افزایش صادرات گاز ایران به عراق

به گزارش سبزوار امروز، خبرگزاری خبرنگاران- احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق از افزایش صادرات گاز ایران به این کشور برای استفاده در نیروگاه های برق عراق تا 30 میلیون متر مکعب خبر دادند.

افزایش صادرات گاز ایران به عراق

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آناتولی، احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق از افزایش صادرات گاز ایران به عراق اطلاع داد.

احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق اعلام نمود : ایران صادرات گاز خود را برای استفاده در نیروگاه های برق عراق به 30 میلیون متر مکعب افزایش داده است.

احمد العبادی سخنگوی وزارت برق عراق در تبادل نظر با روزنامه (دولتی) الصباح ضمن اعلام این خبر اضافه نمود: طی چند روز گذشته، طرف ایرانی اندازه صادرات روزانه گاز خود را به عراق که به 17 میلیون مترمکعب کاهش داده بود، به 30 میلیون مترمکعب رسانده است.

به گفته این مقام عراقی، این کشور 19 هزار مگاوات برق فراوری می نماید، این در حالیست که احتیاج واقعی عراق بیش از 30 هزار مگاوات است.

این مقام عراقی اضافه نمود: افزایش صادرات گاز ایران به عراق به راه اندازی واحد های فراوری برق المنصوریه، الصدر و بسمایه یاری کرد.

سالهاست که عراقی ها به قطع مکرر برق، خصوصاً در تابستان که گاهی دما به 50 درجه سانتیگراد می رسد، اعتراض دارند.

افزایش همکاری ایران و عراق در بخش صنعت برق

ایران حداقل روزانه 10 میلیون دلار صادرات گاز به عراق دارد که این رقم در سال سه و نیم تا 4 میلیارد دلار می رسد. ارزش صادرات برق ایران به عراق هم 600 تا 700 میلیون دلار در سال است.

طبق آخرین مذاکرات اجرا شده بین مقامات ایرانی و عراقی مقرر شد تا همکاری های این دو کشور در حوزه برق افزایش یابد و طبق اعلام وزیر نیرو قرارداد 2 ساله صادرات برق به عراق، میان دو کشور به امضا رسیده است.

مقامات تهران و بغداد پیشتر درباره توسعه همکاری های تهران - بغداد در حوزه برق، سنکرون (هم فاز) کردن شبکه برق ایران و عراق و همکاری در زمینه آموزش و توسعه شبکه برق دو کشور به توافقهای اولیه رسیده بودند. نتیجه این سفر و تبادل نظر های وزیر نیروی ایران با رئیس جمهور، نخست وزیر، وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی عراق، وصول نیمی از مطالبات برقی ایران از عراق و تمدید دو ساله قرارداد صادرات برق ایران به این کشور بود.

تسریع در پرداخت بدهی های عراق به ایران

به گفته مقامات عراقی، این کشور 19 هزار مگاوات برق فراوری می نماید، این در حالیست که احتیاج واقعی عراق بیش از 30 هزار مگاوات است وبستر بسیار مناسبی برای صنعت برق ایران برای سرمایه گذاری فراهم شده است.

به گفته اردکانیان وزیر نیرو کشورمان ,حدود نیمی از مطالبات برقی ایران از عراق وصول شد و نیم دیگر هم در فرآیند تدارک و پرداخت است.

دفتر ریاست جمهوری عراق اخیرا و پس از سفر اردکانیان به بغدادو امضای قرارداد دوساله صادرات برق ؛ با انتشار بیانیه ای اعلام نمود که برهم صالح در ملاقات با رضا اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت هماهنگی مشترک و توسعه افق همکاری های دو جانبه به ویژه در بخش برق و آب در راستای پیشرفت و رفاه دو ملت همسایه تاکید نمود. رییس جمهوری عراق بعلاوه به منظور تحقق امنیت و ثبات برای ملت های منطقه، خواستار کوشش مشترک برای مقابله با شرایط پیچیده ای که منطقه شاهد آن است، شد.

تمایل جدی ایران برای سرمایه گذاری در بخش انرژی عراق

براساس بیانیه ریاست جمهوری عراق ؛ تهران و بغداد آماده توسعه بیش از پیش همکاریها در بخش صنعت برق و تجهیز نیروگاهها هستند .

طبق این بیانیه، اردکانیان از تمایل جدی جمهوری اسلامی ایران برای سرمایه گذاری در بخش های انرژی و توسعه شبکه های برق و تبادلات تجربیات با عراق اطلاع داد. بعلاوه بیانیه ریاست جمهوری عراق حاکیست که دو طرف در این ملاقات راه چاره ارتقا مناسبات در همه بخش ها در راستای منافع دو جانبه را بحث و آنالیز کردند.

یک خانواده معمولی در عراق ماهانه 200 تا 300 دلار بابت مصرف برق از این طریق هزینه پرداخت می نماید که مبلغ قابل توجهی است. ایران حداقل روزانه 10 میلیون دلار صادرات گاز به عراق دارد که این رقم در سال سه و نیم تا 4 میلیارد دلار می رسد. ارزش صادرات برق ایران به عراق هم 600 تا 700 میلیون دلار در سال است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: sabzevartoday.ir شناسه مطلب: 2083

به "افزایش صادرات گاز ایران به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات گاز ایران به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید