همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور

به گزارش سبزوار امروز، همکاری ایران و بلغارستان

بلغارستان از کشورمان درخواست کرد روابط محبت آمیز دو کشور به همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری تبدیل شود. معاون وزیر گردشگری بلغارستان اظهار داشت: دو کشور برای این تغییر راه سختی در پیش دارند و باید کارهای زیادی به خاطر آن انجام دهند. بر اساس گزارش ایسنا لوبن کانچر (Lyuben Kancher) که در راس هیاتی به دعوت ایران برای حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به تهران سفر کرده است، در دیدار با معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به سطح ضعیف تعاملات گردشگری دو کشور اشاره کرده و افزود: تعداد کمی از گردشگران ایرانی به بلغارستان سفر می کنند، این اتفاق درباره سفر بلغاری ها به ایران نیز افتاده است. به نظر می رسد وقت آن رسیده که دو کشور برای بهبود این شرایط فکری کنند. با خبرنگاران همراه شوید تا در مورد این خبر کامل بخوانیم.

همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

او پس از این صحبت ها در خصوص همکاری ایران و بلغارستان، به جاذبه های بلغارستان و تجربه های این کشور در زمینه گردشگری اشاره کرده و گفت: وجود 1600 چشمه آب معدنی که درمان گر بیش از 200 نوع بیماری است بلغارستان را به دومین مقصد آب های معدنی در اروپا تبدیل کرده است. همچنین چند سالی است که در گردشگری آشپزی و نوشیدنی ها تمرکز زیادی داشته ایم، تقریبا 12 مقصد برای این نوع گردشگری تعریف شده است. 7 مقصد فرهنگی و تاریخی نیز در بلغارستان وجود دارد که کیفیت گردشگری در این نقاط رو به افزایش می باشد. معاون وزیر گردشگری بلغارستان که تمایل زیادی برای به اشتراک گذاشتن تجربه های کشورش در امور گردشگری با ایران داشت، افزود: سال گذشته 9 میلیون و 227 هزار مسافر خارجی به بلغارستان سفر کرده اند که یک و نیم درصد بیشتر از جمعیت ساکن در این کشور بوده است. امیدوار هستیم که این اتفاق در ایران نیز رخ دهد.

او در خصوص همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری همچنین افزود: بلغارستان به لحاظ اقتصادی و سیاسی کشوری قابل پیش بینی است. عضویت در اتحادیه اروپا این امکان را بوجود آورده که در اقتصاد و زندگی اجتماعی به استانداردهای بالایی دست یابیم. بیکاری در این کشور نیز کمتر از سه درصد است. همه اینها بلغارستان را به کشوری جذاب برای گردشگری تبدیل می نماید. کانچر افزود: بیشترین گردشگرانی که به بلغارستان سفر می کنند از همسایگان این کشور هستند، از جمله رومانی، یونان، ترکیه، مقدونیه و صربستان و البته آلمان که کمی از ما فاصله دارد. علت این استقبال تنوع محصولات گردشگری در بلغارستان است. معاون وزیر گردشگری بلغارستان سپس به جایگاه این کشور در اتحادیه اروپا و ابتکار عمل هایی که در گردشگری حوزه بالکان داشته اند اشاره کرده و افزود: نقشه ای از منطقه اروپا تهیه شده که در آن 400 نقطه تاریخی تعیین شده است. هر که از این نقشه بازدید کند، کارت هدیه دریافت می کند. این نقشه انگیزه ای برای سفر گردشگران به بلغارستان شده است. همچنین بین 11 کشور حوزه بالکان، جهتهای مشترک گردشگری طراحی شده که به جذب مسافران بیشتر کمک می نماید.

وی بیان نمود: اگرچه وظیفه وزارت گردشگری بلغارستان طراحی یک جهت توریستی است، اما مستلزم این کار وجود یک اراده ای سیاسی در کشور است، اگر از دولت مرکزی حمایتی نباشد این اتفاق ها هم رخ نمی دهد. او با تاکید ضرورت استفاده از همه امکانات دو کشور برای تقویت روابط گردشگری، خطاب به ایران گفت: باید لجستیک عمل کرده و در کنار آن باید مدیری باشد که همه امور و برنامه ها را درست هدایت کند. کانچر همچنین با ابراز علاقه برای سرمایه گذاری ایران در بلغارستان، پیشنهادهای در راستای توسعه همکاری ایران و بلغارستان در زمینه گردشگری دو کشور ارائه کرد و افزود: می توان شهرهایی از دو کشور را خواهرخوانده نامید. برای اجرای این ایده می توان نخست به شهرهای گردشگری دو کشور فکر کرد. باید خط هوایی مستقیمی بین ایران و بلغارستان ایجاد شود، ارتباط تهران با صوفیه که مرکزی مهمی در بالکان است، می تواند به ایران کمک کند. همچنین لازم است کارگاه های مشترکی بین دو کشور شکل بگیرد. این موضوع در موافقت نامه ایران و بلغارستان که سال 2008 امضا شد، ذکر شده است.

ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در ادامه این سخن، بیان نمود: گردشگری قدرت جادوگری دارد. اگر جادوگر باشید گردشگری ابزار خوبی برای رسیدن به خواسته ها است. تیموری پس از این سخنان از پیشنهادهای بلغارستان برای توسعه همکاری های گردشگری استقبال کرد و گفت: با توانمندی این کشور در حوزه آب درمانی کاملا آشنا هستم. دو کشور در حوزه های مختلفی برای همکاری ظرفیت دارند که می توان آنها را تقویت کرد. تفاهم نامه گردشگری دو کشور که در سال 2008 امضا شده اکنون منقضی شده است، ولی می توانیم با حرکتی میانبر هم تفاهم نامه را تمدید کنیم و هم سند اجرایی برای امضای یادداشت تفاهم آماده کنیم. در کنار آن نیز کارگاه مشترکی بین بخش خصوصی ایران و بلغارستان تشکیل شود. در قالب یک برنامه زمان بندی شده می توان چند محور مهم را برای همکاری های دو کشور تعیین کرد.

وی با بیان اینکه شناخت مردم دو کشور از یکدیگر و همکاری ایران و بلغارستان به بیشتر شدن تعداد گردشگران کمک می نماید، افزود: در سال حدود 2 میلیون ایرانی به ترکیه سفر می کنند، اگر ارتباطات و تعاملات ایران و بلغارستان بیشتر شود، ممکن است تعداد سفرهای ایرانی ها به بلغارستان نیز افزایش یابد و برعکس این اتفاق در ایران رخ دهد. دو مقام مسئول با وجود ابراز نارضایتی نسبت به تعداد گردشگران دو کشور، هیچ آماری در این خصوص اعلام نکردند، اما آخرین آمارهای وزارت گردشگری بلغارستان و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حاکی از این است که در سال 2017 جمعیتی بالغ بر 36 هزار و 436 نفر ایرانی به بلغارستان سفر کرده اند و یک هزار و 196 نفر از این کشور به ایران وارد شده اند.

معاون وزیر گردشگری بلغارستان در انتها این دیدار صنایع دستی کشورش را به معاون گردشگری ایران اهدا کرد. کانچر همچنین دیداری با علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشت که به خبرنگاران اجازه حضور داده نشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 1323

به "همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همکاری ایران و بلغارستان در زمینه افزایش گردشگری دو کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید