به وسیله ناظران مراکز جامع سلامت به مدت پنج روز پایش شود. در صورت مشاهده ابتلاء یک دانشجوی دیگر از دانشجویان تحت مراقبت پنج روزه، کلاس و خوابگاه مربوط به مدت چهارده روز تعطیل و دانشجویان به محل هایی در نظر گرفته شده برای قرنطینه اعزام شوند.

دانشجویان مبتلا به کرونا پس از طی دوران نقاهت جهت برگشت به دانشگاه لازم است مورد ارزیابی پزشک معتمد مراکز جامع سلامت قرار گرفته و برگه تأییدیه سلامت دریافت نمایند.

به گفته مجید صفاری نیا تدوین این بخش نامه از سوی ستاد مقابله با کرونا بوده و از سوی مرکز مشاوره وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده است و مرکز مشاوره دخالتی در تدوین این پروتکل ها نداشته است.

استمرار طرح سنجش پایش سلامت در دانشگاه

رئیس مرکز مشاوره وزارت علوم از اقدامات دیگر مراکز مشاوره را طرح سنجش پایش سلامت روان دانشجویان اسم کرد و گفت: این طرح از ابتدای مهرماه شروع شده وبه صورت پرسشنامه ای است که دانشجویان باید پرنمایند اگر میانگین نمرات از عدد میانگین بالاتر باشد دانشجویان را مراکز مشاوره دعوت می نمایند، اگر احتیاج به مشاوره داشته باشند و خدمات رواشنانسی مددکاری و مشاوره به آن ها ارائه می شود.

معلق ماندن طرح سیمای زندگی با تعطیلی دانشگاه ها

صفاری نیا در مورد اجرای طرح سیمای زندگی گفت: طرح سیمای زندگی در دو سال اخیر به علت مجازی شدن دانشگاه ها انجام نشده و آخرین مطالعه مشترک با وزارت بهداشت بوده است و حدود 25 درصد دانشجویان در سوگ متاثر از عزیرانشان هستند بعد از آن گزارش کار خاصی انجام نشده است و پس از آن تدارک ویژه ای را برای دانشجویان دیده ایم که این مسائل مرتفع شود.

با تعطیلی طرح سیمای زندگی ، طرح همدلی جایگزین شده که در این طرح مراکز مشاوره دانشگاهی پیگیر شرایط سلامت جسمی و روانی دانشجویان و ارائه خدمات مشاوره به آنها هستند.

رئیس مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان با اشاره به اجرای طرح همدلی گفت: طرح همدلی و تماس با دانشجویان را از سوی مراکز مشاوره داریم تماس با دانشجویان تازه که ترم اول هستند و اگر مسائلی دارند به دانشگاه دعوت می شوند و مشاوره ها انجام می شود و حجم زیادی از فعالیت ها را به علت مجازی بودن دانشگاه ها داشتم و بعلاوه طرح ارتقای سطح سواد سلامت دانشجویان را در دستور کار داشتیم که بیش از 650 وبینار برگزار کردیم بیش از 33 سمپوزیوم یک روزه برگزار شده، مشاوره های حضوری، تلفنی و مجازی ارائه می شود و منطقه ها مختلف دانشگاهی خدمات مشاوره ای را برای دانشجویان اعضای هیات علمی ارائه می شوند.

وی اضافه نمود: دانشگاه هایی که زیر مجموعه وزارت علوم هستند فعالیت شان را ادامه می دهند حدود 160 دانشگاه مرکز مشاوره دارند و به تمامی دانشجویان خدمات ارائه می دهیم و هر دانشجویی از هر دانشگاهی می تواند خدمات مشاوره دریافت نمایند.

صفاری نیا ادامه داد: دانشگاه هایی هستند که به صورت کشوری خدمات مشاوره انجام می دهند. 700 هزار دانشجو تحت نظارت وزارت علوم هستند که خدمات مشاوره ای دریافت می نمایند و مراکز مشاوره مانند یک مهار در دانشگاه ها عمل می نمایند. در حال حاضر هم با وجود تعطیلی دانشگاه ها خدمات مشاوره ای به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و خوابگاه های متاهلی که در خوابگاه ها حضور دارند و در دو سال اخیر تعطیل نبودند ارائه می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2211

به "جزئیاتی از خدمات مشاوره ای به دانشجویان در سال تحصیلی تازه، افزایش دو برابری مراجعه به مراکز مشاوره با وجود تعطیلی دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی از خدمات مشاوره ای به دانشجویان در سال تحصیلی تازه، افزایش دو برابری مراجعه به مراکز مشاوره با وجود تعطیلی دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید