امضای تفاهمنامه میان بنیاد بیدل و اتحادیه نویسندگان قزاقستان

به گزارش سبزوار امروز، به گزارش خبرنگاران، در روزهای 20 و 21 سپتامبر مطابق 30 و 31 شهریور 1397 کنگره بین المللی نویسندگان اروپا و آسیا (اوراسیا) در شهر آستانه پایتخت جمهوری قزاقستان برگزار گردید. در این کنگره نمایندگانی از 50 کشور مشارکت داشتند و از جمهوری اسلامی ایران نیز هادی سعیدی کیا سری و سید جواد احمدی در این کنگره درباره شعر و ادبیات داستانی امروز ایران سخن گفتند.

امضای تفاهمنامه میان بنیاد بیدل و اتحادیه نویسندگان قزاقستان

علاوه بر این در روز نخست این همایش هادی سعیدی کیاسری به عنوان نخستین سخنران خارجی مقاله ای را تحت عنوان مسئله انسان در تقابل تمدنها و در روز دوم سیدجواداحمدی مقاله ای با عنوان کلمه و صد سال تنهایی ارائه کردند.

همچنین در این همایش تفاهم نامه همکاری میان هادی سعیدی کیاسری رئیس بنیاد بیدل دهلوی و کانون ادبیات ایران از یک سو و الغ بیک یسی دولت رئیس اتحادیه نویسندگان قزاقستان از سوی دیگر به امضا رسید.

بر اساس این تفاهم نامه مقرر شد مجموعه ای از همکاری ها در جهت معرفی ادبیات معاصر فارسی به جامعه ادبی قزاقستان و معرفی ادبیات قزاقستان به جامعه ادبی ایران شکل گیرد.

بر این اساس زمینه های لازم برای ترجمه آثار ادبی به دو زبان فارسی و قزاقی، تبادل اطلاعات، کتاب، مجله و همچنین برگزاری نشست ها و کارگاه های ادبی مشترک فراهم آید. این یادداشت تفاهم نخستین سند همکاری ادبی میان ایران و قزاقستان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 206

به "امضای تفاهمنامه میان بنیاد بیدل و اتحادیه نویسندگان قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای تفاهمنامه میان بنیاد بیدل و اتحادیه نویسندگان قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید