تور مجازی: معبد بوروبودور؛ اندونزی

به گزارش سبزوار امروز، معبد بوروبودور یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی اندونزی است که چیزی حدود 1200 سال پیش ساخته شده است. در این مقاله از تور مجازی با خبرنگاران همراه باشید و با دیدن تصاویر پانوراما در زمان سفر کنید و از تاریخ، فرهنگ، معنویت و طبیعت زیبای این معبد دیدنی لذت ببرید.

تور مجازی: معبد بوروبودور؛ اندونزی

یکی از بزرگترین بناهای تاریخی، معماری و مذهبی جهان، معبد بوروبودور (Borobudur)، در جزیره جاوا اندونزی قرار گرفته است.

سرنوشت این معبد تا حدی مشابه یکی دیگر از مجموعه معابد قدیمی جهان یعنی انگکور وات (Angkor-Wat) در کامبوج است که در اوایل قرن دوازدهم برای شاه سوریاوارمان دوم در انگکور ساخته شد. هر دو معبد رها می شوند و محصور در میان انبوهی از جنگل های پرپشت، برای قرن ها، به فراموشی سپرده می شوند، تا اینکه سال ها بعد به وسیله کاشفان اروپایی کشف می شوند.

اما به نظر بوروبودور نسبت به معبد کامبوج از اقبال کمتری برخوردار بوده است. این معبد، کمی پس از فوران آتشفشان مراپی در سال 1006 میلادی به متروکه ای بزرگ تبدیل می گردد. علاوه بر رخنه درختان درون سنگ ها که سبب ایجاد شکاف ها و ترک هایی بر روی دیوارهای معبد شدند، خساراتی که انبوهی از خاکسترهای آتشفشانی وارد کرد، در تخریب معبد تاثیر زیادی داشته است. در تمام قرن 19 میلادی، زمانی که بعضی در حال بازسازی و برپا کردن دوباره معبد بودند، بعضی اما، دست به دزدی و ویرانی اشیا ارزشمند و منحصربه فرد معبد زدند. حتی زمانی که شاه سیام (King of Siam) به بازدید از این معبد می آید، نمی تواند دست از طمع خود بردارد و چیزی حدود 8 گاری پر از مجسمه و تعدادی اشیا تزئینی را همراه با خود می برد.

با این حال، تاریخ دوستان دست روی دست نگداشتند و بخش بزرگی از معبد را در سال 1907 و زیر نظر سازمان یونسکو احیا کردند. این بازسازی تا اواخر قرن 20 طول کشید. اکنون، بوروبودور در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

علی رغم نابودی و از دست رفتن بسیاری از جزئیات معبد، محققان هم چنان حرف های فراوان درباره این معبد دیدنی دارند. بوروبودور یک معبد بودایی و ماهایانایی (یکی از دو مکتب اصلی دین بودایی در کشورهای شرق آسیا) است. ساخت این بنا در زمان پادشاهی چند تن از حاکمان ماتارام (سلسله شایلندرا) یعنی سال 750 آغاز شد و تا سال 850 میلادی به طول انجامید.

واژه بوروبودور را می گردد این گونه معنا کرد معبدی بودایی بر روی تپه. یک نظریه وجود دارد که در ابتدا بوروبودور به شکلی ساخته شده بوده است که بودا بر روی نیلوفرآبی نشسته باشد؛ به همین علت باید در کنار یا در میان دریاچه ای ساخته می شد. زمین شناسان پیروز به کشف رسوباتی شده اند که این نظریه را تایید می نماید ـ دریاچه ای قدیمی در این ناحیه وجود داشته است.

در این معبد، یک مقبره ی گنبدی شکل بزرگ وجود دارد که از بیش از 2,000,000 قطعه سنگ بر روی یک سطح مربعی شکل (با اضلاع 118 متری) ساخته شده است. 5 سطح اول گنبد نیز مربعی اند و سه لایه بالایی دایره ای شکل هستند. در این بنا 72 گنبد زنگوله ای شکل کوچک تر و 504 مجسمه بودا درون گنبد و 1460 نقوش حجاری شده مذهبی قرار دارند.

این معبد همچون یک کتاب می ماند: جهت عبور زائران معبد که دورتادور هر قسمت از معبد کشیده شده است گویای آثار زندگی بودا و تعالیم بزرگ او است. حتی کسانی که بر دین بودا هستند از عظمت، فرهنگ و تاریخ این گوشه کمتر دیده شده از زمین حیرت می نمایند.

در ادامه می توانید سفری مجازی به این معبد دیدنی را تجربه کنید.

تصاویر پانوراما

تور مجازی روزهای یکشنبه و چهارشنبه، ساعت 11:15 شب در خبرنگاران منتشر می گردد. برای دسترسی به مقاله های این بخش به صفحه اختصاصی تور مجازی مراجعه کنید.

برای ما درباره شهرها و مکان هایی که دوست دارید در بخش های بعدی تور مجازی ببینید بنویسید. مطمئن باشید نظرات و پبشنهادات شما برای ما بسیار ارزشمند است.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2339

به "تور مجازی: معبد بوروبودور؛ اندونزی" امتیاز دهید

1 کاربر به "تور مجازی: معبد بوروبودور؛ اندونزی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور مجازی: معبد بوروبودور؛ اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید