الجزیره: سودان هزار سرباز برای حفتر در لیبی فرستاد

به گزارش سبزوار امروز، وبگاه خبری الجزیره خبر داد که به نسخه ای از گزارش کارشناسان سازمان ملل دست یافته که در آن آمده نائب رئیس شورای نظامی سودان هزار نفر از سربازان پشتیبانی سریع خود را برای کمک به حفتر در حمله به طرابلس به شرق لیبی اعزام کرده است.

الجزیره: سودان هزار سرباز برای حفتر در لیبی فرستاد

به گزارش گروه بین الملل سبزوار امروز، وبگاه خبری الجزیره اظهار داشت که به نسخه ای از گزارش تیم کارشناسان کمیته تحریم های بین المللی علیه لیبی دست یافته است که در آن آمده برخی کشورهای عضو سازمان ملل تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرده اند که از جمله این کشورها امارات، سودان،ترکیه و اردن هستند.

در این گزارش آمده است: سودان و ژنرال محمد حمدان حمیدتی، معاون رئیس شورای نظامی سودان به تحریم های سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت کمک نظامی به طرف های درگیر در لیبی پایبند نبودند.

در این گزارش آمده است: یک هزار نظامی سودانی از نیروهای پشتیبانی سریع در ژوئیه گذشته (تیر ماه) به شرق لیبی اعزام شدند.

بر اساس این گزارش سازمان ملل، حمیدتی نیروهای سودانی را برای حفاظت از بنغازی و کمک به نیروهای ژنرال خلیفه حفتر مرد قدرتمند شرق لیبی که از آوریل گذشته(فروردین ماه) حمله به طرابلس را آغاز کرد، فرستاده بود. در این گزارش به نقل از چند منبع آمده است که نیروهای پشتیبانی سریع سودان بعدا در منطقه الجفره در جنوب لیبی مستقر شدند.

در گزارش سازمان ملل آمده است: اعزام نیروهای سودانی مذکور به لیبی در پی امضای یک قرارداد بین شورای نظامی انتقالی سودان با یک شرکت روابط عمومی کانادایی صورت گرفت که از جمله اهداف سودان از این اقدام برخورداری از کمک مالی حفتر بوده است.

در همین حال سرتیپ عامر محمد الحسن، سخنگوی نیروهای مسلح سودان در گفت وگو با الجزیره حضور هر گونه نیروهای پشتیبانی سریع سودان یا هر گونه حضور رسمی نظامیان سودانی در لیبی را رد کرد.

بر اساس گزارش سازمان ملل امارات هم از طریق تجهیز نیروهای حفتر به سامانه پدافند هوایی پیشرفته که در پایگاه الجفره و در نزدیکی شهر غریان نصب شده است، تحریم تسلیحاتی لیبی را نقض کرد.

ابوظبی همچنین هواپیماهای بمب افکن و یک کشتی جنگی در اختیار نیروهای حفتر قرار داد که مجهز به توپخانه ها و تجهیزات جنگی بود.

کارشناسان سازمان ملل در گزارش خود آورده اند که اردن هم نیروهای ژنرال حفتر را آموزش داده است، امارات نیز که از حامیان حفتر است نیروهای او را به هواپیما های بمب افکن مجهز کرده است.

در این گزارش آمده است که ترکیه نیز به عنوان حامی دولت فائز السراج در غرب لیبی، نیروهای این دولت را به تجهیزات نظامی، خودروهای زرهی و پهپاد مجهز کرده است.

لیبی از زمان سرنگونی رژیم قذافی در سال 2011 میلادی از دو مجلس در شرق و غرب این کشور برخوردار است. دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج و مجلس طرابلس بر غرب لیبی مسلط است و جامعه جهانی آن را به رسمیت شناخته است. نیروهای حفتر، یک ژنرال بازنشسته اما قدرتمند لیبی هم شرق لیبی را در کنترل خود دارند که تحت حمایت مجلس طبرق هستند. ژنرال حفتر از حمایت کشورهایی نظیر امارات، عربستان و فرانسه برخوردار است.

نیروهای حفتر از حدود هفت ماه قبل حملات به طرابلس پایتخت لیبی با هدف تصرف این شهر را آغاز کرده اند و با وجود حمایت های مالی و تسلیحاتی برخی کشورها از جمله مصر و امارات هنوز نتوانسته اند به این شهر نفوذ کنند.

طبق گزارش سازمان ملل در هفت ماه گذشته از این درگیری ها تا کنون حدود 1093 نفر کشته و 5762 نفر از جمله غیرنظامیان زخمی و 120 هزار نفر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 957

به "الجزیره: سودان هزار سرباز برای حفتر در لیبی فرستاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الجزیره: سودان هزار سرباز برای حفتر در لیبی فرستاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید